Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλύβδινοι vs μαντεμένιοι λέβητες βιομάζας - pellet


giorgaras

Recommended Posts

Το ψάχνω και εγω με τη σειρά μου για το value for money συστηματάκι θέρμανσης με βιομάζα.

 

Έκανα μια βόλτα στη Βόρεια Ελλάδα και είδα πως όλοι προτείνουν λέβητες ξύλου-πέλετ απο χάλυβα.

 

Στη ρημαδοσχολή μας έλεγαν καλός ο χάλυβας (δεν μασάει στα θερμικά σοκ, επισκευάζεται,ζεσταίνεται γρήγορα-και ψύχεται όμως εξίσου- και οικονομικότερος) αλλά καλύτερο το μαντέμι (αθάνατο,δεν οξειδώνεται όπως ο πρώτος, εύθραυστος σχετικά με τα ΔΤ, λίγο ακριβότερος αλλά τα αξίζει τα λεφτά του)...

 

Τι γίνεται...έχουν μεγαλύτερο κέρδος απ τους χαλύβδινους οι έμποροι και τους λανσάρουν ή έχω χάσει κάποιε επεισόδια...???

 

Η μάχη που έχω στο μυαλό μου είναι

 

1) http://www.ferroli.i...GwtK4FAD8CBZI.#

μαντέμι, γίνεται και πέλλετ με καυστηράκι και σιλό.

 

 

2) http://adtherm.gr/%C...5%CF%84.el.aspx

χαλύβδινος, παίρνεις ή ξεχωριστά τον ξυλολέβητα ή όλο το σετάκι (σιλό, καυστήρα κλπ)

 

 

Ποιό θεωρείτε καλύτερο....σαν τεχνολογία...οι μάρκες είναι ενδεικτικές....υπάρχουν άπειρα παρόμοια προϊόντα....

 

 

1)

χαλύβδινος λέβητας, 3 διαδρομές καυσαερίων, κρατάει πολύ νερό μέασα στο λέβητα....πιο ακριβός απο τον ισοδύναμο 2

 

 

2)

μαντέμι, φθηνότερος, πιο αξιόπιστο σαν εταιρεία, λιγότερο νερό-ίσως λόφω μεγάλης θερμοχωρητικότητας του μαντεμιού...

 

 

σύγχυση... :confused:

 

Ευχαριστώ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά είναι η αντοχή στην διάβρωση.

Αν η θερμοκρασία και το καύσιμο λειτουργίας επιτρέπουν στον χαλύβδινο λέβητα να να ζήσει αρκετά ώστε να κάνει απόσβεση, δεν έχεις λόγο να μην τον προτιμήσεις.

Ειδικά εφόσον είναι φθηνότερος και ευκολότερος στην συντήρηση.

 

Αν η θερμοκρασία λειτουργίας είναι χαμηλή, αν αναβοσβήνει συνέχεια επιτρέποντας συμπυκνώσεις, αν τα προϊόντα της καύσης δεν είναι κατάλληλα (αν και το πέλλετ έχει ελάχιστα θειικά), θα πας στο μαντέμι.

Link to comment
Share on other sites

Περαν της διάβρωσης, συχνό φαινόμενο, αποτελεί και το σπάσιμο του μαντεμένιου λέβητα (μου το είπε έμπειρος καυστηρατζής)

 

Οπότε δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Κάθε επιλογή έχει τα υπέρ και τα κατά της.

 

Απλά σκεφτόμουν να πάρω ξυλολέβητα (όντας σε επαρχία) και όταν βαρεθώ να βάζω ξύλα..τσουπ...τον κάνω pellet βάζοντας σιλό, καυστήρα κλπ.....

 

Βέβαια ο ξυλολέβητας 8α σβήνει συχνά και η ποιότητα των ξύλων θα διαφέρει...επιρεπής ο χαλύβδινος....

 

Το περίεργο είναι πως ο μαντεμένιος λέβητας που αναφέρω στο πρώτο ποστ είναι φθηνότερος απο εναν αντίστοιχο (σχετικά οικονομικό) χαλύβδινο....!!!!

 

Ακόμα το ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.