Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Αυθαιρετου (συνδιασμός πολλών περιπτώσεων)


Excadrix

Recommended Posts

Καλησπέρα συναδελφοι.

Εχω την εξης περιπτωση και θα θελα να ρωτησω καποια πραγματάκια.

Λοιπον εχουμε και λεμε.Η περιοχη ειναι εκτος σχεδιου.

Κτιριο 2οροφο μαγαζι και αποθηκες απο κατω κατοικια απο πανω νομιμοποιηθηκε με τον νομο 1337/83. Απο τοτε ο ιδιοκτητης εχει κανει τις εξης αλλαγες

 

1.Επεκταση του μαγαζιου

2.Επεκταση της κατοικιας στον 1ο οροφο

3. Μετατροπη της βεραντας του 1ου οροφου σε σκεπαστη (με πλακα απο σκυροδεμα την στηριξε σε περιμετρικα κολωνακια) οποτε ουσιαστικα την μετετρεψε σε ημιυπαιθριο....

4.Εφτιαξε επισης ενα μηχανοστασιο κολλητά στο κτιριο

5.Εχτισε δυο ξεχωριστα γκαραζ (υποστεγα )

6.Ενα μερος του μαγαζιου το μετετρεψε σε κατοικια

7.Καποιες αποθηκες τις μετετρεψε επισης σε κατοικια

8.Εκανε επεκταση σε καποιες αποθηκες.

 

Οπως καταλαβαινετε δεν εχει αφησει και τιποτα.

Τωρα η αποριες μου ειναι οι εξης.

 

Το ποσοστο της υπερβασης δομησης πως το υπολογιζω Αν θεωρησουμε οτι αρχικα ειχε νομιμοποιησει 150 τμ με τον νομο του Τριτση και απο τοτε εχει χτισει αλλα 90τμ τα οποια ομως ειναι συνδιασμος Αποθηκες- Κατοικια - Μαγαζι και επισης εχει κανει και αλλαγη χρησης γυρω στα 40 τμ απο μαγαζι-αποθηκες σε κατοικια καθε παρανομια θα την υπολογιζουμε επιμερους και θα ειναι τα τετραγωνικα της προς τα συνολικα τετραγωνικα που ειχαν νομιμοποιηθει?

Βεραντα και υποστεγα με αναλυτικο?

 

Και αν υπαρχει και κατι το οποιο θα πρεπει να προσεξω αν μπορειτε να μου το επισημανετε διοτι πραγματικα τοσους πολλους συνδιασμους παρανομιων δεν μου εχουν ξανατυχει.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι έχει ολοκληρώσει και τη β' φάση του νόμου τρίτση, γιατί πολλοί νομίζουν ότι έχουν ολοκληρώσει αλλά τελικά έχουν κάνει μόνο την α' φάση (παράβολο) αλλά όχι και την β' φαση...

 

Αν έχει ολοκληρώσει, θα ασχοληθείς μόνο με τα επιπλέον μέτρα ως υπέρβαση δόμησης (αποθήκη - βοηθητικοί χώροι / κατοικία -κύριοι χώροι / μαγαζί - κύριοι χώροι - υπηρεσίες)

 

Αυτό που θα ερευνήσεις, και αν ξέρει κάποιος συνάδελφος εδώ ας μας πει, είναι αν έχει νόημα η αλλαγή χρήσης, δηλαδή αν χρειάζεται να τη δηλώσεις καθ' ότι αφού δεν υπάρχει άδεια δεν υφίσταται χρήση...

 

Βεράντα, μηχανοστάσιο και υπόστεγα με αναλυτικό

 

Επίσης να ελέγξεις αν το ύψος του κτηρίου είναι ψηλότερο 'η όχι από το μέγιστο της περιοχής

 

Καλή τύχη....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχει γίνει κανονικά η Β Φάση οποτε είμαστε ενταξει.

Τα υπόστεγα που έχει κανει γκαράζ τα έχει χτισει κανονικά(τοιχους και πορτα γκαραζ) οποτε πανε σαν υπερβαση δομησης/καλυψης και υποθετο και παραβιαση οριων απ την στιγμη που τα εχει κολησει και στο διπλανο οικοπεδο σωστα?

Στην νομιμοποιηση με Τριτση αυτα τα ειχαν δηλωμενα ως καταστηματα οποτε λογικα πρεπει να δηλωσω και την αλλαγη χρησης.

