Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στελέχωση εταιρείας μελετών


djchris

Recommended Posts

Είμαι μελετητής δημοσίων έργων και προσπαθώ να δημιουργήσω εταιρεία μελετών. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπορώ να στελεχώσω την εταιρεία μου με μηχανικούς οι οποίοι έχουν επαγγελματική έδρα σε άλλο νομό (δηλαδή, φορολογούνται σε άλλη ΔΟΥ); Απ' ότι γνωρίζω στις εργοληπτικές επιχειρήσεις δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός, αλλά για τις εταιρείες μελετών το Π.Δ 185/09 κάνει αυτή τη διευκρίνηση.

Επιπλέον, το Π.Δ 185/09 έχει ανασταλεί με το ΠΔ 193/09 μέχρι τις 16.11.2010, από εκεί και μετά τι ισχύει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To 138/09 (και όχι 185) έχει ανασταλεί μέχρι τις 16/11/11 με το 112/10. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε αν βγει κι άλλο ΠΔ αναστολής...

Link to comment
Share on other sites

>
[size=2]"2. Κάθε μελετητής μπορεί να δεσμεύει το πτυχίο του[/size]

[size=2]σε μία μόνο Εταιρεία Μελετών, που έχει την επαγγελ−[/size]
[size=2]ματική της έδρα στο νομό που βρίσκεται και η επαγ−[/size]
[size=2]γελματική έδρα του μελετητή (Δ.Ο.Υ. στην οποία φο−[/size]
[size=2]ρολογείται). Οι νομοί Αττικής και Πειραιώς εννοούνται,[/size]
[size=2]για τις ανάγκες του παρόντος, ως ενιαίος νομός. Η[/size]
[size=2]δέσμευση στερεί τον Μελετητή του δικαιώματος να[/size]
[size=2]υποβάλλει εφεξής φακέλους συμμετοχής με το ατομικό[/size]
[size=2]πτυχίο του και προσφορές σε κάθε είδους διαδικασίες[/size]
[size=2]για την ανάληψη σύμβασης εκπόνησης μελέτης ή πα−[/size]
[size=2]ροχής υπηρεσιών."[/size]

Είμαι ήδη σε ομάδα μελέτης ενός γραφείου μελετών, για διαγωνισμό που είναι ακόμα σε εξέλιξη. Πριν τη λήψη του ατομικού μελετητικού μου (απλά μπήκα στην ομάδα τότε). Εν τω μεταξύ έβγαλα μελετητικό πτυχίο και θέλω να το εντάξω τώρα σε άλλη εταιρεία (διαφορετική αυτής στης οποίας την ομάδα μελέτης φαίνομαι). Το "αφεντικό" (της εταιρείας που ήδη εμφανίζομαι στην ομάδα μελέτης), ισχυρίζεται ότι η ένταξη του πτυχίου μου οπουδήποτε αλλού σε αυτή τη φάση, αποτελεί λόγο ακύρωσης της συμμετοχής του στο διαγωνισμό. Η ανωτέρω παράθεση όμως από το ΠΔ138/09 (ακόμα και αν αυτό ίσχυε και δεν είχε ανασταλλεί η ισχύς του) δε μπορώ να εντοπίσω που λέει κάτι τέτοιο! "Εφεξής" λέει ότι μου στερείται το δικαίωμα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει τελικά (achille σε εσένα απευθύνομαι κυρίως γιατί σε βλέπω γνώστη των θεμάτων αυτών); Υπάρχει και άλλο νομικό πλαίσιο που απαγορεύει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα;

Το θέμα αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί αν ισχύει αυτός ο περιορισμός, είμαι δέσμιος μιας κατάστασης για την οποία ο μόνος που δεν είμαι υπεύθυνος , είμαι εγώ!

Επίσης αυτά που λέει σχετικά με την έδρα του μελετητή, καταλαβαίνω σωστά ότι με δεδομένη την αναστολή ισχύος (και αν αυτή παραταθεί και άλλο), δεν υπάρχει πρόβλημα στο να εντάξω το πτυχίο μου σε εταιρεία με έδρα διαφορετικό νομό από αυτόν που έχω τη δική μου;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες (μετά συγχωρήσεως) σου λέει το αφεντικό... Κατ'αρχήν αφού το πτυχίο σου δεν ήταν δεσμευμένο στην εταιρία όταν υπέβαλε εκδήλωση ενδιαφέροντος για τον διαγωνισμό, δεν έχει καμία σημασία η συμμετοχή σου στην ομάδα μελέτης, καθώς δεν επηρεάζει την τάξη του εταιρικού πτυχίου.

