Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικη Μελετη - Βοηθεια !!!


andreak

Recommended Posts

Αγαπητοι κυριοι,

πρωτη φορα γραφω και δεν ειμαι μηχανικος.

 

Θελω να νομιμοποιησω ενα αυθαιρετο του 1969 , που εχει και καταστηματα, με τον 4014/2011,αρα θελει στατικη μελετη και ηλεκτρολογικη.

 

Καποιος μηχανικος μου ειπε πως ειναι αδυνατο να νομιμοποιηθει γιατι η σεισμικη επαρκεια του κτηριου (κατασκευη 1969) δε ειναι σωστη με βαση τα σημερινα δεδομενα και θα χρειαστει οπωσδηποτε ενισχυσεις.

Τα στατικα του ειναι σωστα με βαση την αδεια του. Απλα , να το πω εγω οπως το καταλαβα, τα σιδερα του, μπετο,κλπ, ειναι πολυ ξεπερασμενα, αρα θελει ενισχυση.

 

Αν και δεν ειμαι μηχανικος-ειδικος, δε μου φαινεται σωστη η λογικη το οτι , οτι ειναι παλιο θελει σιγουρα και ενισχυσεις, γιατι τοτε η μιση Αθηνα θα ηθελε ξαναφτιαξιμο ή ξεγυμνωμα των πολυκατοικιων και ενισχυση του σκελετου αυτων.

 

Και για να πω την αληθεια ''τα εχω κανει επανω μου'' (συγγνωμη για την εκφραση) ,γιατι αν αυτο ισχυει , μιλαμε για πολλα χρηματα.

 

Παρακαλω , αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι εχω απελπιστει !!!

 

 

Ευχαριστω θερμα !!!!!!

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή, ως μη μηχανικός, δεν θα μπορείτε να εξηγήσετε επακριβώς την κατάσταση (λογικό είναι αυτό) και έτσι δεν θα λάβετε σαφή για την περίσταση απάντηση, το προτιμότερο είναι να απευθυνθείτε σε άλλον μηχανικό (αν έχετε αμφιβολίες για τον πρώτο) και να του ζητήσετε να σας περιγράψει αναλυτικά τι απαιτείται (διαδικασίες + κόστος).

 

Γενικά να μην απελπίζεστε πάντως γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι στη χώρα μας ο λιγότερο νόμιμος είναι και ο πιο ήσυχος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Απλα ειναι περιεργη η λογικη του συγκεκριμενου μηχανικου πως οτι ειναι παλιο (1969) , θελει οπωσδηποτε ενισχυσεις , οσο καλη και να ειναι η αρχικη στατικη μελετη του.

Πραγμα που σημαινει, πως η μιση τουλαχιστον Ελλαδα θελει ενισχυσεις ετσι κι αλλιως και δε μπορει να νομιμοποιηθει οτιδηποτε παλαιο αν δεν πεσουν οι οποιες ενισχυσεις.

 

Μου φαινεται απλα τελειως εκτος λογικης.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι περιεργη η λογικη του συγκεκριμενου μηχανικου πως οτι ειναι παλιο (1969) , θελει οπωσδηποτε ενισχυσεις , οσο καλη και να ειναι η αρχικη στατικη μελετη του.

Eγω θα ελεγα πως ειναι απλα κοινη λογικη...

Πραγμα που σημαινει, πως η μιση τουλαχιστον Ελλαδα θελει ενισχυσεις ετσι κι αλλιως και δε μπορει να νομιμοποιηθει οτιδηποτε παλαιο αν δεν πεσουν οι οποιες ενισχυσεις.

Ακριβως ετσι ειναι.

Μου φαινεται απλα τελειως εκτος λογικης.

Γιατι;

Τα αυτοκινητα του 69, εχουνε τα σημερινα standards;;;

Όχι βέβαια! Αλλη η τεχνογνωσια τοτε, αλλη τωρα. Αλλοι οι κανονισμοι και τα υλικα τοτε, αλλα τωρα.

