Jump to content

Patrick

Core Members
  • Content Count

    444
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

23 Καλή

2 Followers

About Patrick

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Pavlos33 μερικά χρόνια πριν και συγκεκριμένα στη σελίδα 2 του παρόντος θέματος, αναφέρεις κάπου ότι πρέπει να προσεχθεί η απόσταση των 500 μ από την ακτή για οικόπεδα εντός οικισμού κάτω των 2000 κάτοικων.. ενώ στο παραπάνω post αναφέρεις ότι η απαγόρευση ισχύει μόνο για εκτός σχεδίου .... έχω ρωτήσει σε 2 πολεοδομίες για την διευκρίνηση αυτή και όλοι στην αρχή ήταν κάθετοι στο ότι η απαγόρευση ισχύει μόνο για τα εκτός σχεδίου, από τη στιγμή όμως που τους ειπα ότι στο eadeies απαιτείται η Υ.Δ Μηχανικού για τα 500 μ άρχισαν να προβληματίζονται... επόμενη κίνηση η ΔΑΟΚΑ ..και ίδωμεν
  2. Καλησπέρα..Πελάτης μου θέλει να κάνει μια προσθήκη κατ επέκταση αποθηκευτικού χώρου 45 τ.μ σε υφιστάμενο ελαιουργείο .Απαιτείται εκ νέου ΜΠΕ για την συγκεκριμένη προσθήκη? ευχαριστώ
  3. συγνώμη οι νέες υποβολές δεν έχουν προθεσμία 18 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου?
  4. Απλά προσπαθώ να καταλάβω συνάδελφε εάν σε έναν οριοθετημένο οικισμό (ΦΕΚ 181Δ) μπορώ να περιφράξω με συρματόπλεγμα (χωρίς σενάζ), οικόπεδο που απέχει 150 μέτρα από τη θαλασσα...
  5. Φυσικά και ειναι άλλα γιατί για μια στέγη χωρίς ικριώματα δεν ειναι .....Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί;
  6. Έχω μια εύλογη απορία και θα ήθελα την γνώμη σας.. π.χ για επισκευή στέγης χωρίς χρήση ικριωμάτων δεν απαιτείται καμια απολύτως άδεια, ενώ για την ίδια εργασία αλλά με χρήση ικριωμάτων απαιτεί ΕΕΜΚ με επίβλεψη του έργου .Άρα λογικά πάντα η τοποθέτηση των ικριωμάτων ειναι η αιτία που απαιτείται επίβλεψη οπότε θεωρώ ότι η επίβλεψη αποσκοπεί στην τοποθέτηση των ικριωμάτων και μόνο και όχι για τις υπόλοιπες εργασίες . Ποια η γνώμη σας ;
  7. κα) Για απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης, κατατίθεται: Τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο σημειώνεται η περίφραξη ή η θέση των πασσάλων και οι διαστάσεις της. Σε περίπτωση που το ακίνητο βρίσκεται σε παραθαλάσσια περιοχή κατατίθεται και υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού στην οποία δηλώνει ότι το γήπεδο απέχει περισσότερο από 500 μέτρα από τη θάλασσα. οι οικισμοί που στερούνται σχέδιο πόλης ειναι και οι οριοθετημένοι ; η έννοια "χωρίς σχέδιο" μήπως αφορά μόνο τους προ '23 που στερούνται οριοθέτηση;
  8. Προσπαθώ εναγωνιως να καταλάβω τι σημαίνει "πραγματικότητα" σε αυτό τον τόπο... Πραγματικά δυσκολεύομαι...
  9. καλησπέρα, τελικά με αυτούς τους οικίσκους έχει αλλάξει κάτι; ..έχω περίπτωση αγροτεμαχίου με οικίσκο 1.5 χ 1.5 και 1 μ ύψος ο οποίος φιλοξενεί το μοτέρ για την άρδευση ..ο συγκεκριμένος "οικίσκος" έχει κατασκευαστεί προ το έτους 1975 με αποδεικτικό, βεβαίωση αρχικής ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ . Άρα λοιπόν έχει κατασκευαστεί πριν το ΦΕΚ 270 Δ .. το πάω κατηγορία 3 η θεωρείται έτσι κι αλλιώς νόμιμο με την 771/24-1-1978 του υπ Γεωργιας και απλά δίνω βεβαίωση αδόμητου; Ευχαριστώ
  10. saleas21 έχουν είδη δώσει από 1/04 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 01/04/2020 Σύμφωνα με το άρθρο 54 της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου: Μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και άλλες κατεπείγουσες διατάξεις (ΦΕΚ Α 75/30-03-2020😞
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.