Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις


Recommended Posts

το θέμα με τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις εξαρτάται από πολλά. ναι, δεν είναι υποχρεωτική η ρυθμιση τους για μεταβίβαση και νεναιωση μηχανικού. Ομως (και κακώς) δεν παυουν να θεωρουνται αυθαιρετες κατασκευές που αν δεν έχουν καταγραφεί μπορεί ο ιδιοκτητης να μην αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, ή αν θέλει να τις συμπεριλάβει σε μια ΕΕΜΚ η ΟΑ ανάλογα με την περίπτωση. Εγώ όμως έχω έκθεση αυτοψιας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και πληρωνω προστιμο ανέγερσης και διατηρησης κάθε χρόνο. Το γιατί δεν εχω ήδη νομιμοποιησει μην το ψαχνετε...εβγαλε ο ιδιοκτητης του πανω διαμερισματος δικές του αυθαιρεσίες, θεωρηθηκε επομένως το κτιριο ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ στο συνολο του οπως (κακως) απαιτειται με το 22 ΓΟΚ για να βγάλεις είτε άδεια είτε ΕΕΜκ και ε΄χω εγκλωβιστεί. Επομένως εγώ ή άλλοι στη θέση μου πρέπει οπωσδηποτε να τακτοποησω και τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις ετσι ώστε η συγκεκριμένη αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια να είναι πληρως τακτοποιημενη και μετά να βγάλω αδεια αποπεράτωσης (εφοσον μου εχουν διακοπεί οι εργασίες) βάσει της νέας τροπολογίας. Αποφάσισα μάλιστα να μην πληρώσω μόνο παράβολο και να βγάλω αδεια μέσα σε τρια χρόνια, γιατι πάλι με διαφορα τερτιπια θα μπορουσαν να με κολλησουν και αν δεν βγει να χασω και την ευκαιρια υπαγωγης στη ρυθμιση.. Θα πληρωσω και προστιμο για τα εσωτερικα, θα αποπερατώσω και μετά αν για διαφορους λογους θελησω να νομιμοποιησω με αρθρο 22 θα το κάνω μελλοντικα.

Το ερωτημά μου είναι πως θα υπολογιστουν οι εσωτερικές εργασίες στην κατηγορία 13. Αν πχ εχουν γκρεμιστει τοιχοι, αποξηλωθεί δάπεδα, μπει νέες γυψοσανιδες, πως θα τα ενταξω σε κατηγοριες παραβασεων??

Link to comment
Share on other sites

Αποφ-5219/04 (ΦΕΚ-114/Δ/17-2-04)

ΑΡΘΡΟΝ-2

1. Η απόφαση αυτή μπορεί να έχει εφαρμογή και για ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες.

 

 

το παραπάνω ισχύει. εσωτερικές εργασίες που εμπιπτουν σε αυτές για τις οποιες επιτρεπεται ΕΕΜΚ μπορουν να εγκριθουν και αργοτερα με την εκδοση της χωρίς προστιμα. Ομως αυτό ισχυει εφοσον δεν υπάρχει εκθεση αυτοψίας γιατι αν υπάρχει εχει και ανεγερση και διατηρηση και μετά ερχεται και το ικα οπου κοινοποιηθεηκε η εκθεση και ζηταει και αυτό. Το έπαθα για αυτο το ξέρω.. Η εεμκ θετει ως προυποθεση (σε αντιθεση με τον 4014) οτι στο κτιριο (ολοκληρο) δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες και αρα προκειμενου να εκδοθεί εξαρτασαι (κακώς) και από αλλους. Αρα μπορείς να καθαρισεις με τα εσωτερικά με μια ΕΕΜΚ αν εισαι μόνος σου, δεν τις ξερει κανεις τις διαφορετικές εσωτερικές διαρρυθμισεις και πληρουν τα κριτηρια της εκδοσης ΕΕΜΚ βγαλε μια και το νομιμοποιεις,ομως στην περίπτωση που υπάρχουν συνιδιοκτητες, γειτονοι, αυθαιρεσια αλλου στο κτιριο κλπ δεν καθαρίζεις..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δηλαδή που έχει γίνει διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση εκ κατασκευής του κτιρίου θα πρέπει να δηλωθεί στο 4014 ως παράβαση 13 να πληρωθεί παράβολο και στη συνέχεια να γίνει ΕΕΜΚ ( εμένα μου είπαν στην πολεοδομία ότι ισχύει για έως και 6 μήνες ήδη πραγματοποιημένες εργασίες) αλλιώς να βγει άδεια?Το να μπει στο 4014 είναι υποχρεωτικό ώστε μετά να μπορείς να είσαι "καθαρός"?

