Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυο κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Εφόσον υπάρχει δεν ανοίγω νέο θέμα: Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου έχω 2 ανεξάρτητες οικίες, η μία τροχόσπιτο που χτίστηκε με τούβλο και η άλλη με τσιμεντόλιθους, αμφότερες δε φέρουν σκεπή από λαμαρίνα κυματοειδούς μορφής. Άρα θα κάνω δύο δηλώσεις. Το τοπογραφικό θα το βάλω μόνο στην πρώτη δήλωση και απλά θα το αναφέρω στη δεύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Είναι και οι δύο του ιδίου ιδιοκτήτη ή διαφορετικών ιδιοκτητών;;;;

Προφανώς σύσταση δεν υπάρχει;;;;

Έχουν τίτλους ιδιοκτησίας;;;

 

Εξαρτημένο τοπογραφικό κάνεις για το ενιαίο αγροτεμάχιο.

Καλό είναι να αναφέρει τα ονόματα και των δύο ιδιοκτητών.

Το περνάς από το σύστημα αμοιβών μια φορά.

Στη συνέχεια το ανεβάζεις και στις δύο δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ένας ιδιοκτήτης, σύσταση όχι, γονική παροχή (το γεωτεμάχιο). Οπότε σύστημα αμοιβών για το τοπογραφικό και αναφορά στις δηλώσεις.

 

Ευχαριστώ Ιάσονα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το κάνω με μια δήλωση αλλά τι γίνεται με τη ΔΕΗ; Δεν θα έχει πρόβλημα όταν δούν δύο ανεξάρτητα κτίσματα στο ίδιο γεωτεμάχιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σύναδελφοι διαβάζω το νήμα και έχω μπερδευτεί...δλδ πως θα κάνει δύο δηλώσεις (ο κοοζοοπ) αφού είναι ένα το αγροτεμάχιο και δεν υπάρχει σύσταση, γνώμη μου είναι να γίνει μια δήλωση και ύστερα κατάτμηση (εφόσον δεν υπάρχει ΖΟΕ να το απαγορευει)...κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το κάνω με μια δήλωση αλλά τι γίνεται με τη ΔΕΗ; Δεν θα έχει πρόβλημα όταν δούν δύο ανεξάρτητα κτίσματα στο ίδιο γεωτεμάχιο;

 

Δεν νομίζω στη συνέχεια να υπάρξει πρόβλημα στη ΔΕΗ στο να πάρει δύο ρολόγια.

Πρόσεχε τους τίτλους (περιγραφές κ.λπ.) που θα βάλεις στη δήλωση (π.χ. κτίριο 1, κτίριο 2 κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό πιστέυω και εγώ. Μια δήλωση (αφού όπως σωστά παρατηρήθηκε δεν υπάρχει σύσταση) και ορθή περιγραφή των κτισμάτων ώστε να ξεχωρίζουν (δύο φύλλα καταγραφής). Η βεβαίωση που εκδίδει το ΤΕΕ αναγράφει το σύνολο των Κ.Χ. και Β.Χ. που ρυθμίστηκαν οπότε θα επισυνάψω και τη δήλωση υπαγωγής για την αίτηση προς ΔΕΗ. Κατόπιν μπορεί να κάνει κατάτμηση (εκτός σχεδιου, μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο).

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.