Προφανώς σου τα λέει αυτά για να σε κρατάει δεσμευμένο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία παρεξήγηση! Καταλαβαίνω και συμφωνώ ως προς το ότι δεν επηρεάζεται η τάξη του εταιρικού πτυχίου του, όμως ένταξη του πτυχίου μου σε άλλη εταιρεία, σημαίνει αναγκαστική αποχώρησή μου (έστω και μόνο) από ομάδα μελέτης, εφόσον δε νοείται να έχω το πτυχίο στον Α' και να συμμετέχω σε ομάδα του Β'. Έτσι δεν είναι; Η απορία μου είναι σχετικά με το πως είναι δυνατό να υπάρχει τέτοιο εμπόδιο εκ των προτέρων και πριν καν συγκροτηθεί η ομάδα αυτή (αν συγκροτηθεί μάλιστα). Αν πάρει τη μελέτη ο συγκεκριμένος, τότε θα μπορούσα να κατανοήσω ότι θα πρέπει να διαλέξω (ή να αποσυρθώ και να αντικατασταθώ στην ομάδα μελέτης ή να αποσύρω το πτυχίο μου από εκεί που το ενέταξα). Τέλος πάντων έχω καταθέσει και γραπτό ερώτημα στη Δ15 για το θέμα και περιμένω να δω τι θα μου πουν...

 

Υ.Γ. Αν είμαι τόσο χρήσιμος και αναντικατάστατος, θα φροντίσω να το εξαργυρώσω πάντως :grin:

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, από την στιγμή που το πτυχίο σου δεν συμμετέχει στην στελέχωση του πτυχίου της εταιρίας, δεν βλέπω κόλλημα να εργάζεσαι σε μια εταιρία με ΔΠΥ και ταυτόχρονα να έχεις δεσμεύσει το πτυχίο σου σε άλλη εταιρία. Είναι κάτι που συμβαίνει κατα κόρον. Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να υπάρξει πρόβλημα είναι να συμμετέχει και η άλλη εταιρία στην οποία έχεις δεσμεύσει το πτυχίο στον ίδιο διαγωνισμό με την άλλη στην οποία είσαι στην μελετητική ομάδα... λίγο τραβηγμένο όμως, και δύσκολο να το εντοπίσει κάνεις αυτό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε καλά αυτό που λέει ο achille αν στον διαγωνισμό που κατεβαίνει το αφεντικό σου κατεβαίνει και η εταιρεία που έδωσες το πτυχίο σου. Αν συμβαίνει κάτι τέτοι έχουν ΚΑΙ οι δύο εταιρείες πρόβλημα. Ειδικά στην παρούσα φάση που οι εταιρείες ψάχνουν τις αναθέσεις με το κυάλι οι "αντίπαλοι" ψάχνουν το παραμικρό για να κάνουν ένσταση.

Αν οι δύο εταιρείες που σε ενδιαφέρουν ΔΕΝ κατεβαίνουν στους ίδιους διαγωνισμούς δεν έχεις πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, από την στιγμή που το πτυχίο σου δεν συμμετέχει στην στελέχωση του πτυχίου της εταιρίας, δεν βλέπω κόλλημα να εργάζεσαι σε μια εταιρία με ΔΠΥ και ταυτόχρονα να έχεις δεσμεύσει το πτυχίο σου σε άλλη εταιρία.

 

Το θέμα είναι ότι στον Α' έχω δηλωθεί στο βασικό στελεχιακό δυναμικό για μελέτη Δημοσίου. Δεν είναι απλά δηλαδή παροχή υπηρεσιών με ΑΠΥ σε ένα γραφείο που καταλαβαίνω ότι δε θα αποτελούσε πρόβλημα όπου αλλού και αν είχα το πτυχίο μου. Στο ΠΔ138/2009 βλέπω μια ασάφεια επί του θέματος και τίθεται και θέμα με την έδρα. Τελικά βγήκε ΠΔ για την εκ νέου αναστολή της ισχύος του ή ισχύει κανονικά πλέον;

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοι έχουν ΚΑΙ οι δύο εταιρείες πρόβλημα. Ειδικά στην παρούσα φάση που οι εταιρείες ψάχνουν τις αναθέσεις με το κυάλι οι "αντίπαλοι" ψάχνουν το παραμικρό για να κάνουν ένσταση.