 

Ή μπορώ να μη δηλώσω τίποτα και μετά να βγάλω ΕΕΜΚ?Και έρχεται το ερώτημά μου!Αν έχω και άλλα αυθαίρετα ψιλολόγια τα οποία φυσικά και θα τακτοποιήσω υπάρχει περίπτωση κατά τον έλεγχο (5% δειγματοληπτικός έλεγχος) να βρουν τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις και να ρίξουν καμπάνα αν δεν τις έχω βάλει στο νόμο 4014?Και για να βγάλω ΕΕΜΚ όπου θα τους πάω φωτογραφίες πως αποδεικνύεται ότι το κτίριο είναι νόμιμο και δεν έχει αυθαιρεσίες ώστε να βγει η ΕΕΜΚ π.χ. 40 εκ πιο δω 40 πιο κει?Έρχονται και κάνουν αυτοψία πριν μου τη δώσουν?

 

HARAKIM όταν εννοείς έκθεση αυτοψίας εννοείς ότι ήρθαν και σου κάνανε έλεγχο από καρφωτή?Τραγικό?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δηλαδή που έχει γίνει διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση εκ κατασκευής του κτιρίου θα πρέπει να δηλωθεί στο 4014 ως παράβαση 13 να πληρωθεί παράβολο και στη συνέχεια να γίνει ΕΕΜΚ ( εμένα μου είπαν στην πολεοδομία ότι ισχύει για έως και 6 μήνες ήδη πραγματοποιημένες εργασίες) αλλιώς να βγει άδεια?Το να μπει στο 4014 είναι υποχρεωτικό ώστε μετά να μπορείς να είσαι "καθαρός"? Εγώ ετσι το βλέπω, γιατι ακομα και αν υπολογιζονται για την παροχη βεβαιωσεων και μεταβιβασεων (εφοσον ο τωρινος νομος ειναι πιο προσανατολισμενος στην περιβαλλοντικη επιβαρυνση) δεν παυουν να ειναι αυθαιρετα και αρα αν δεν τακτοποιηθουν η νομιμοποιηθουν δεν καθαριζεις...εννοω οτι αν ερθουν και ελεγξουν λογω πχ καταγγελιας θα στα καταγραψουν και θα βγουν προστιμα..

 

Ή μπορώ να μη δηλώσω τίποτα και μετά να βγάλω ΕΕΜΚ? και αυτο μπορεις να το κάνεις αλλά θα πρέπει να μην τα εχουν ηδη δεί και να τα περάσεις σαν κάτι που το εκανες προσφατα. Και έρχεται το ερώτημά μου!Αν έχω και άλλα αυθαίρετα ψιλολόγια τα οποία φυσικά και θα τακτοποιήσω υπάρχει περίπτωση κατά τον έλεγχο (5% δειγματοληπτικός έλεγχος) να βρουν τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις και να ρίξουν καμπάνα αν δεν τις έχω βάλει στο νόμο 4014? δεν θα το απεκλεια παρόλο που οι υπάλληλοι δεν ψαχνουν και τόσο τα εσωτερικα και δεδομένου οτι ο νομος δεν σε υποχρεωνει να τα περιλαβεις θα μπορουσαν και να κανουν τα στραβα ματια. Αλλα αν ενας διπλανος η αν ο υπάλληλος ειναι περιεργος δεν το αποκλειω...Και για να βγάλω ΕΕΜΚ όπου θα τους πάω φωτογραφίες πως αποδεικνύεται ότι το κτίριο είναι νόμιμο και δεν έχει αυθαιρεσίες ώστε να βγει η ΕΕΜΚ π.χ. 40 εκ πιο δω 40 πιο κει?Έρχονται και κάνουν αυτοψία πριν μου τη δώσουν? Οχι αλλα υπογραφεις στην αιτηση μια δήλωση οτι το κτιριο δεν εχει αυθαιρετες κατασκευες. Εγώ το είχα κανει γιατι βεβαιως δεν ηξερα τι αυθαιρετα ειχε ο αλλος στο διαμερισμα του, ιδιως τα ψιλολογια που λές, και την πήρα, αλλά μετα απο καταγγελια μου την ανακαλεσαν, μου διεκοψαν εργασιες, το διαμερισμα μεσα ειναι ξηλωμενο και δεν μπορω να παρω συνεχιση και πληρωνω και προστιμα....

