Jump to content

koozoop

Members
  • Content Count

    136
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

25 Καλή

2 Followers

About koozoop

  • Rank
    Παλιό Μέλος

Contact Methods

  • Website
    http://www.koozoop.gr
  • Skype
    koozoop

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Λουτράκι
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα σε οριζόντια ιδιοκτησία, αποθήκη στην άδεια - κατάστημα μετά από τακτοποίηση του Ν.4495/17 (προς διευκόλυνση επισυνάπτω τα σχετικά σχέδια): Στο στέλεχος της άδειας η οποία εκδόθηκε στις 23/1/1973 (προ ισχύος ΓΟΚ 1973) αναφέρει αριθμό ορόφων πέντε με ύψος οικοδομής 18,20μ. όπως φαίνεται και από την σχετική τομή οι όροφοι συνολικά (μαζί με το ισόγειο) είναι πέντε, ωστόσο στο διάγραμμα κάλυψης υπολογίζει στην πραγματοποιούμενη κάλυψη 3 ορόφους + το ρετιρέ = 4 ορόφους. Επίσης, όπως θα παρατηρήσετε, στους σχετικούς υπολογισμού αναφέρει και το άρθρο 15.4 του
  2. Καλημέρα. @kan62 Συμφωνώ. Εκ των προϋποθέσεων του άρθρου 5 είναι η αλλαγή προς το δυσμενέστερο των στοιχείων του διαγράμματος δόμησης. Και έχω λοιπόν αποθήκη που δεν είχε υπολογιστεί στο ΔΚ της άδειας η οποία έγινε κατάστημα και εξαιρέθηκε οριστικά της κατεδάφισης με τον Ν.4495/17. Τι γίνεται με την θέση στάθμευσης; Τι κάνουμε με την επιπλέον δόμηση βάσει άρθρου 23, παρ. 1 & 2 του 4067/12? @danaikaterina Λογικά θα εκμεταλλεύτηκε ο συνάδελφος την επικρατούσα χρήση κατοικίας > 50%. Αλλά και Κατηγορία 2 να ήταν, πάλι οριστική εξαίρεση θα έπαιρνε... edit: Σχετικά με τ
  3. Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά στους όποιους/όποιες συν-εορτάζοντες! Θα ρωτήσω ωσάν αδαής, διότι πριν λίγο με ρώτησαν για προσφορά για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία σε ισόγειο χώρο όπου στην άδεια του 1973 ήταν αποθήκη (έχει γίνει τακτοποίηση Ν.4495/17 - Κατηγορία 1). Δεν είχα προλάβει να διαβάσω τον νόμο και την τροποποίηση του άρθρου 29 και έδωσα προσφορά για κανονική οικοδομική άδεια! Όταν μου είπαν ότι τους έδωσαν αλλού προσφορά με πολύ λιγότερα, άνοιξα τον νόμο και καταλαβαίνω ότι πλέον τέτοιες περιπτώσεις περνάνε με μικρή κλίμακα! ΟΚ, αλλά τι γίνεται με το διάγραμμα κάλυψης (δόμηση
  4. Ναί, είναι €2/μήνα... Το τερματικό τώρα το χρεώνει €3,90/μήνα με την προμήθεια να είναι στο 0,8% (νομίζω).
  5. Καλημέρα, Γιατί γκρινιάζουμε; Κάναμε κάτι στα χρόνια της κρίσης σαν κλάδος να αντιμετωπίσουμε την αναδουλειά, τους "συναδέλφους" των €50 βεβαιώσεων - ΠΕΑ - τοπογραφικών (ναι, το βλέπω και αυτό με το κτηματολόγιο...), συντονιστήκαμε για καμιά απεργία διαρκείας όπως πχ οι συμβολαιογράφοι ή οι δικηγόροι; Όχι είναι η απάντηση και αυτό γιατί ο καθένας μας κοιτάει την παρτούλα του (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Ναι λιγότερες οι εισφορές, μεγαλύτερη όμως αναδουλειά.
  6. Καλημέρα σας, Έχει βγάλει κανείς άκρη με την αδειοδότηση χώρου προπόνησης αθλητικού συλλόγου; Όπως, σωστά κατ' εμέ, επισημαίνει ο ikkp, βάσει ΠΔ 219/2006 χωρίζονται σε γυμναστήρια και αθλητικές σχολές. Μίλησα με αποκεντρωμένη στην Αθήνα και μου είπαν να απευθυνθώ για το σύλλογο στο Δήμο. Μίλησα και με το Δήμο αλλά ενώ μου είπαν ότι πρέπει να περάσω από αυτούς, δηλώνουν άγνοια επί της διαδικασίας. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
  7. Καλημέρα σας και καλά κουράγια! Περίπτωση τριών ανεξάρτητων μεζονετών εκτός σχεδίου πόλεως, γεωτεμάχιο εξ αδιαιρέτου 60-20-20. Πάνε οι 20-20 εκδίδουν άδεια δύο μονοκατοικιών (κλασσικά με πέργκολα μεταξύ τους) όπου δείχνουν τα υπόγεια ως βοηθητικούς χώρους με την πλάκα οροφής στο 1,20μ. Σήμερα τα υπόγεια έχουν κύρια χρήση (εσωτερική κλίμακα επικοινωνίας με το ισόγειο) και έχουν τη μια πλευρά εντός εδάφους ενώ τις υπόλοιπες τρεις εκτός. Ο τρίτος (60) εκδίδει άδεια μετά από δύο έτη για τρίτη μεζονέτα (ισόγειο-όροφος) δίχως να εμφανίζει υπόγειο. Στην πραγματικότητα δημιούργησε επιπλέον χώρους
  8. Tetris καλησπέρα, Αν σταματούσε στην τελεία της πρώτης παραγράφου οκ. Η δεύτερη παράγραφος λέει ότι "δεν δύναται να υπερβαίνει..." Δλδ δεν λέει ότι δεν κατισχύει το 10%, αυτό καταλαβαίνω. Κάνω λάθος;
  9. Συνάδελφοι καλημέρα, Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Τελικά η ΥΔΟΜ θα μου σφραγίσει Τοπογραφικό και ΔΔ με ΣΔ=ΣΚ=τύπος αρθρ.6, παρ. 2γ.
  10. Καλημέρα σας και καλό μήνα. Συμφωνώ με την άποψη του Παύλου και του ΚΑΝΑ, η παρ.14 είναι ξεκάθαρη. Αυτό υποστήριξα και εγώ στην Υ.ΔΟΜ. Ωστόσο εκεί που κολλήσε ο ένας συνάδελφος στην Υ.ΔΟΜ. ήταν στην παρ. 2 του άρθρου 6 όπου επιφυλλάσεται των διατάξεων της παρ.3 του άρθρου 1. Και εκεί μου είπε, καλοπροαίρετα πάντα, ότι οκ, πες ότι σου σφραγίζει ο συνάδελφος το τοπογραφικό και το Δ.Δ., αν κατά την κατασκευή σου γίνει καταγγελία από γείτονα ή άλλον για τον α' ή β' λόγο και σε ελέγξω εγώ, θα πω ότι κακώς είχες κάλυψη άνω του 10%. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν εξαντλήσεις την κάλυψη στο ισό
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.