Μετάβαση στο περιεχόμενο

φωτοβολταικο 10 kw


zoz

Recommended Posts

kαλημερα παληκαρια.

εβαλα ενα 10 kw στην ταρατσα μου συνολικου εμβαδου 124 τμ.

τα πανελα ειναι 40 τεμαχια και καλυπτουν 60 τμ . μου ειπε καποιος οτι ειναι πολεοδομικη παραβαση και δεν τα

καλυπτη εγγυηση οπως τα εχουν βαλει γιατι εχουν ανεβει σε υψος 2.2μετρα απο την φατσα του κτιριου

Edited by zoz
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ZOZ δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο παράλογο είναι το πιθανό γεγονός ότι τα 60τμ φ/β πλαισίων να είναι παράνομα σε μια ταράτσα 120τμ? Και ότι καμία σχέση δεν έχει το ύψος με την εγγύηση? Δηλαδή στα μεγάλα tracker που είναι στα 10 μέτρα είναι όλα εκτός εγγύησης?

 

Ο ίδιος που σου είπε τα παραπάνω είμαι σίγουρος πως ξέρει και πως θα αποφύγουμε τη χρεοκοπία αλλά και πως πετάει ένα διαστημόπλοιο, ως κλασσικός Έλληνας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την εγγύηση είναι κωμικό.

αλλά και εσύ γιατί τα ανέβασες τόσο ψηλα΄και δεν έκανες μια καλύτερη κατανομή?

Πολεοδομικά ίσως είσαι foul γιατί μάλλον θα έχεις υπερβεί το μέγιστο ύψος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση που μάλλον σε ενδιαφέρει είναι η εγγύηση του συστήματος... Δηλαδή των ΦΒ και των βάσεων... Ισως αυτό να σου είπαν ότι δεν είναι πιστοποιημένο... Τα ΦΒ ως υλικό ακόμη και στο πάτωμα να τα βάλεις δεν έχουν πρόβλημα...

Ανάλογα αν έχουν τηρηθεί ή όχι οι όροι εγγύησης ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ στοιχείων (βάσεις, πάνελ) υπάρχει η πιστοποίηση του συστήματος.

Αν π.χ. τα έβαλες με δικής σου έμπνευσης στηρίγματα σε δικής σου μελέτης πέργολα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι μια πιστοποιημένη εγκατάσταση.

Αλλά επαναλαμβάνω το υλικό των ΦΒ πανέλων δεν έχει σχέση με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τη βοηθεια !!!

ρωτησα καποιο αλλο συνεργειο τοποθετησησ φ/β και μου ειπαν οτι οι βασεισ ειναι πιστοποιημενεσ.

Ισως να εχω προβλημα με πολεοδομια λογο υπερβαση ΥΨΟΥΣ.

το απογευμα θα στειλω φωτογραφιες.

 

και παλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.