Αυτο που εχω επισης απορια. Στην δηλωση Το Καταστημα το δηλωνω ως "Τουρισμος / Βιομηχανεια" ?

Επισης το μηχανουργιο ειναι κλειστος χτισμενος χωρος κολητα με το κτιριο με πλακα για οροφη τον οποιο τον εχει δηλωσει και εδρα για την δουλεια του. (ειναι αλουμινας) αυτο παλι στην δηλωση δεν το συμπληρωνω κανονικα ως υπερβαση δομησης / καλυψης και χρηση "Τουρισμο / Βιομηχανεια" ?

Με βλεπω να βρισκω τον μπελα μου στο τελος .....

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια αορια και εγω :1) Pilotis και 3εις Αυθαιρετα κλισμενο τμημα pilotis και φυσικα δεν εχουν γινει συμβολαια για το σε ποιον ανηκει το αυθαιρετο που δημιουργειται ειναι οικογενεια οποτε δεν εχουν κανει ακομα. Ισχυουν τα ποσοστα των κοινοχρηστων που που εχει αρχικα η οικοδομη συμφωνα με τον πινακα χιλιοστων που εγιναν τα συμβολαια για καθε ιδιοκτησια οροφου. Στο ιδιο ακινητο εχουμε και μια υπερβαση συντελεστου γιατι εκανε ενα δωμα με αποληξη κλιμακοστασιου στην ταρατσα που δεν υπηρχε στην αδεια. Συνεπως εχουμε 2 περιπτωσεις με αυθαιρεσιες για το ιδιο κτιριο αναφορικα με τους κοινοχρηστους.

Ερωτημα : Σκεφτομαι να κανω τη ρυθμιση μονο με τον 4014 συμφερει καλυτερα με το παραθυρακι που υπαρχει στο αρθρο 24 παραγραφος 6β και οχι σε συνδιασμο για την Piloti με τον 3843, οποτε θελω να ρωτησω θα παει με 2 παραβολα 2 αιτησεις για καθε περιπτωση η 1 παραβολο 1 αιτηση και για τις 2 αυθαιρεσιες αφου μιλαμε για κοινοχρηστους χωρους στο ακινητο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχει γίνει κανονικά η Β Φάση οποτε είμαστε ενταξει.

Τα υπόστεγα που έχει κανει γκαράζ τα έχει χτισει κανονικά(τοιχους και πορτα γκαραζ) οποτε πανε σαν υπερβαση δομησης/καλυψης και υποθετο και παραβιαση οριων απ την στιγμη που τα εχει κολησει και στο διπλανο οικοπεδο σωστα?

Στην νομιμοποιηση με Τριτση αυτα τα ειχαν δηλωμενα ως καταστηματα οποτε λογικα πρεπει να δηλωσω και την αλλαγη χρησης.

Αυτο που εχω επισης απορια. Στην δηλωση Το Καταστημα το δηλωνω ως "Τουρισμος / Βιομηχανεια" ?

Επισης το μηχανουργιο ειναι κλειστος χτισμενος χωρος κολητα με το κτιριο με πλακα για οροφη τον οποιο τον εχει δηλωσει και εδρα για την δουλεια του. (ειναι αλουμινας) αυτο παλι στην δηλωση δεν το συμπληρωνω κανονικα ως υπερβαση δομησης / καλυψης και χρηση "Τουρισμο / Βιομηχανεια" ?

Με βλεπω να βρισκω τον μπελα μου στο τελος .....

 

Το κατάστημα το δηλώνεις "υπηρεσίες". Το μηχανουργείο δεν ξέρω αν πρέπει να το πας εκεί ή και αυτό στο "υπηρεσίες"....

 

Όσον αφορά το θέμα της υπέρβασης κάλυψης και της αλλαγής χρήσης, δες αν στα τακτοποιημένα με το νόμο Τρίτση έχει νόημα η υπέρβαση κάλυψης και η αλλαγή χρήσης (αφού δεν υπάρχει οικοδομική άδεια...)

 

Λαχείο σου έτυχε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια καπως ασχετη ερωτηση? Οτι παμε με αναλυτικο χρειαζεται να το παρουσιασουμε στην δευτερη φαση της νομιμοποιησης?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια καπως ασχετη ερωτηση? Οτι παμε με αναλυτικο χρειαζεται να το παρουσιασουμε στην δευτερη φαση της νομιμοποιησης?

 

Από όσο γνωρίζω τον κρατάς και αν σου ζητηθεί τον καταθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.