Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ναυπηγούς έχουμε;


Recommended Posts

Μπράβο ρε Αντρεα. Αφού είσαι ικανοποιημένος αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

Τι είδος πλοίου χτίζετε; Κοίτα καμιά φωτογραφία να ανεβάσεις αν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καλό κουράγιο!

άσε τις γυναίκες για να τελειώνεις πιο καλά με την εργασία. οταν έρθεις Ελλάδα,

μέσα απο τα τσατ θα εχεις κανει 500 παρεες και παντρευεσαι κιολας.(περιζήτητος!)

κανε συνεργασίες με ελληνες κ κορεατες. εδω "καθόμαστε" ανευ σημαντικής παραγωγής.

τουριστικά ταξίδια αν μπορεις να πηγαίνεις, οταν γινεις φίλος με τους ντόπιους, και προσοχή απο τα κουνφου σαολίν

και τις σαυρες και τα άλλα περιεργα που τρώνε...εχει πολλά άκυρα.

διαβαζε και ξενη λογοτεχνία, ή κάτι ποιοτικό τελοσπαντων για να χαλαρώνεις (λέμε τώρα).

η δουλειά να μη σε αγχώνει παρα πολύ, επαγγελματικά να κινήσαι όσο μπορεις ομαδικά,

αν ομως δεν βγαινει μη δισταζεις να παιρνεις πρωτοβουλιες, όταν εισαι σίγουρος.

υπομονή. εχεις μια καλή ευκαιρία να κανεις προκοπή.

 

αυτά είναι...θα επρεπε να φευγουν κατα ομάδες 3-3, 5-5 οι μηχανικοί για τις ξενες χώρες,

οπως οι φοιτητες ψαχνουν συγκάτοικο, ετσι και οι μηχανικοί ομάδα...(εταιρία δηλαδή).

αλλά φευγεις οπως οπως, καπως στο αγνωστο..

σου λεει, "μηχανικός είναι, θα ψαχτει, θα βολευτεί... και παλι καλά...

Edited by meletis
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι ευχαριστώ

 

η εταιρια είναι Ελληνική κι έχει καλές παροχές .. τα βασικά .. διαμέρισμα άνετο για ένα άτομο, τηλέφωνο, κάποια έξοδα εγκατάστασης έαν λείπουν πράγματα από το διαμέρισμα, κι όσον αφορά τη μετακίνηση υπάρχουν αυτοκίνητα της εταιρίας που τα μοιραζόμαστε αλλά είναι κυρίως για επαγγελματική χρήση .. αν θέλει να πάει κανείς καμιά εκδρομή το σ/κ, προτιμά συνήθως να νοικιάσει.

 

το κακό είναι πως η ζωή στην κορέα είναι ακριβή.. πιο ακριβή από Αθήνα.. τα έξοδα διαβίωσης μονάχα μπορεί να είναι μηνιαίως 1000 ευρώ (χωρίς ποτά, εξόδους, γυναίκες) κι αυτα μαγειρεύοντας στοιχειωδώς τις περισσότερες μέρες τις εβδομάδας, κι όχι τρώγοντας έξω..

 

χρτς

Ανδρέας

 

 

 

Παύλο χτίζουμε δεξαμενόπλοια μεταφοράς προιόντων πετρελαίου (product carriers) ..

 

Μελέτη όσο περίεργο κι αν ακούγεται ο ελεύθερος χρόνος είναι περιορισμένος λόγω κυρίως κούρασης μετά τη δουλειά αλλά και λόγω διαβάσματος που πρέπει να ρίχνω συχνά μετά τη δουλειά, μιας κι είμαι ψιλοφρέσκος ακόμη.. ψαρίλα :)

 

οπότε τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα έχουν λίγο χρόνο το σ/κ να διεκδικήσουν, και συνήθως οι γυναίκες έχουν προτεραιότητα, με καμια ταινιούλα ή λίγη γυμναστική στη δεύτερη θέση..

 

ο γάμος μου φαίνεται μακρινός προορισμός ακόμη, αν και οι κορεατισες εχουν αρχίσει και μου φαίνονται πολυ όμορφες μετά από 2-3 μήνες εδώ ..

