Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικη Μελετη - Βοηθεια !!!


andreak

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα το θέμα είναι να γίνει παστρική δουλειά ώστε όταν τον ψάξουν να έχει αποδημήσει εν τόπω φωτεινώ, εν τόπω χλοερώ, εν τόπω αναψύξεως

Link to comment
Share on other sites

Οι ευθυνες σε περιπτωση σωματικων βλαβων ή θανατου κυνηγανε και τα τεκνα....

 

 

ΥΓ. Αληθεια, ακομα δεν πηγαμε σε 7ψηφιο????

Link to comment
Share on other sites

Οι ευθυνες σε περιπτωση σωματικων βλαβων ή θανατου κυνηγανε και τα τεκνα....

 

μόνο αν κάνουν αποδοχή κληρονομιάς

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οποιο αυθαιρετο εχει χτιστει με σωστη μελετη , αλλα και καποια υπερβαση μετρων απο τοτε ,που φτιαχτηκε και εχει καταστηματα , θα πρεπει να το ενισχυσουμε, προκειμενου να νομιμοποιηθει με το 4014 ???

Ξαναδιαβάστε αυτό που σας έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι, αλλα ο οποιοδσηποτε ελεγχος γινεται με τις τοτε κανονιστικες διαταξεις ή με τις διαταξεις που ισχυαν κατα το χρονο δημιουργιας της αυθαιρεσιας....

 

Αγαπητε φιλε Terry,

το κτηριο χτιστηκε το 1969 και κατευθειαν εγινε και η αιθαιρεσια (20% μεγαλυτερο ισογειο και υπογειο).Ολος ο σκελετος φτιαχτηκε τοτε ,απο τα πεδιλα,κολωνες ,πλακες,δοκαρια, υπογειο και ισογειο.Απο τοτε δεν εχει προστεθει ουτε τουβλο.

Αρα ο οποιοσδηποτε ελεγχος θα γινει με τις κανονιστικες διαταξεις, που ισχυαν τοτε (το 1969) , ετσι ?? (με βαση αυτο ,που εγραψες πιο πανω)

Ετσι ακριβως μου ειπαν και αλλοι 2 γνωστοι πολ.μηχανικοι.

 

Ευχαριστω πολυ και παλι !

Και συγγνωμη αν εχω κουρασει λιγο !

Link to comment
Share on other sites

Ε, τοτε πηγαινε στους αλλους 2 Πολιτικους Μηχανικους...

 

Δεν ειναι απλο θεμα ο ελεγχος στατικης επαρκειας υφισταμενης κατασκευης...

 

Για καλο σου ειναι μια τετοια ΣΩΣΤΗ στατικη μελετη...

 

(ειλικρινα στην περιπτωση σου 4014 δεν ξερω αν υποχρεουσε να εφαρμοσεις τις οποιες ενισχυσεις/επεμβασεις)

Link to comment
Share on other sites

Μα και αυτοι συμφωνουν με αυτο ,που λες και εσυ.

Ο ελεγχος , με βαση τον 4014, πρεπει να γινει με τα δεδομενα της εποχης εκεινης,που εγινε το κτηριο και η αυθαιρεσια του (οι 2 αυτες εποχες συμπιπτουν στην περιπτωση μου), οχι τα σημερινα.

 

Οταν ολη η Ελλαδα με τα αρχαια της κτηρια , τα ενισχυσει , τοτε θα ενισχυσω κι εγω το δικο μου.

Εμενα μ'ενδιαφερει να νομιμοποιηθω.

Οτι ισχυει σημερα, θα ισχυει σε 10 χρονια ??

Αρα τι θα κανουμε, συνεχεια θα αναβαθμιζουμε τα παλια κτηρια ??

Για την εποχη του, το κτηριο μου φτιαχτηκε τεχνικως σωστα.Τωρα, αν εχει καποια παραπανω μετρα --εκατομμυρια αυθαιρετα υπαρχουν στην Ελλαδα.

 

Α...και τωρα δεν ειναι θεμα ποιον μηχανικο θα επιλεξω, απλα πιστευω κανουμε μια σωστη κουβεντα.

 

Φιλε,

σ'ευχαριστω και παλι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...

 

Για να ξερεις.

 

Ελεγχος με τους τοτε κανονισμους...

ΑΛΛΑ, αν δεν επαρκει το κτηριο, τοτε ενισχυσεις ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ..

 

Το κτηριο σου κοντευει στο οριο ηλικιας του (50 ετη) αρα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ επεμβαση...

 

ΝΑΙ οπως το ειπες, τα κτηρια ΠΡΕΠΕΙ να συντηρουνται και εφοσον απαιτειται να ενισχυονται..

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ..

Αν ο μηχανικος που θα αναλαβει την μελετη αυτη στο βγαλλει ΟΚ, τοτε ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ πληρωνοντας την μεχρι τοτε δουλεια..

(αν καταλαβες, καταλαβες...)

Και κατι ακομα..Αν δεν ερθει με βαλιτσακια με εργαλεια, οργανα μετρησεις κτ κτλ παλι φυγε μακρια.....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.