Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση Ο.Γ. – εκδοση Οικ. Αδ. - Στατικά κατά την έκδοση Οικ. Αδ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλημέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω.

Δεδομένα:

Εντός σχεδίου, μία στάθμη μόνο, ισόγειο 10,00 Χ 10,00 (ήτοι 100τμ)

Όχι οικοδομική άδεια.

Παραβίαση οικοδομικής γραμμής 1,00μ. (ήτοι 10τμ) που λογικά αυτή είναι η αυθαιρεσία.

Ερώτημα: Μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια ή θα το πάμε ΟΛΟ αυθαίρετο;

 

Το ρωτάω γιατί στην περίπτωση που πάμε να βγάλουμε άδεια Αρχιτεκτονικά, Η/Μ θα περάσει. Τα ΣΤΑΤΙΚΑ όμως δεν θα περάσουν, γιατί ο στατικός ελέγχει (πέραν των στατικών) και μερικά βασικά όπως απόσταση Δ, Οικ.Γρ. κλπ και θεωρεί την κατασκευή σαν έναν όγκο (που παραβιάζει όμως την Ο.Γ.) και δεν θα περάσουν τα στατικά. Δηλαδή σε δεν θα μπορέσουμε (ποτέ) να βγάλουμε άδεια. (Αν έχω λάθος πείτε μου)

 

Τι κάνουμε;

Το πάμε ---αναγκαστικά---- όλο στο Ν.4014 δηλαδή και τα 100τμ (??!!) και δεν πάμε για άδεια;

Περιμένω γνώμες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πιστεύω ότι πιθανόν να το αντιμετωπίσουμε αυτό το θέμα. Θα ήθελα τα σχόλια σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως δεν μπορει να βγει οικοδομικη αδεια γιατι ειναι μη συνημενο συμφωνα με τον Γοκ κι ας ειναι μονο αυτη η αυθαιρεσια....

 

Αλλα συμφωνα με τους φωστηρες του υπεκα θα μπορουσες να βγαλεις ο.α. για αυτα που δεν παραβιαζουν το Δ και 4014 για αυτα που παραβιαζουν το Δ

Τωρα τι στατικα και τι αρχιτεκτονικα θα κανεις για ενα σπιτι που θα βγαλεις αδεια στο μισο...ρωτα καλυτερα την καθαριστρια του Υπεκα πιο πολλα θα ξερει απο αυτους που νομοθετουν..

 

Συμπερασμα δικο μου = Ολο με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.