Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκες


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΣΤΗ ΦΟΡΜΑ ΤΕΕ ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη νομίζω ότι είναι σε άμεση συνάρτηση με την κατοικία που εξυπηρετούν, ασχέτως εάν η κατοικία υπαχθεί ή όχι στον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ είναι σε άμεση συνάρτηση με την κατοικία που εξυπηρετούν...

Εκτός αν υπάρχει αποθήκη με υπέρβαση αδείας (τίτλος αδείας) "εμπορική αποθήκη" ή "αγροτική αποθήκη", οπότε είναι στις υπηρεσίες και στο πρωτογενή τομέα, αντίστοιχα...

 

Και μία ερώτηση, που μπορεί να είναι ελαφρώς άσχετη....

Σε οικόπεδο που υπάρχει κτίριο κατοικίας με υπέρβαση αδείας, υπάρχει και αυθαίρετη αποθήκη χωρίς άδεια.

Για τον υπολογισμό του προστίμου θα θεωρήσουμε ότι η αποθήκη έχει άδεια και θα προσθέσουμε νέο φύλλο καταγραφής???

ή πρέπει να κάνουμε ξεχωριστή δήλωση μόνο για τη αποθήκη???

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

"Αφού λέει ξεκάθαρα ότι στο αν έχει άδεια ή όχι αφορά στο οικόπεδο. Οπότε λες ναι."

 

Ευχαριστώ πολύ... Αλλά δεν δεν θυμάμαι να το έχω διαβάσει κάπου....

Προφανώς με τόσα δεδομένα, έχω χάσει τη μπούσουλα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου απορια εντοπιζεται σε υπογειο καθ ολα νομιμο στην αδεια, μονο που τμημα του, σε οικοδομη του 65, εγινε διαμερισμα, αυθαιρετα, λαμβανοντας επισης και την πρασια πισω ως αυλη του....

 

Και το ερωτημα μου ειναι αν το οριζουμε ως βοηθητικο χωρο η ως κυριο χωρο απο τη στιγμη που στην αδεια ειναι δηλωμενη αποθηκη αλλα στην πραγματικοτητα κατοικια και αν βαζουμε αλλαγη χρησης....

 

Νομιζω πως βοηθητικος χωρος (ερωταπαντησεις μερος β, ερωτηση 27) με 0,50 και αλλαγη χρησης επισης ειναι το πιο σωστο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

 

Μία απορία έχω και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σε οικόπεδο με λυόμενη κατοικία που έχει νομιμοποιηθεί με τον 1337/83 υπάρχει κατασκευή εμβαδού 3,5 τ.μ. και ύψους 3,60 μ. . Αυτή η κατασκευή είναι αποθήκη ύψους 1,80 μ., και επάνω της σε 4 κολωνάκια ύψους 1,40 εδράζεται δεξαμενή νερού ύψους 1,40.

Αυτή η κατασκευή εντάσσεται στις λοιπές υπερβάσεις του άρθρου 13 και υπολογίζεται βάσει αναλυτικού;

H' θεωρείται 1 υπέρβαση η αποθήκη (1 φύλλο καταγραφής) και υπολογίζω βάσει αναλυτικού τη δεξαμενη;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. υπάρχουν μόνο τα εξής: αυθαίρετο γκαράζ 25 τ.μ. (χρησιμοποιείται κ ως αποθηκευτικός χώρος) κ δίπλα αυθαίρετη αποθηκούλα 6 τ.μ. (ίσως πρόχειρη κατασκευή). Τι είδος χρήσης θα βάλω; Πόσα φύλλα καταγραφής θα γίνουν; Θα χρησιμοποιήσω μειωτικό συντελεστή 0,5 κ στα δύο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άλλη κατοικία και αυτό γιατί δεν ταιριάζει τίποτα από τις επιλογές ακριβώς.Το 0,5 το βάζεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.