Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή σε μεγάλη απόσταση απο τον μετρητή της ΔΕΗ


Avdiritis

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος μου έχει τύχει μια περίπτωση με το ρολόι της ΔΕΗ να είναι στα 15μ απόσταση απο το σπίτι στο οποίο έχει γίνει θεμελειακή γείωση...Η απόσταση αυτή επιρεάζει την αποτελεσματικότητα της γείωσης του ρολοιού της ΔΕΗ??? Μήπως ζητηθεί να γίνει και τρίγωνο γειώσεως στο κολωνάκι?? Το ρωτάω και απο τη πλευρά της ουσίας αλλά και απο τη πλευρά του νομότυπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου ζητήσουν να κάνεις ενίσχυση στην γείωση γιατί απλά δεν θα την μετρήσει κανένας πέρα από εσένα. Εσύ θα δεις με τη μέτρηση που θα κάνεις εάν χρειάζεται ενίσχυση. Θα σου έλεγα να χρησιμοποίησης ένα νούμερο μεγαλύτερης διατομής χαλκό, πχ εάν, 16τχ να βάλεις 25τχ, αν και σε αυτήν την απόσταση( 15μ) δεν θα έχεις μεγάλες αποκλίσεις ακόμα και με 16τχ (τα νούμερα του χαλκού που αναφέρω, είναι για ένα 1φ)

Κάπου υπάρχει και ένας μαθηματικός τύπος για την αντισταση χαλκου αλλά δεν τον θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστώ Νικο για την απάντησή σου, προς στιγμή θα μείνω ως έχε και όταν κάνω τη μέτρηση για να ηλεκτροδοτηθεί το σπίτι θα πράξω ανάλογα με το αποτέλεσμα της μέτρησης (και σε συμφωνία με το πελάτη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα κάποιος πιο εμπειρος να μου λύσει μια απορία.

 

Σε μια οικοδομή το ρολόι από τα κτίρια θα είναι σχετικά μακριά (20m). Έχουμε ουδετέρωση στην περιοχή.

H θεμελιακή που θα γίνει τις επόμενες μέρες θα πρέπει να ταξιδεψει μέχρι το ρολόι και από το ρολόι μέσω του παροχικού να γειωθούν πίνακες κτλ της οικοδομής;

Οι ηλεκτρολόγοι από ότι μου λένε μέσω της θεμελιακής γειώνουν και απ'ευθείας τους πίνακες σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Έτσι δεν έχουμε παράλληλα σύστημα άμεσης γείωσης και ουδετέρωσης που δεν προβλέπεται από το hd384 ;

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό που χρειάζεται είναι ένας αγωγός από την θεμελιακή στον πίνακα μία και είναι πιο κοντά και μέσω της παροχής η γείωση πάει και στην ΔΕΗ.

Μερικοί ΔΕΗτζιδες όμως λάτρεις της παράδοσης θέλουν να βλέπουν τον κλασικό αγωγό γείωσης από την γείωση στον μετρητή για αυτό συνεννοήσου με την ΔΕΗ.

Τα 20 μέτρα χαλκού δεν αξίζουν προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν ο μετρητης βρισκεται σε αποσταση απο το κτιριο τοτε η θεμελιακη συνδεεται με τον πινακα και στο ρολοι βαζουμαι ενα ηλεκτροδιο οπου και γινεται η ουδετερωση. Προφανως ο αγωγος μετρητη-πινακα περιεχει καλωδιο γειωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω, όσους ΔΕΗτζηδες ξερω ειναι λατρεις της παραδοσης.

οταν ο μετρητης βρισκεται σε αποσταση απο το κτιριο τοτε η θεμελιακη συνδεεται με τον πινακα και στο ρολοι βαζουμαι ενα ηλεκτροδιο οπου και γινεται η ουδετερωση. Προφανως ο αγωγος μετρητη-πινακα περιεχει καλωδιο γειωσης.

Αυτο, πρωτη φορα το βλέπω. Δεν εχω δει δλδ ΔΕΗτζη που να το δεχεται. Η ΔΕΗ θελει η θεμελιακη να μπαινει στον μετρητη, οσα μετρα και αν απαιτουνται για αυτο.

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΗ εχει δικαιωμα μεχρι τον μετρητη. Το υπολοιπο ειναι εσωτερικη εγκατασταση οπου αρμοδιος ειναι ο μηχανικος.

Εν παση περιπτωση εγω αυτο γνωριζω απο τη βιβλιογραφια και δεν θυμαμαι να εχω συναντησει προβλημα με τη ΔΕΗ ή ο αρμοδιος υπαλληλος της να εχει ασχοληθει περισσοτερο με το αντιστοιχο θεμα (οχι οτι εχω αποψη απο πολλες περιπτωσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η γειωση για την οποια μιλαμε ειναι 'γειωση λειτουργιας' (τριγωνο γειωσης ή μεμονωμενη ραβδος αναλογα την αντισταση γειωσης και τον διαθεσιμο χωρο) και σκοπος της ειναι να εξασφαλιζει δυναμικο μηδεν στον ουδετερο, ωστε οι τασεις να ειναι 380V. Ακριβως επειδη η ΔΕΗ εχει δικαιωμα μεχρι τον μετρητη, θελει να ειναι σιγουρη οτι παρεχει γειωμενο τον ουδετερο. Με αυτο το σκεπτικο, η ΔΕΗ θελει η γειωση λειτουργιας να μπαινει στον μετρητη.

 

Τωρα, η γειωση λειτουργιας μπορει να ενωνεται με την θεμελιακη σε καποια λεγομενη "ισοδυναμικη μπαρα". Αυτο μπορει να γινει και μετα τον μετρητη. Αλλα μεσα στον μετρητη πρεπει να μπαινει ο γυμνος χαλκος αγωγος γειωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Η θεμελιακή (γυμνός χαλκός) λοιπόν θα ταξιδέψει μέχρι τον μετρητή όπου η ΔΕΗ θα γειώσει τον ουδέτερο, και από μια αναμονή που αφήσαμε εκεί που θα μπει πίνακας διανομής (στο κτίριο) θα γειωθεί ξανά ο αγωγός γείωσης που θα έρθει με το παροχικό από τον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.