 

HARAKIM όταν εννοείς έκθεση αυτοψίας εννοείς ότι ήρθαν και σου κάνανε έλεγχο από καρφωτή?Τραγικό? Ναι εντελώς τραγικό! και επειδη το αρθρο 22 του ΓΟΚ επιβαλει οτι για οποιαδηποτε εργασια η αδεια πρεπει το κτιριο (ολο ) να ειναι νομιμως υφισταμενο δεν μπορω να κανω τιποτα πριν νομιμοποιησουν οι άλλοι τα δικά τους...που δεν το κανουν. γιαυτο επελεξα τον 4014 που επιτελους με αποδεσμευει απο τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου (και μάλιστα τόσο σύντομα)!Μια τελευταία ερώτηση : Πρέπει να αποδείξεις πότε έκανες τις εργασίες "πρόσφατες" για να πάρεις την ΕΕΜΚ και πως αποδεικνύονται?Με τιμολόγια?Αν δεν τα έχεις (λόγω του ότι έγιναν από τότε που εγινε το κτίριο) μόνο Υπεύθυνη Δήλωση μετράει?Ή αν οι αλλαγές έγιναν από την αρχή υπάρχει άλλη διαδικασία?Σόρρυ αυτές είναι 4 ερωτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο....Επισκέφτηκα λοιπόν το τεε. Ξέρετε ποιά απάντηση πήρα από τον αρμόδιο υπαλληλο που δίνει τις διευκρινιστικές απαντήσεις? Μην ασχοληθείς να τακτοποιήσεις τέτοιου είδους 'παραβάσεις', δεν υπάρχει λόγος. Μα έτσι κι έτσι του είπα εγώ...Όχι μου λέει, ο νόμος το λέει ξεκάθαρα. Και με παρέπεμψε στην ερωτοαπαντηση 1 του ζ μέρους.Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

margarita από ποιο αυτί άκουσες αυτά που σου είπε ο υπεύθυνος; Από το δεξί; Φαντάζομαι πως πρέπει νατα βγάλεις από το αριστερό.

Το θέμα του harakim το έχω και εγώ σε μία περίπτωση και θα το εντάξω στον 4014.

Αλλά δεν κατάλαβα το ερώτημα για τις κατηγορίες παραβάσεων. Δεν είναι όλες για δημιουργία χώρων;

Εννοείς αν θα βάλεις άλλη για κατεδάφιση, άλλη για χτίσιμο, άλλη για σοβάτισμα, βάξιμο κλπ με αποτέλεσμα να έχεις και τα ανάλογα 500ρια κατ'ελάχιστο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δική μου αντιμετώπιση στο θέμα είναι επικίνδυνη όταν κατά κανόνα αντιμετωπίζεται με αυτόν τον τρόπο και η δική σου που αντιμετωπίζεται κατά περίσταση είναι ακίνδυνη? Και αν στην περίπτωση της συναδέλφου επηρεάζονται φέροντα στοιχεία και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να διευθετηθεί με μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας τότε τί γίνεται? Θα εκτεθεί ή όχι στον πελάτη?

