Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις


Recommended Posts

 

Βγαλε στον ανθρωπο μια ΕΕΜΚ και τελειωνε με ολα....

 

Συμφωνώ, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν ισχύει μια άδεια ΕΕΜΚ για εργασίες που πραγματοποιήθηκαν από την αρχή της κατασκευής μου!Δεν θα πρέπει να τους πάω φωτος για να δούνε πως ήταν και πως έγινε?Σχέδια τα παλιά και τα καινούρια?Τιμολόγια με τις εργασίες?ΙΚΑ για τις εργασίες αυτές?Δεν έχω βγάλει ποτέ και δεν ξέρω τι δικαιολογητικά απαιτούνται!Inzaghi αν μπορείς να μας διαφωτίσεις!Μιλάω μόνο για διαρρυθμίσεις εντός ενός διαμερίσματος!π.χ. το μπάνιο δωμάτιο και το δωμάτιο μπάνιο με αλλαγές στα μεγέθη των τοίχων καθώς και κάποια ανοίγματα στις όψεις, το παράθυρο του μπάνιου έφυγε από κει που ήταν και πήγε στην πλευρά του δωματίου!Μήπως θέλει κανονική άδεια?Πάντως σίγουρα τα βάζω στο 4014 ώστε να μπορώ να βγάλω ΕΕΜΚ ε?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεκεις τον 4014 με την ΕΕΜΚ....

Εντελως διαφορετικα πραγματα το ενα με το αλλο...

 

Αν πας μια βολτα στην πλησιεστερη πολεοδομια, συνηθως μαζι με την αιτηση ΕΕΜΚ σου δινουν απο πισω συνημμενο και ενα Α4 με τις εργασιες που συμπεριλαμβανονται στην καθε περιπτωση.

Το 6, τουλαχιστον για Σαλονικη, ειναι οι εσωτερικες διαρρυθμισεις...

Αρκει να μην επηρεαζονται φεροντα στοιχεια της οικοδομης. Και τον πιο ασχετο αλβανο εργατη να βαλεις να γκρεμισει εναν τοιχο, το δοκαρι και το υποστυλωμα θα καταλαβει οτι δεν πρεπει να τα πειραξει και θα τα αφησει ανεπαφα...

 

Μπορεις καλλιστα να συμπεριλαβεις εργασιες που εγιναν κατα το χρονο ισχυος της οικοδομικης αδειας, πχ εγω ας πουμε περασα με ΕΕΜΚ το μεγαλωμα ενος φωταγωγου σε οικοδομη 45 ετων...

Η υπαλληλος μου το ενεκρινε, μαζι με μια μετατοπιση ενος τοιχου κατα 15εκ που μειωνε το εμβαδον του διαμερισματος κατατι...

 

Δωματια που πηγαινουν απο το ενα διαμερισμα στο αλλο επισης μπορουν να περασουν με ΕΕΜΚ, εναποκειται καθαρα στη διακριτικη ευχερεια του καθε υπαλληλου

Μου εχει τυχει περιπτωση στη Σαλονικη που μια υπαλληλος μου ζηταει νομιμοποιηση με ΟΑ και μια αλλη στην ιδια υπηρεσια ΕΕΜΚ... Φυσικα προτιμησα την 2η...

 

Προσωπικα στην Κεντρικη της Θεσσαλονικης μου ζητησανε συμβολαιο του διαμερισματος που μας ενδιαφερει, αιτηση του ιδιοκτητη με τεχνικη εκθεση του μηχανικου, αδεια, κατοψη και τοπογραφικο επικυρωμενα απο πολεοδομια και εις τριπλουν το σχεδιο σου με τη διαμορφωση. Μπορει να ζητησουν συναινεση απο τους ιδιοκτητες πλησιον διαμερισματων αν επηρεαζουν η επηρεαζονται, μπορει και να σου ζητησουν απλως να αναγραψεις στην τεχνικη σου εκθεση οτι ενδεχομενη συναινεση απο ιδιοκτητες θα αναζητηθει με αποκλειστικη ευθυνη του αιτουντος και να ληξει εκει το θεμα...

 

Δε συμπεριλαμβανεις τιποτα που μπορει να επηρεαζει οψη, οπως ανοιγματα ας πουμε, γιατι εκει θελει νομιμοποιηση και συναινεση ολων...

Ουτε ΙΚΑ ουτε προστιμα ανεγερσης και διατηρησης ουτε τιποτα...

