Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στα εξολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα οι εξώστες υπολογίζονται στα μέτρα κύριων ή βοηθητικών χώρων που θα δηλώσουμε για τον υπολογισμό του προστίμου? Δηλαδή σε αυθαίρετο 50 τετραγωνικών μέτρων με εξώστες 12 τετραγωνικών μέτρων πώς θα δηλωθούν τα μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αναλυτικό????Στην πρώτη σελίδα ΄της δήλωσης μέσω τεε σε φάση επεξεργασίας που ζητάει τα μέτρα δεν πρέπει να τα συμπληρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό????Στην πρώτη σελίδα ΄της δήλωσης μέσω τεε σε φάση επεξεργασίας που ζητάει τα μέτρα δεν πρέπει να τα συμπληρώσουμε?

Δηλώνεις την κατοικία 50 τμ κύριου χώρου και προσθέτεις μία ή δύο παραβάσεις για τον εξώστη (ανάλογα με το ποσό του αναλυτικού). Ειδικά στη δική σου περίπτωση όπου οι εξώστες σου δεν υπερβαίνουν το 40% της δόμησης (επομένως δεν θα προσμετρούνταν στη δόμηση κατά ΓΟΚ), γιατί να δηλώσεις οτιδήποτε άλλο;

 

Ναι, τώρα που τα ξαναδιάβασα, μάλλον σε μπέρδεψα με την προηγούμενη απάντηση. Εννοούσα ότι οι εξώστες πάνε με αναλυτικό. Όχι η κατοικία.

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Favio, τώρα κατάλαβα τι εννοείς αν και δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι οι εξώστες θα μετρηθούν σαν έξτρα παραβάσεις... Αλλά να σε ρωτήσω κάτι, γιατί 40% της δόμησης?Αφού τα μέτρα των εξωστών βγαίνουν από το 20% της επιτρεπόμενης και όχι από το 40...

Link to comment
Share on other sites

20% είναι το ποσοστό των ημιυπαιθρίων επί της πραγματοποιούμενης δόμησης.

40% είναι το αντίστοιχο για ημιυπαίθριους+εξώστες

Αν δεν έχεις ημιυπαίθριους (δεν έχεις όπως το περιγράφεις παραπάνω, ε; ) τότε οι εξώστες σου μπορούν να φτάσουν το 40%.

Αυτό για κτίρια μέχρι την αλλαγή του Σουφλιά που άλλαξε το ποσοστό των Η/Χ σε 15%, οπότε αντίστοιχα και το σύνολο εξώστες + Η/χ = 35%

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση νομιμότητας διαμερισματος, εχω περιπτωση εξωστη που η αρχη του και το τελος του συμπιπτουν με τα σημεια της κατοψης (αρχιζει 1μ απο την ακρη της οικοδομης και τελειωνει εκει που τελειωνει το τελευταιο δωματιο του διαμερισματος) αλλα επειδη απο οσο εχω καταλαβει πρεπει να εχει "κλεψει" 10-15cm απο το δωματιο του διπλα διαμερισματος (δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, με μια ΕΕΜΚ τακτοποιειται), εχει ως αμεση συνεπεια και το μηκος του εξωστη να εχει μεγαλωσει αναλογως....

 

Τι γινεται εν προκειμενω?

Δεν πιστευω για αυτο το 15ποντο να πρεπει να το βαλω στο Νομο....

Link to comment
Share on other sites

Aυτά είναι....

 

Για τον εξώστη .... δε βαριέσαι! Δεν μετράει στη δόμηση και κάλυψη.... δεν έγινε και τίποτα.

 

Το διαμέρισμα θα με προβλημάτιζε περισσότερο.

 

Σε καλύπτουν οι ανοχές που αναφέρονται στη βεβαίωση; Αν ναι έχει καλώς. Αν όχι;

 

Η ΕΕΜΚ δεν θα θέλει συγκατάθεση από τον ιδιοκτήτη του διπλανού διαμερίσματος; Θα στη δώσει;

 

Πες ότι τη δίνεις τη βεβαίωση. Αν μετά από 2-3 χρόνια κάποιος άλλος μηχανικός μετρήσει το διπλανό διαμέρισμα και το βρει 15εκ. πιο μικρό, μήπως βρίσκεσαι εκτεθειμένος;

 

Και αν τα πεις αυτά στον πελάτη σου ή στον συμβολαιογράφο, σε κράζουν κιόλας!

 

Δεν σε βοηθάω, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε σημερα τι εμαθα απο Μηχανικο της Πολεοδομιας αναφορικα με τους εξωστες σε κατασκευες με ΓΟΚ 55...

 

Επειδη εχω πολλες υποθεσεις βεβαιωσεων νομιμοτητας διαμερισματων παλιων, προ 73, μου ειπε το εξης....

 

Οι εξωστες δεν ανηκουν στην ιδιοκτησια σου αλλα ειναι κοινοχρηστοι... Στις μεταβιβασεις δεν μεταβιβαζονται εξωστες αλλα το κυριο εμβαδον, μεσα στον ογκο του κτηριου...

Στο ΓΟΚ του 55 δεν υπηρχε σαφες ποσοστο των εξωστων επι της δομησης, ενω ενα μπαλκονι, ακομα και μεγαλωμενο κατατι να ειναι, δεν επηραζει ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος, ουτε αποτελει αυθαιρετη χρηση. Μπαλκονι ηταν, μπαλκονι παραμενει... μου ειπε χαρακτηριστικα η υπαλληλος!

 

Οποτε, επι της ουσιας και μεγαλυτερο εξωστη να εχει μια ιδιοκτησια, δεν μπλοκαρει τη μεταβιβαση αυτης καθοτι δεν επηρεαζει τιποτα απο οσα βεβαιωνεις ως Μηχανικος....

 

Δεν ξερω αν κανενας σας ειχε παρομοια αντιληψη του θεματος....

 

Οι ανοχες που αναφερονται στη βεβαιωση με καλυπτουν οριακα.... Στο σχεδιο το μπαλκονι φαινεται 4,40μ και στην πραγματικοτητα ειναι κατασκευασμενο 4,53μ

Δηλαδη εχω αποκλιση 13εκ.

Αν συνυπολογισω τα παχη των επιχρισματων εκατερωθεν στα 2,5 και 2,5εκ αντιστοιχα, μειωνεται η διαφορα μου στα 8εκ<2%, αρα ειμαι ΟΚ....

 

Οσον αφορα την ΕΕΜΚ, σε τοσο παλια διαμερισματα, με αντιγραφο της κατοψης, αδειας, τοπογραφικου επικυρωμενα, συμβολαιο ιδιοκτησιας (να μην ειναι ιδιαιτερα προσφατο, αν ο ιδιοκτητης το εχει απο κατασκευης ας πουμε βολευει), νεα κατοψη εις τριπλουν και μια Υ.Δ του ιδιοκτητη οτι οι τροποποιησεις που φαινονται στα σχεδια πραγματιποιηθηκαν κατα το χρονο ισχυος της οικοδομικης αδειας, προσπερνας το θεμα της συγκαταθεσης....

 

Και αφοτου εκδοθει η ΕΕΜΚ, κρατας μια στο αρχειο σου για το ενδεχομενο που αλλος μηχανικος μετρησει το διαμερισμα και το βρει 1-2τ.μ. μικροτερο και το κανει θεμα....

Σου την εγκρινανε την τροποποιηση, κρατα και αντιγραφο της Υ.Δ. που επισυναψες στο φακελο και εισαι ΟΚ....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.