Που ειναι το παραξενο να ισχυει το ιδιο και στις οικοδομες;

 

Και ποσα χρονια εχει ζωη η ρημαδα η οικοδομη διχως μια αναβαθμιση;;;;

Η δικη σου είναι 40+

Edited by saltapidas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από το Ν.4014/2011

 

''αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ΄ συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες. Η τεχνική έκθεση θα βασίζεται σε μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο, που θα περιγράφει το σύστημα του φέροντος οργανισμού, καθώς και τυχόν εμφανείς βλάβες,

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού, η οποία θα περιλαμβάνει: i) γεωμετρική τεκμηρίωση στοιχείων και διάταξης του φέροντα οργανισμού, ii) αποτίμηση της ποιότητας των υλικών του φέροντα οργανισμού, iii) μελέτη επάρκειας του κτιρίου για δεδομένη στάθμη επιτελεστικότητας (σεισμικός συντελεστής), iv) πρόταση ενισχύσεων του υφισταμένου φορέα, εάν απαιτείται, v) αντισεισμικό έλεγχο με το σεισμικό συντελεστή που ίσχυε στην περίοδο κατασκευής του αυθαιρέτου και τον δηλώνει ο ιδιοκτήτης."

 

Συζητήστε ξανά με το μηχανικό και αν για οποιονδήποτε λόγο δε σας πείσει, μπορείτε να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη.

 

Αν και δεν ειμαι μηχανικος-ειδικος, δε μου φαινεται σωστη η λογικη το οτι , οτι ειναι παλιο θελει σιγουρα και ενισχυσεις, γιατι τοτε η μιση Αθηνα θα ηθελε ξαναφτιαξιμο ή ξεγυμνωμα των πολυκατοικιων και ενισχυση του σκελετου αυτων.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι το κτίριό σας είναι παλιό, αλλά το ότι είναι αυθαίρετο και επιπλέον σε αυτό στεγάζονται και καταστήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

A, κατσε, αυτο δεν το ειχα καταλαβει!!!

Δε διαβασα ολο το 1ο ποστ!!!

 

Μα παμε καλα;;;

Οχι μονο ειναι παλαιο κτιριο, χτίστηκε και με την μεθοδο "τα 3 ου - κουτουρου" και απορουμε γιατι καποιος μας μιλα για ενίσχυση;;;;

ΕΛΕΟΣ ρε σεις συν-Έλληνες!

 

Ποιος σας ειπε οτι οι μηχανικοι ειναι για να νομιμοποιουν "οτι του φανει του Λωλοστεφανη";

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσ' το ρε συ saltomortale.

Δηλαδή, "κίνδυνος" δεν υπάρχει σε αμιγώς κατοικίες; Απλά το "κόστος" είναι διαφορετικό. Και η έννοια του "κόστους" διττή.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη σου είναι 50+...

 

 

Όπα ρε μεγάλε, κόψε κάτι , τι 50 + λες, (είμαι γεννηθείς του 68) και άμα τραβά η όρεξη σου έλα να κάνουμε ελεύθερη κατάδυση στα 20 μέτρα για να κάνουμε καρτέρι για σαργούς

Edit

Μπορεί να δούμε και κάνα σκυλόψαρο 200αρι (κιλά) που θα το κυνηγήσεις εσύ πριν σου φάει τους σαργούς

Link to comment
Share on other sites

Καποιος μηχανικος μου ειπε πως ειναι αδυνατο να νομιμοποιηθει γιατι η σεισμικη επαρκεια του κτηριου (κατασκευη 1969) δε ειναι σωστη με βαση τα σημερινα δεδομενα και θα χρειαστει οπωσδηποτε ενισχυσεις.

Τα στατικα του ειναι σωστα με βαση την αδεια του.

Επειδή, δεν έχουμε όλα τα στοιχεία, σας προτείνω και πάλι να το συζητήσετε με το μηχανικό. Ξεκαθαρίστε αν αναφέρεται σε μελέτη ενίσχυσης ή αποτίμησης.

 

Δε γνωρίζουμε ποια είναι η αυθαιρεσία, την οποία προτίθεστε να τακτοποιήσετε, αλλά αν υπάρχει στατική μελέτη και αυτή έχει εφαρμοστεί και το κτίριο δεν παρουσιάζει προβλήματα, τότε όπως αναφέρει ο νόμος, απαιτείται μελέτης αποτίμησης, η οποία δεν είναι απαραίτητο ότι θα οδηγήσει σε ενίσχυση.

 

Σε κάθε περίπτωση διαδικτυακά δεν μπορεί να λυθεί το θέμα. Ο μηχανικός θα σας δώσει υπεύθυνη και τεκμηριωμένη λύση, βασιζόμενος σε όλα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να νομιμοποιησω ενα αυθαιρετο του 1969

Θελω να νομιμοποιησω ενα αυθαιρετο του 1969 , που εχει και καταστηματα, με τον 4014/2011,αρα θελει στατικη μελετη και

 

-----------------

 

Τα στατικα του ειναι σωστα με βαση την αδεια του.

 

 

Tελικα εχει ΟΑ ή ειναι αυθαιρετο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.