 

Απλουστατη διαδικασια... Μην κολλας...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αποδειξεις με κάποιο τρόπο για την έκδοση ΕΕΜΚ πότε έγιναν οι αλλαγές, αλλά δεν το ξέρω και δεν θέλω να σου πω κάτι λάθος. Στη θέση σου πρώτα θα πηγαινα στη πολεοδομία να συζητησω τι μπορώ να περάσω με ΕΕΜΚ και μετά οτι δεν μπορώ θα πηγαινα στον 4014

Link to comment
Share on other sites

margarita από ποιο αυτί άκουσες αυτά που σου είπε ο υπεύθυνος; Από το δεξί; Φαντάζομαι πως πρέπει νατα βγάλεις από το αριστερό.

Το θέμα του harakim το έχω και εγώ σε μία περίπτωση και θα το εντάξω στον 4014.

Αλλά δεν κατάλαβα το ερώτημα για τις κατηγορίες παραβάσεων. Δεν είναι όλες για δημιουργία χώρων;

Εννοείς αν θα βάλεις άλλη για κατεδάφιση, άλλη για χτίσιμο, άλλη για σοβάτισμα, βάξιμο κλπ με αποτέλεσμα να έχεις και τα ανάλογα 500ρια κατ'ελάχιστο;

 

ναι, αυτό εννοώ. Δηλ. η εκθεση αυτοψιας μου έχει πχ, αποξηλωση δαπέδου τοσο, αποξηλωση πλακακι τοσο, καθαιρεση τοιχου τοσο, συνολο 10 εγγραφές. Στον υπολογισμο των εμβαδων και των προστιμων τα εχει βαλει σε 6κατηγοριες, αποξηλωση ολων των τοιχων μαζι, τα δαπεδα χωριστα, τις γυψοσανιδες χωριστα κλπ σαν να χωριζει σε 6 ειδη παραβασεων. αναρωτιεμαι λοιπον αν θα τις περασω και στο 13 ετσι. Γιατι την πραγματικοτητα μπορει να έχει βγει προστιμο 10 ευρώ μονο για μια κατηγορία αλλα στο 13 εστω και τοσο μικρη παραβαση παει με 500αρικο. και αναρωτιεμαι αν μπορω να συμπεριλαβω σαν μια παραβαση πχ ολες τις αποξηλωσεις, ειτε τοιχων ειτε δαπεδων ειτε πλακιδιων. Ετσι ωστε να μην βγουν πολλα..

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτας αν η δικη μου αντιμετωπιση του θεματος ειναι ακινδυνη ως προς την τσεπη του πελατη μου...?

Προφανως και ειναι... Εγω "επιλεγω" να του ρυθμισω κατι, εφοσον το θελει αυτος, με 500€ (ενδεικτικη τιμη ΕΕΜΚ) κι εσυ με 2.000€ μαζι με ΙΚΑ, ΦΠΑ κλπ...

Που διαφωνεις?

 

Ο πελάτης θα πληρώσει ό,τι προβλέπεται γι' αυτό που θέλει να κάνει με βάση αυτό που ορίζει ο νόμος. Διαφωνείς?

Επικίνδυνο είναι να κατευθύνεις προς μια συγκεκριμένη αντιμετώπιση μιας κατάστασης όταν αυτό αποδεδειγμένα δεν μπορεί να ισχύει.

 

Γράφεις σε επόμενο post «Αν πας μια βολτα στην πλησιεστερη πολεοδομια, συνηθως μαζι με την αιτηση ΕΕΜΚ σου δινουν απο πισω συνημμενο και ενα Α4 με τις εργασιες που συμπεριλαμβανονται στην καθε περιπτωση.

Το 6, τουλαχιστον για Σαλονικη, ειναι οι εσωτερικες διαρρυθμισεις...

Αρκει να μην επηρεαζονται φεροντα στοιχεια της οικοδομης. Και τον πιο ασχετο αλβανο εργατη να βαλεις να γκρεμισει εναν τοιχο, το δοκαρι και το υποστυλωμα θα καταλαβει οτι δεν πρεπει να τα πειραξει και θα τα αφησει ανεπαφα...»

 

Φέροντα στοιχεία μιας οικοδομής, εκτός από τα δοκάρια και τα υποστυλώματα, αποτελούν και τοιχοποιίες, γεγονός το οποίο αναφέρεται στο έντυπο της έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας όπως αυτό παρουσιάζεται στο site e-Πολεοδομία και ισχύει για όλη την Ελλάδα. Και απάντησέ μου εσύ, πόσο "υπεύθυνα" και πόσο "ακίνδυνα" θα επέτρεπες ακόμα και στον πιο έμπειρο τεχνίτη να κατεδαφίσει "έτσι απλά" τοιχοποιίες που σε μια οικοδομή 60 χρόνων έχουν γίνει ένα "σώμα" με το σκελετό της. Ή ακόμα όταν βρίσκονται στους πρώτους ορόφους μιας πολυώροφης οικοδομής.

