Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία βάση της οποίας υποχρεούμαστε σε εισφορές και φορολογία.


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τις υποχρεώσεις μας απέναντι σε τρίτους. Γνωρίζω ότι παρόμοια θέματα έχουν συζητηθεί, αλλά θα ήθελα να επικεντρωθούμε σε νομοθεσία και όχι σε οδηγίες, γνώμες και την άποψη του ΤΕΕ, το οποίο εγώ προσωπικά έχω πάψει να εμπιστεύομαι.

 

Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να παραθέσει τη νομοθεσία βάση της οποίας πληρώνουμε :

1) εισφορά 2% στο ΤΕΕ

2) εισφορά 2% στο ΤΜΕΔΕ

3) εισφορά 1% στο ΕΜΠ

4) προκαταβολή φόρου 10%

5) παρακράτηση φόρου 20% όταν η ΑΠΥ κόβεται σε επαγγελματία και δεν προορίζεται για οικοδομική άδεια

 

Για παράδειγμα, όσοι από εμάς κάνουν πχ εκτιμήσεις για τράπεζα, πρέπει να δίνουν εισφορά 1), 2) ΚΑΙ 3) ?

Αν κάνω σε κάποιον μια προμελέτη και δεν προχωρήσω σε άδεια, οφείλω τα παραπάνω?

Αν σχεδιάσω μια βιβλιοθήκη ή κάνω μια τεχνική έκθεση για ζημίες που προκλήθηκαν? Το ίδιο?

 

Παρακαλώ όποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πωα θα γίνεται όπως και όταν παλιότερα έπαιρνες απαλλαγή από την κατάθεση των χρημάτων επειδή επρόκειτο για ιδιοκτησία σου ή συγγενικού σου προσώπου α' βαθμού.

Τότε έβγαζες την ελάχιστη και πλεον νόμιμη και πήγαινες σε κάποιο τοπικό τμήμα του ΤΕΕ μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και σου έδιναν την απαλλαγή αφού πρώτα τους πλήρωσες το 2%.

 

Φαντάζομαι πως κάποια στιγμή για αυτά πρέπει να μιλήσει και να τα κάνει πράξη το τεε, αν και μου φαίνεται πως περισσότερο επιδιώκουν να γυρίσουμε στο παλιό σύστημα ακυρώνοντας έμμεσα τον 3919....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι περιμένουμε την ΔΟΚΚ να γνωμοδοτήσει στο

τι θα ζητάνε πλέον οι πολεοδομίες στον έλεγχο των φορολογικών.

 

Η καθυστέρηση της ΔΟΚΚ στην έκδοση κάποιας εγκυκλίου προς τις πολεοδομίες

έχει ακυρώσει στην πράξη τον Ν.3919!

Link to comment
Share on other sites

Brasco εχεις κατα το ημισι δικιο

 

το αλλο μισο του του προβληματος ειναι το ηλεκτρονικό συστημα αμοιβων του ΤΕΕ που δεν εχει εναρμονιστει με την απελευθερωση και στην ΕΤΕ πας με εντολη πληρωμης νομιμης αμοιβης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.