Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικείμενες αλλαγές στον Ν.4014/2011


Recommended Posts

τι κανουμε οεο???το οτι ετσι μας εκθετουν στον ιδιοκτητη δεν το σκεφτονται προφανως.Αν ισχυσει αυτο ,εγω εχω περιπτωση οπου η κεραμοσκεπη απο 500 ε θα παει 2000, τοτε τι λες στον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...

Βάσει απαντήσεων πάει με αναλυτικό...

Εμένα με έχει φάει από χθες (μετά από κουβέντα με συνάδελφο σε άλλο θέμα) για το αν όταν έχουμε υπόλοιπο κάλυψης, και χτίσουμε κάτι ΕΝΤΟΣ του οικοδομήσιμου τμήματος, άμα βάζουμε τον συντελεστή υπέρβασης κάλυψης.

Με αυτόν τον καημό μείνω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια...

Δεν το βαζεις..

 

Στο θεμα εδω, ας πουμε για τους Η/Χ ...

 

Εγω καταληγω στο παρακατω ως σωστοτερο..

 

-Υπολογιζεις τους ΗΧ μεχρι το επιτρεπομενο ποσοστο με αναλυτικο

-Υπολογίζεις τους ΗΧ οι οποιοι υπερβαινουν το μεγιστο επιτρεπομενο ποσοστο ως υπερβαση δομησης (και καλυψης αν ειναι...)

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό φαίνεται... να υπολογίζονται έτσι οι ΗΧ Terry. Κάποιος που σκέφτεται λογικά, δηλαδή με το κεφάλι, έτσι θα σκεφτόταν. Θα θελα να ξέρω αυτοί που γράφουν τους νόμους με ποιό μέρος του σώματος σκέφτονται...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ετσι θα το κανω..

 

Ειναι το λογικοτερο και το μονο υλοποιησιμο..

Διοτι αν εχεις υπολοιπο δομησης, καλυψης και ΗΧ, ΔΕΝ ειναι λογικο θα τα βαλλεις στα τμ των ΚΧ ουτε στα τμ των ΒΧ..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που σκοντάφτω εγώ στο θέμα σου terry;

Το έχουμε πει και αλλού νομίζω.

Σε οικοδομή με 10μ2 υπόλοιπο Η/Χ, με 10 διαμερίσματα, όπου ο κάθε ένας δημιούργησε 8μ2 παραπάνω Η/Χ, θα τακτοποιήσουν όλοι (δλδ 80μ2) χρησιμοποιώντας τα 10μ2 υπόλοιπο με αναλυτικό.

 

Κανονικά, βάσει της δική σου λογικής, θα πρέπει να αναλάβει τη δουλειά ένας. Αυτό είναι αδύνατο.

Άρα τσουβαλοποίηση, όλοι οι ανοιχτοί με αναλυτικό, χωρίς έλεγχο υπολοίπων κτλ.

 

Για το θέμα κάλυψης και υπολοίπου, είναι αλήθεια ότι δεν το είχα προσεγγίσει έτσι και μου άνοιξε το μυαλό συνάδελφος από δω μέσα.

Βέβαια έχω την εξής απορία:

Το ίδιο ισχύει και για το ύψος. Έτσι δεν είναι;

Τότε γιατί στην απάντηση 14Β' του Υ.ΠΕ.Κ.Α. λέει:

Εάν υπάρχει στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου και δίπλα στο ίδιο ύψος με αυτή κλεισμένος χώρος είναι παράβαση ύψους?

Είναι υπέρβαση ύψους και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου.

 

Ολοκληρωμένη θα ήταν:

Είναι υπέρβαση ύψους, εφόσον έχει εξαντληθεί το ύψος της περιοχής, και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα το λες για το υψος..

 

 

Για τα 10τμ υπολοιπο ΗΧ στην πολυκατοικια ειναι ενα θεμα..

Ειναι χαζο να κοιτας την καθε αυθαιρεσια σε σχεση με τα επιτρεπομενα στο οικοπεδο...

 

Αλλα και παλι με τη λογικη σου..

Υπολοιπο δομησης 10τμ..

10 διαμερισματα με υπερβαση δομησης 8τμ (πχ κλεισμενος εξωστης)

Θα τακτοποιησουν ολοι με τα 10τμ του υπολοιπου δομησης του οικοπεδου????

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησατε οτι ο ποιητης αναφερει οτι καταβαλλεται παραβολο 500 ε και στην συνεχεια υπολογιζεται το προστιμο με α.π , παραβασεων που δεν εμπιπτουν στα1-12 και σε μ2 επιφανειας χωρου.Μηπως κανει μνεια για την περιπτωση που δεν εχουμε τιποτε αλλο εκτος απο λοιπες παραβασεις οποτε σου λεει πληρωσε παραβολο 500+προστιμο απο τον αναλυτικο που θα βγει.Ενω οταν εχουμε κλειστους χωρους για τους οποιους εχουμε χ -υπερβασεις ,τις υπολοιπες κτιριοδομικες παραβασεις(οπως ανοιχτους στεγασμενους χωρους στο Δ6) θα τις παρεις με αναλυτικο οπως στις ερωτησεις??(εκει δεν γινεται αναφορα και επιπλεον παραβολο 500ε)

Τελικα ειναι δυνατον να προσπαθουμε να βρουμε τι κρυβεται πισω απο τις λεξεις????

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.