 

Σε αυτό το forum μηχανικών ο κάθε συνάδελφος με βάση τη γνώση του και την κρίση του εκθέτει τις απόψεις του. Το να προσπαθούμε να φανούμε ανώτεροι καταψηφίζοντας τις θέσεις των υπολοίπων, εμένα τουλάχιστον, μου φαίνεται παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ή θα σας μπλέξω περισσότερο ή θα σας ξεμπλέξω τελείως...Η άδεια του διαμερίσματος που αναφέρομαι βγήκε το 1992 αλλά ακόμα δεν έχει σφραγιστεί!!! Λόγω του ότι ο μηχανικός που την είχε εκδόσει ήταν φίλος τους και είχε γίνει ένα μπλέξιμο με τα βιβλία του στη εφορία και κάτι τους έιχε κολλήσει με την αμοιβή του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η άδεια να είναι ακόμα ανοιχτή και φυσικά να μην έχει γίνει σύνδεση με ΔΕΗ, παίρνουν ρεύμα από τους διπλανούς. Ο μηχανικός αυτός λοιπόν πέθανε φέτος...Οι άνθρωποι αυτοί νομιμοποίησαν τους ημιυπαίθριους (πως το καναν αυτο εφοσον δεν ειχε σφραγιστει η αδεια δεν ξέρω) και τώρα θέλουν να ρυθμίσουν και τις αυθαιρεσιες γιατι μολις σφραγιστει η αδεια θα γινει αυτοψία λογικά...Δεν ξέρω πώς να τους βοηθήσω με το σφράγισμα της αδείας (είναι εύκολο ή δύσκολο μετά από τόσο καιρό?δεν το έχω ψάξει) απλά μου ανέθεσαν τον 4014. Γι αυτό και κολλάω αρκετά με τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις αν και καταλήγω να μην μπλέξω με τον 4014 γι αυτές. Δε θα ήταν διαφορετική η απάντηση 1 εάν ήταν απαραίτητο να ρυθμιστούν? Με λίγα λόγια μας λέει να μην ασχοληθούμε με αυτές!Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα τελειώς...

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης θα πληρώσει ό,τι προβλέπεται γι' αυτό που θέλει να κάνει με βάση αυτό που ορίζει ο νόμος. Διαφωνείς?

Επικίνδυνο είναι να κατευθύνεις προς μια συγκεκριμένη αντιμετώπιση μιας κατάστασης όταν αυτό αποδεδειγμένα δεν μπορεί να ισχύει.

Οχι δε διαφωνω.... Για δειξε μου σε παρακαλω πολυ συναδελφε τι ειναι αυτο που οριζει ο νομος και με ποιον τροπο εγω ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ κατευθυνω τον πελατη μου σε κατι που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δεν ισχυει...

Η εγω ειμαι καθυστερημενος η εσυ απλως δεν εχεις πληρη γνωση των οσων ισχυριζεσαι...

 

Γράφεις σε επόμενο post «Αν πας μια βολτα στην πλησιεστερη πολεοδομια, συνηθως μαζι με την αιτηση ΕΕΜΚ σου δινουν απο πισω συνημμενο και ενα Α4 με τις εργασιες που συμπεριλαμβανονται στην καθε περιπτωση.

Το 6, τουλαχιστον για Σαλονικη, ειναι οι εσωτερικες διαρρυθμισεις...

Αρκει να μην επηρεαζονται φεροντα στοιχεια της οικοδομης. Και τον πιο ασχετο αλβανο εργατη να βαλεις να γκρεμισει εναν τοιχο, το δοκαρι και το υποστυλωμα θα καταλαβει οτι δεν πρεπει να τα πειραξει και θα τα αφησει ανεπαφα...»

 

Φέροντα στοιχεία μιας οικοδομής, εκτός από τα δοκάρια και τα υποστυλώματα, αποτελούν και τοιχοποιίες, γεγονός το οποίο αναφέρεται στο έντυπο της έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας όπως αυτό παρουσιάζεται στο site e-Πολεοδομία και ισχύει για όλη την Ελλάδα. Και απάντησέ μου εσύ, πόσο "υπεύθυνα" και πόσο "ακίνδυνα" θα επέτρεπες ακόμα και στον πιο έμπειρο τεχνίτη να κατεδαφίσει "έτσι απλά" τοιχοποιίες που σε μια οικοδομή 60 χρόνων έχουν γίνει ένα "σώμα" με το σκελετό της. Ή ακόμα όταν βρίσκονται στους πρώτους ορόφους μιας πολυώροφης οικοδομής.

Πλακα μου κανεις? Φερων οργανισμος ξερεις μονο ποτε ειναι η τοιχοποιια? Οταν ΦΕΡΕΙ ΦΟΡΤΙΑ....

Σε οσους υπολογισμους καναμε απο τη σχολη κιολας, ειδες πουθενα να υπολογιζουμε σεισμικα και λοιπα φορτια να ΦΕΡΕΙ η τοιχοποιια?