 

ααα... για τα φαγητά έχεις δίκιο .. υπάρχουν και περίεργα εδώ, αλλά βολεύομαι με στοιχειώδες μαγείρεμα στο σπίτι και φαγητό στο εστιατόριο του ναυπηγείου που ειναι εξ-ευρωπαισμένο κορεάτικο..

 

αν θα προκόψω τελικά δεν ξέρω, άλλα το έθεσες πολύ σωστά .. υπάρχει η ευκαιρία τουλαχιστον!!!

 

πότε ήσουν κόρεα εσύ? είχες μπάρκαρει προς τα εδώ μεριά μήπως?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Αντρέα, δεν εχω πάει Κορεα ή σε νέες κατασκευες εξωτερικού,

αλλά μιλαω με κατι λίγα που εχω ακούσει επειδή εχω ψαχτει επι του θεματος.

βεβαια η κάθε περιπτωση ειναι ξεχωριστή και εχει τα δικά της.

προσεχε τις γυναικες, αν μπλεχτεις πολυ πολυ εκει μπορει να κατσεις 2-3 χρόνια χωρις

να το παρεις ειδηση...αξίζει βεβαια αν ερωτευτεις γυναικα την οποια να αγαπήσεις,

πχ συνεργάτισα, αλλά αυτο ειναι πιθανό μετα απο αρκετους μηνες γνωριμιας κ ωριμοτητας,

δηλαδή να πεις οτι δεν σε απασχολει να καθησεις εκει και να μεγαλώσεις τα παιδια σου στα

κορεατικα σχολεια, η να την παρεις και να ερθετε Ελλάδα (ρομαντικό!)...

εχω την αισθηση οτι σιγα σιγα θα προλαβει να σε αγαπήσει το γραφείο,,,οπότε

θα αναλαμβάνεις ολοενα κ περισσοτερο..

προσπάθησε να μαζεψεις μερικους μηνες χρήμα, διοτι επειδή εισαι μονος

στην ακρη του κοσμου, το να εχεις μια καλή οικονομική αυτονομία ειναι χρήσιμο..

μετα βλεπεις, ανάλογα πως θα πανε οι δουλειες.

προσεξε επισης διοτι δεν ειναι ευκολο πχ να μεινεις 2-3 χρονια εκει.

για πολλους λογους. πχ ελλειψη παρεων, οικογενειας, 12 μηνες,16 μηνες, μονοτονια,

γκάζια, δυσκολιες,απροοπτα,κλπ κλπ.

τωρα εισαι φρεσκος απο τις παρεες, σιγα σιγα ολοι στη δουλεια αλλαζουμε, αλλος πολυ αλλος λίγο...

 

ολα αυτα ειναι απλη συζητηση, εσύ με τον καιρο θα κάνεις τίς δικες σου επιλογες και ρυθμίσεις,

το τι λενε οι αλλοι πολλες φορες μετραει ελάχιστα! καλή συνεχεια!

 

γενικά ξερω τα εξής.

οι ανθρωποι εκει εχουν κανονική παραγωγική βαρεια βιομηχανία.

χτιζουν τα βαπορια που βλεπουμε στις φωτο κ τα λιμανια. )κ ντοκυμαντερ)

το δύσκολο ειναι να βρισκουν αρκετα καλλιεργημενους κ ικανους τεχνικους ωστε

να μπορουν να μεινουν τουλαχιστον 2-4 χρονια. αυτοι παρακολουθουν μια "ψιλοεπίβλεψη"

οταν λέμε ψιλοεπίβλεψη ενος 200μετρου πλοιου, εννοουμε επιβλεψη 20 δικων μας πολυκατοικιων

 

οι περισσοτεροι παντρεμενοι επειδη εχουν τα πιτσιρικια στο ιδιωτικό δημοτικό,

δεν πανε...

οποιος θέλει κ μπορει και βρει πάει.

κατα τα αλλα δεν βρισκεις κατι το πολυ εντυπωσιακο που θα αλλαξει την προσωπικοτητα σου

μια για πάντα, αλλά επαγγελματικά ο αερας που αναπνεεις ειναι πολύ αλλιως...