Αν οι δύο εταιρείες που σε ενδιαφέρουν ΔΕΝ κατεβαίνουν στους ίδιους διαγωνισμούς δεν έχεις πρόβλημα.

 

Η περίπτωσή μου είναι συγκεκριμένη. Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να υπάρξει τέτοια εμπλοκή αφού οι φάκελοι για τον εν εξελίξει διαγωνισμό έχουν υποβληθεί προ πολλού. Το ξέρω ότι ψάχνουν το παραμικρό όλοι πλέον για αυτό και το έθεσα. Έμαθα για καταγγελία (πριν 1-2 εβδομάδες) για ακριβώς ίδια περίπτωση με τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περίπου τις ίδιες απορίες έχω και εγώ. Μετέχω σε ομάδα μελέτης έργου (διαγωνισμού που βρίσκετε σε εξέλιξη). Η συμμετοχή μου είναι με το μελετητικό πτυχίο πτυχίο. Προϋπόθεση (σύμφωνα με προκήρυξη διαγωνισμού) ήταν το μελετητικό να μην ανήκει σε εταιρία. Τώρα όμως θέλω να δεσμεύσω το πτυχίο μου σε άλλη εταιρία (η οποία δεν συμμετέχει στο διαγωνισμό). Πόσο έυκολο και νομικά αποδεκτό είναι να αποσυρθώ από την ομάδα μελέτης; Η Δ15 όπου κατέθεσες ερώτημα τι ακριβώς είναι; είχες κάποια απάντηση;

και επίσης ήθελα να ρωτήσω.. εφόσον δεσμέυεις πτυχίο σου για στελέχωση εταιρίας, έχεις το δικαίωμα να παίρνεις ανεξάρτητα δουλειές με ΔΠΥ για τις οποίες δεν απαιτείται μελετητικό. Δηλαδή το πτυχίο να ανήκει σε εταιρία αλλά ατομικά να κόβω αποδείξεις ή τιμολόγια.

Ευχαριστώ πολύ, θα εκτιμούσα πολύ κάθε πληροφορία σας

Edited by eirhnh79
Link to comment
Share on other sites

και επίσης ήθελα να ρωτήσω.. εφόσον δεσμέυεις πτυχίο σου για στελέχωση εταιρίας, έχεις το δικαίωμα να παίρνεις ανεξάρτητα δουλειές με ΔΠΥ για τις οποίες δεν απαιτείται μελετητικό. Δηλαδή το πτυχίο να ανήκει σε εταιρία αλλά ατομικά να κόβω αποδείξεις ή τιμολόγια.

Ευχαριστώ πολύ, θα εκτιμούσα πολύ κάθε πληροφορία σας

 

Για τα υπόλοιπα σου απάντησα με PM, αυτό το παρέλειψα. Κανονικά ασκείς το επάγγελμα για μελέτες ιδιωτών. Δεν είναι εμπόδιο το που και αν έχεις εντάξει κάπου το μελετητικό σου. Απλά είναι αυτονόητο ότι ατομικά δεν κατεβαίνεις σε διαγωνισμούς Δημοσίου πλέον εφόσον το εντάξεις σε εταιρεία. Μόνο μέσω της εταιρείας.

Όσον αφορά τώρα την απάντηση από τη ΓΕΜ -να το πω και δημοσίως-, δεν πήρα ακόμα έγγραφη. Μου είπαν μάλιστα ότι "μπορεί να αργήσουν", "δυσκολεύονται", "δεν ξέρουν αν είναι αρμόδιοι", "είναι αόριστο το ερώτημα μου", "μάλλον αρμόδιος να απαντήσει είναι ο φορέας", "λείπει η διευθύντρια σε άδεια" και κάτι τέτοια χαριτωμένα... Η δε (επίσης) προφορική απάντηση που πήρα από τον φορέα, δε μου άρεσε καθόλου μα καθόλου! Πολύ φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να ζητήσω νομική συνδρομή και μάλλον ξεκινούν περιπέτειες...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.