Με ρωτας αν η δικη μου αντιμετωπιση του θεματος ειναι ακινδυνη ως προς την τσεπη του πελατη μου...?

Προφανως και ειναι... Εγω "επιλεγω" να του ρυθμισω κατι, εφοσον το θελει αυτος, με 500€ (ενδεικτικη τιμη ΕΕΜΚ) κι εσυ με 2.000€ μαζι με ΙΚΑ, ΦΠΑ κλπ...

Που διαφωνεις?

 

Το γεγονός οτι οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν εμποδίζουν τη χορήγηση βεβαίωσης περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών δεν συνιστά και τη νομιμότητα του πράγματος. Ενδεικτικά σου αναφέρω δική μου περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων με τη δημιουργία περαιτέρω διαμερισμάτων όπου η πολεοδομία Θεσσαλονίκης δεν δέχτηκε την πρότασή μου για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και απαίτησε την έκδοση Ο.Α. Ο πελάτης πλήρωσε κανονικά και τις εισφορές στο Ι.Κ.Α.

Και πολυ καλα εκανε... Ο διαχωρισμος η η συνενωση διαμερισματων δεν ειναι αντικειμενο της ΕΕΜΚ αλλα κανονικης ΟΑ διαχωρισμου η συνενωσης αντιστοιχα... Με οτι αυτο συνεπαγεται σε ενσημα ΙΚΑ κλπ, φορολογικα κλπ...

 

Επίσης, περίπτωση συναδέλφου για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που είχαν ήδη γίνει, η πολεοδομία δυτικής Θεσσαλονίκης όρισε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης μετά από έκδοση Ο.Α νομιμοποίησης.

Εδω νομιζω το προβλημα ειναι δικο του. Πηγε εκανε τις εσωτερικες διαρρυθμισεις ανευ αδειας, εστω και μικρας κλιμακας και στη συνεχεια πηγε για αδεια νομιμοποιησης? Ουτε να βγαλει εκ των υστερων Αδεια Εσωτερικων Διαρρυθμισεων, ουτε ΕΕΜΚ? Δεν αποτελει αντιπροσωπευτικο παραδειγμα αυτων που συζηταμε νομιζω...

 

εμένα μου είπαν στην πολεοδομία ότι ισχύει για έως και 6 μήνες ήδη πραγματοποιημένες εργασίες

Τραγικο... 6 μηνες διαρκεια εχει η ΕΕΜΚ... Αν εκτελεσεις τις εργασιες τον 7ο μηνα, πρεπει να βγαλεις νεα...

Η ΕΕΜΚ αφορα και εργασιες που γιναν και κατα το χρονο ισχυος της ΟΑ

Εχω βγαλει καμποσες στη Σαλονικη...

Link to comment
Share on other sites

Μμμ, πολύ ωραία! Έχω ένα μπαλκόνι που κλείστηκε κ έγινε κουζίνα (θα το πάω με υπέρβαση δόμησης), ένα έξτρα μπαλκόνι που έγινε (αυτό πάει με αναλυτικό) και έχω και μέσα στην επιτρεπόμενη δόμηση μία αποθήκη που έγινε εκεί που ήταν να γίνει μπάνιο, ένα μπάνιο απέναντι κι ένα δωμάτιο που έγινε εκεί που ήταν να γίνει αρχικά η κουζίνα...Αν τα εντάξω κι αυτά με τι τρόπο θα τα εντάξω κατά τη γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα πρωτα δυο στο νομο και τα υπολοιπα με ΕΕΜΚ....

 

Τι να ενταξεις στο νομο τις διαρρυθμισεις...?

Και να καθεσαι να υπολογιζεις με αναλυτικο αποξηλωσεις, καθαιρεσεις και χτισιματα εκ νεου, υδραυλικα, αποχετευτικα, ηλεκτρικα κλπ....?

Δεν ειναι το πνευμα του νομου αυτο νομιζω...

 

Βγαλε στον ανθρωπο μια ΕΕΜΚ και τελειωνε με ολα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.