και ο τεχνικος ειναι και νεαρος συνηθως, οπότε επαγγελματικά ολα ειναι μεγαλοιώδη

Edited by meletis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κατά την γνώμη μου δεν μπορεί.....Αλλά και πάλι τι σχέση θα είναι αυτή όταν θα βλέπεις την δικιά σου 1-2 φορές το χρόνο..... Ολα είναι θέμα εμπιστοσύνης και αντοχών, αλλά οι πειρασμοί πολλοί και η ανθρώπινη φύση....καταλαβαίνεις.....

Αν πάλι είσαι στο ξεκίνημα σχέσης, δύσκολα θα καθήσει κάποια πλάι σου για να σε περιμένει και να σε βλέπει μια στο τόσο....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου να σε καλά!!!!!Αν η γυναίκα δουλεύει Αθήνα είναι πολύ δύσκολο να εγκαταλείψει την δουλειά της για να τον ακολουθήσει...!!!!Ακόμα και αν έχουν δημιουργήσει οικογένεια!!!Αλλά αυτά είναι σχετικά...!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Ανιτ, αν η γυναίκα δεν θέλει ή δεν υπαρχουν οικονομικά ωστε να ακολουθησει τον σύζυγο

και να μεγαλωσουν με τα παιδιά στην απω ανατολή... ειτε χωριζουν είτε παει οπως οι χιλιαδες των ναυτικών..

ολοι οι ναυτικοί τόσα χρονια κλαίνε που βλεπουν ελάχιστο την οικογενεια τους.

αν ομως η γυναίκα ειναι ανώτερης τάξης ...καληνύχτα... εκτός απο την περιπτωση που υπαρχει μεγαλη αγάπη

και αφοσίωση κλπ, ο "ναυτικος" ψαχνει να βρει γυναίκα "απο χωριό " που δεν θα το θεωρεί απίστευτα βαρύ και ασηκωτο..

αυτα ειναι τα ζόρια...

τώρα τί να μεγαλώσει καποιος οικογενεια με ελληνάκια παιδιά στη..σαιγκόν? δεν λεει και πολλά,

εκτος αν ειναι αντρας γυναίκα απίστευτα προσαρμοστικοί...να ζησουν ως κινέζοι, να κανουν φιλους, κουμπαρους κλπ,

πραγμα που δεν εχω ακούσει, ειδικα οταν υπαρχουν παιδια.

ευρωπη τρωγεται, απω ανατολή νομιζω γίνεται αλλα θελει μεγάλη δύναμη ψυχής...

 

και εγω οπως το σκεπτομαι προχειρα αν ημουν στη θεση της γυναικας θα ελεγα στον αντρα...

πηγαινε κατσε εξω και εγω μεγαλωνω τα παιδιά.

δεν θα ηθελα να κανω τα παιδια μου κινεζους πολιτες..

 

για χωρες βαλκανίων οι καταστασεις ειναι καπως καλυτερες ,

καποιοι ελληνες μπορουν να μεγαλωσουν οικογενεια εκει..πχ ρουμανια, βουλγαρια κλπ

πανε και εγκαθιστανται μονιμα με παιδια και οικογενεια.

Edited by meletis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!!!Δύσκολα τα πράγματα.....!!!Ισως αυτοι που αγαπιούνται πραγματικά να βρίσκουν λύση και να κάνουν υπομονή

και αυτοί που δεν αγαπιούνται πραγματικά να χωρίζουν με εγωιστικό τρόπο.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που ειπες αγαπητέ φίλε meleti!!! Δεν μπορείς να μεγαλώνεις παιδιά στην απω ανατολή...!!!Αλλά και απο την άλλη όταν ένας ανδρας παντρευτεί θέλει να έχει την γυναίκα του...!!αλλιώς για πιο λόγο να παντρευτεί...!!!Αλλά και η κοπέλα δεν μπορεί να αφήσει την δουλειά της διοτι στη ζωή τπτ δεν είναι δεδομένο και αν με τα χρόνια ο ανδρας θέλει να χωρίσει...η γυναίκα τι θα κάνει..!! Δεν είναι θέμα (ανώτερης τάξης) είναι θέμα αξιοπρέπειας...!!!Ελπίζω να καταλαβαίνεις την δυσκολία του θέματος...!!!Τι να πω...!!Δύσκολο το επάγγελμα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.