Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός και εισηγητής σεμιναρίων-ΚΑΔ


Recommended Posts

Συνάδελφοι, για κάποιον μηχανικό που θέλει να παραδίδει περιστασιακά σεμινάρια εκμάθησης προγραμμάτων, τι πρέπει να δηλωθεί στην εφορία?Να προστεθέι ΚΑΔ?Υπηρεσίες εισήγησης σε επιμορφωτικά σεμινάρια, βρήκα. Αλλά αυτό δεν είναι στην στήλη των ΚΑΔ μηχανικών. Κόβουμε απλά ΑΠΥ στο μπλοκάκι μας ή έχει εξτρά διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

είχα κι εγώ την ίδια απορία όταν έκανα έναρξη (ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ). Ο έξτρα ΚΑΔ που δήλωσα ήταν ο :

 

85591902 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ (ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ) ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

 

και μάλιστα μου πρότειναν από την εφορία, εφόσον δεν υπόκειται σε ΦΠΑ ως εκπαιδευτική διαδικασία να έχω κι ένα δεύτερο μπλοκάκι το οποίο να έχει αρίθμηση "σειρά Α" και να κόβω όλα τα εκπαιδευτικά από εκεί...

 

έτσι στο βιβλίο πλέον έχω καταχωρήσεις:

"ΑΠΥ 5"

"ΑΠΥ 2Α"

"ΑΠΥ 6"

κτλ

 

θέλει λίγο οργάνωση με τις ημερομηνίες (για σωστή σειρά) και τους ΦΠΑ αλλά βγαίνει.

 

μετέπειτα μου είπαν ότι το δεύτερο μπλοκάκι είναι μπλέξιμο χωρίς λόγο...

Η απόφαση δικιά σου. Ίσως αξίζει να ρωτήσεις και στην εφορία σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μου, δεν το ξέρω. Απλώς όταν το περιέγραψα στον εφοριακό μου είπε να το κάνω έτσι... Αργότερα σε μια κουβέντα με λογιστή μου είπε ότι είναι τζάμπα περιπλοκοτητα στις διαδικασίες.

 

Εγώ έκοβα γύρω στα 16 δελτία το χρόνο, εκ των οποίων τα 2 ήταν για σεμινάρια, οπότε δεν είναι και κανα γερό μπλεξιμο, τώρα αν είναι να κόβεις ΑΠΥ αβέρτα, αλλάζει η πολυπλοκότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γειά σας Συνάδελφοι.

Αυτό το παλιό θέμα, ήρθε η ώρα να με απασχολήσει και εμένα.

Για να μου βάλουν ΚΑΔ σεμιναρίων, (85591902) απο την ΔΟΥ με παραπέμψανε στον ΟΑΕΕ, υποθέτω για κάποιου είδους απαλλαγή(?).

Στον ΟΑΕΕ όμως, μου είπανε ότι πρέπει να κάνω κανονικά εγγραφή, σαν ασφαλισμένος!!!

Σημειωτέον, είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ 31 Χρόνια!!

Μήπως τυχόν έχει κανείς καμία  λύση, πρόταση, ιδέα?

Edited by SAV
Link to comment
Share on other sites

Είσαι παληός συνάδελφε (31 χρόνια = ασφαλισμένος πριν το 93) και αυτό σε καίει.

 

Μάλλον (χωρίς να είμαι βέβαιος), πρέπει να ξεκινήσεις από το ΤΕΕ, ζητώντας κάποια βεβαίωση, ότι τα συγκεκριμένα σεμινάρια μπορεί να τα κάνει μόνο κάποιος μηχανικός, και μετά πας ΟΑΕΕ  (και ο Θεός..... βοηθός).  

 

 

Υ.Γ. Μήπως γίνεται ευκολότερα, χωρίς να δηλώσεις νέο ΚΑΔ?  (καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιο λογιστή)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι παληός, και πρέπει να έχω και κάποιο είδος άννοιας για να μην καταλαβαίνω γιατί κάποιος που ασφαλίστηκε στο ΤΣΜΕΔΕ το 1994 μπορεί να κανει σεμινάρια, ενώ κάποιος που ασφαλίστηκε το 1992 δεν μπορεί!

Επίσης, στον ΟΑΕΕ μάλλον αδυνατούν (αδιαφορούν?) να καταλάβουν τι τους ζητάω, και θέλουν να γραφτώ κανονικά, σαν να πρόκειται να ανοίξω μαγαζί!!!! Δηλαδή να ασφαλιστώ και τον ΟΑΕΕ, για να κάνω μιά δουλειά με αμοιβή 300 ευρώ!

 

Αυτό με τη βεβαίωση του ΤΕΕ μπορεί να βοηθήσει. Ξέρουμε κανέναν που να έχει πάρει κάτι τέτοιο, ή ποιό γραφείο στο ΤΕΕ θα μπορούσε να καταλάβει το αίτημα?

 

Το θέμα μου είναι οτι μετά τον τερματισμό της 25ετούς θητείας μου στη βιομηχανία, έχω τη δυνατότητα να κάνω κανένα σεμινάριο για θέματα διοίκησης παραγωγής, λιτής παραγωγής κλπ.

 

Ο λογιστής μου λέει ότι με το ΤΠΥ που έχω σαν Μηχανικός, δεν μπορώ να κάνω σεμινάρια. Πρέπει να έχω τον ΚΑΔ, που η ΔΟΥ δεν μου δίνει και με στέλνει στον ΟΑΕΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και την απάντηση από ΟΑΕΕ σήμερα:

Πρέπει να ασφαλισθώ κανονικά και στον ΟΑΕΕ!!!!!

Θυμίζω, για να διδάξω σε ένα σεμινάριο, με θέμα τη βελτίωση της παραγωγικότητας στη Βιομηχανία, με ετήσιο τζίρο 300 ευρώ!!!

Νάμαστε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.