Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε εντός και εκτός γήπεδο που υπάγεται σε ΖΟΕ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

Ασχολούμαι με μια περίπτωση γηπέδου συνολικής έκτασης 8,5στρ. εκ των οποίων τα 2,3στρ ειναι εντός οικισμού <2000 κατοίκων και τα 6,2στρ εκτός σχεδίου. Στην περιοχή για το τμήμα εκτός σχεδίου υπάγεται σε καθεστός ΖΟΕ (κανόνας =6στρ.) με μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 200μ2 για κατοικία. Στο τμήμα εκτός σχεδίου έχει κατασκευαστεί κατοικία 120μ2 με υπόγειο ίσου εμβαδού.

Η απορία μου έχει προκύψει λόγω υπαγωγής του υπογείου στο ν.4014/11 περί τακτοποίησης αυθαιρέτων.

Σύμφωνα με την οικοδομική άδεια (η οπόια χαρακτηρίζει το αγροτεμάχιο ως εκτός σχεδίου) η υπολοιπόμενη δόμηση ειναι 80τ.μ. λόγω ύπαρξης ΖΟΕ. Σε αυτή την περίπτωση δεν λαμβάνεται υπόψην καθόλου το τμήμα του γηπέδου που βρίσκεται εντός οικισμού.

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να εκμεταλευτώ το τμήμα που βρίσκεται εντός σχεδίου ώστε να μου δώσει κάποια επιπλέον δόμηση και να υποστηρίξω ότι η συνολική δόμηση δύναται να είναι μεγαλύτερη των 80τ.μ. έτσι ώστε να νομιμοποιήσω το υπόγει εξ'ολοκλήρου και όχι ένα τμήμα αυτού.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι έχεις ένα γεωτεμάχιο με 2 πολεοδομικά καθεστώτα.

 

τμήμα 1 εντός οικισμού και όποια δόμηση προκύπτει από τις διατάξεις εντός οικισμού θα υλοποιηθεί στο εντός οικισμού τμήμα

τμήμα 2 εκτός σχέδίου και όποια δόμηση προκύπτει από την εκτός σχεδίου δόμηση θα υλοποιηθεί στο εκτός σχεδίου.

 

επιπλεόν πρόσεχε μην παρασυρθείς, όταν λέμε το τμήμα 1 και τμήμα 2 δεν σημαίνει ότι έχεις κατάτμηση

(επειδή έχεις οικισμό<2000 κατοίκων, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για εντός οικισμού προ'23)

 

επομένως δεν μπορείς να αντλήσεις μ2 από το ένα τμήμα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το γήπεδο θεωρείται ενιαίο, και για παράδειγμα επιτρέπεται η τοποθέτηση του κτίσματος σε οποιοδήποτε σημείο του γηπέδου ανεξάρτητα της "περιοχής" (εντός ή εκτός) που χρησιμοποιείται για τη δόμηση του, θεωρώ πως θα μπορούσες να νομιμοποιήσεις το υπόγειο με χρήση επιπλέον δόμησης (αναθεώρηση της ΟΑ), αλλά μόνο στην περίπτωση που δεν υπήρχε περιορισμός της ΖΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.