Η τοιχοποιια ανηκει στον οργανισμο πληρωσεως ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΤΙΟ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΗΣ.

Εκτος κι αν ο φερων οργανισμος ειναι ΦΕΡΟΥΣΑ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ που ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αποψη κατασκευης (σιδερα μεσα, διαφορετικο παχος, δεσιμο κλπ) απο τις κλασσικες τοιχοποιιες μας...

Και δηλαδη επειδη μετα απο 60 χρονια οι τοιχοποιιες εγιναν ενα σωμα με τα μπετα, θεωρουνται φερουσες?

Παμε μια βολτα απο μια οικοδομη αναλογου παλαιοτητος που εχει υποστει καθιζηση για διαφορους λογους η εχει ζημιες απο μικρους σεισμους να δουμε σε ποια σημεια ειναι αυτες και γιατι?

Να δουμε εκει ποσο ΦΕΡΟΥΣΕΣ ειναι οι τοιχοποιιες...

 

Σε αυτό το forum μηχανικών ο κάθε συνάδελφος με βάση τη γνώση του και την κρίση του εκθέτει τις απόψεις του. Το να προσπαθούμε να φανούμε ανώτεροι καταψηφίζοντας τις θέσεις των υπολοίπων, εμένα τουλάχιστον, μου φαίνεται παιδικό.

Αποψη σου... σεβαστη αλλα μη αποδεκτη...

Αυτα απο... ενα παιδακι...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Οπότε εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν τις αναφέρω καν στο 4014!Πάω με μια απλή αίτηση για ΕΕΜΚ αν μου ζητήσουν τεχνική έκθεση εργασιών, παλιά εγκεκριμένη κάτοψη, νέα κάτοψη και αυτό ήταν!Χωρίς αμοιβές χωρίς αυτοψίες?Και το παράθυρο όμως του μπάνιου που έχει αλλάξει θέση και έχει πάει σε άλλη όψη?Εκεί τι κάνω?Κανονική άδεια αλλαγής όψεων?Για ένα παράθυρο?(Βέβαια στη δικιά μου περίπτωση έχω γενικότερα αυξομειώσεις ανοιγμάτων σε όλο το κτίριο)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστουσα να μην ασχοληθεις καθολου με τα ανοιγματα γιατι θα τρεχεις με αδειες, συναινεσεις, νομιμοποιησεις κλπ...

Μετεφερε το μπανιο σου στην τελικη του θεση και μην ανοιξεις παραθυρο εκει, δειξτο τυφλο...

Το παλιο παραθυρο του μπανιου αστο στη θεση του, δεν πειραζει....

Προχωρα τα αυτα με μια ΕΕΜΚ, γραψε και μια τεχνικη εκθεση σφραγισμενη και υπογεγραμμενη απο σενα που θα περιγραφεις τις αλλαγες αναλυτικοτατα απο το παλιο εγκεκριμενο στο τελικο σχεδιο δου, με χρωματακια και γραμματα στους τοιχους που πεσαν και δημιουργηθηκανε, τονισε οτι δεν επηρεαζονται φεροντα στοιχεια της κατασκευης, οτι οι τοιχοι εσωτερικα κατασκευαζονται απο ελαφρα διαχωριστικα χωρισματα με γυψοσανιδα και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε μια μεζονέτα (ισόγειο+υπόγειο) με οριζόντιες ιδιοκτησίες, το ισόγειο στην ΟΑ αποτυπονώταν κανονικά ωχ χώρος ΚΧ ενώ το υπόγειο σαν αποθήκες. Το υπόγειο από την κατασκευή (1994) ξεμπαζώθηκε και χρησιμοποιείται κανονικά ως χώρος ΚΧ όπου έχουν μεταφερθεί τα υπνοδωμάτια, έχουν δημιουργηθεί δύο μπάνια και κατ' επέκταση έχει τροποποιηθεί πλήρως η εσωτερική διαρύθμιση. Στο ισόγειο έχει επίσης αλλάξει η εσωτερική διαρύθμιση καθώς έχει μεταφερθεί η κουζίνα και έχει δημιουργηθεί ένα επιπλέον λουτρό.

 

Αυτή τη στιγμή θα δηλώσω κανονικά το ξεμπάζωμα και το υπόγειο ως χώρο ΚΧ.

 

Όσον αφορά τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις μπορώ να τις βάλω ως αλλαγή διαμερισμάτωσης (άρθρο 50 παρ.7)? από ότι καταλαβαίνω όχι

Θα τις δείξω στις κατόψεις που θα υποβάλουμε?

Για να είναι και τυπικά σωστός ο πελάτης μου πρέπει να κάνω κάτι άλλο? πχ άδεια νομιμοποίησης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.