Μετάβαση στο περιεχόμενο

κτηματολόγιο και διαφορά διάστασης οικοπέδου


s66

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι, έχω κάνει το ίδιο post και στα τοπογραφικά μήπως κάποιος έχει τετοια περίπτωση.

έχω πελάτη μου με οικία 15ετίας εντός σχεδίου στην Κηφισιά ο οποίος έλαβε κτηματολόγιο με 35 μ2 μικρότερο οικόπεδο από το δικό του (850μ2 αντι 885μ2). Πήγε να το δηλώσει και του είπαν ότι πρέπει να πάει σε τοπογράφο να κάνει εξαρτημένο τοπογραφικό. Αν όντος το οικόπεδο είναι μικρότερο, τότε τι γίνεται με τα κτίσματα που έχουν δομηθεί με εξάντληση του ΣΔ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν μικρότερο και την εποχή που έβγαλε την άδεια τότε είναι ψευδή στοιχεί και τα παραπάνω είναι αυθαίρετα.Αν ήτανε τα 885 μ2 τα πραγματικά πρέπει να μας πεις πως τα έχασε τα 35μ2.

Link to comment
Share on other sites

Μανόλη, καταρχάς λάθος μου, 1885 μ2, και όχι 885 μ2 . Είναι στην Κηφισιά , όταν δομήθηκε ήταν σε καθορισμένο δρόμο αλλά όλες οι άλλες πλευρές του ήταν αόριστες λόγω μεγάλης κλήσης (20 μ) και γειτνίασης με άλλες ιδιοκτησίες ακαθόριστες,(τουλάχιστον τότε). Εγώ δεν είμαι τοπογράφος, και δεν είμαι σε θέση να κάνω εξαρτημένο τοπογραφικό. Αλλά αν όντος ένα νέο τοπογραφικό δήξει οικόπεδο μικρότερο, τότε η άδεια αν και παλαιά είναι άκυρη; Μεγάλοι μπελάδες έχουν ανοίξει με τον 4014...

Link to comment
Share on other sites

οι πραγματικές διαστάσεις και το πραγματικό εμβαδό πως θα προσδιορισθούν χωρίς Τοπογραφικό Διάγραμμα?

το πρόβλημα δεν είναι ο 4014/2011 αλλά είτε το αρχικό τοπογραφικό ήταν "λάθος" ή υπάρχει λάθος γεωμετρικό στο κτηματολόγιο

το σωστό είναι να συνεργασθείς με κάποιο συνάδελφο Τοπογράφο και να δώσεις οριστική λύση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνουμε στη διαδικασία ελέγχου ορθότητας των αδειών που έχουν εκδοθεί.Μετράς με τα δεδομένα του Δ.κάλυψης της αδείας του, αλλιώε θέλει ψάξιμο για να εντοπιστούν τα χαμένα 35μ2.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε S66 πιστεύω οτι για να βγάλεις άκρη πρέπει να έχεις στα χέρια σου ένα τοπογραφικό που θα απεικονίζει την πραγματική κατάσταση του οικοπέδου σου, το περίγραμμα του κτηματολογίου και άν ειναι δυνατό και το περίγραμμα του τοπογραφικού της αδείας. Μη ξεχνάς οτι υπάρχει ένα αποδεκτό ποσοστό σφάλματος μεταξύ κτηματολογίου και τοπογραφικού ( ήταν 2% και έχει γίνει 10% δεν είμαι σίγουρος για την Κηφισιά). Το δικό σου σφάλμα είναι 1,8 % οπότε θεωρώ οτι δεν θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μηπως καποιος μπορει να με παραπεμψει για το πιο ειναι το αποδεκτό ποσοστό σφάλματος μεταξύ κτηματολογίου και τοπογραφικού ?

 

Ξέρει κανεις ποιο ειναι το ποσοστο ανοχης αποτ ο κτηματολογιο? Έχω στο μυαλο μου το 7%...ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.