Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο ή όχι με άδεια


topo85

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι.Μου έτυχε μια περίεργη περίπτωση και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα.

Λοιπόν ο πελάτης μου έχει στην κατοχή του ένα αγροτεμάχιο 2 στρέμματα που προήλθε από κατάτμηση (νόμιμη) ενός μεγαλύτερου αγροτεμαχίου και είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (σύμφωνα με το συμβόλαιο πάντα).

Ένας μηχανικός του έβγαλε άδεια σε 5 στρέμματα (τα 2 δικά του και 3 από το διπλανό).

Αυτός έχει χτίσει κανονικά με την άδεια.Το αγροτεμάχιο είναι αυτοτελές.Δεν έχει αυθαιρεσίες με βάση την άδεια.

Είναι λοιπόν αυθαίρετο το κτίσμα του;

Αν ναι πως το δείχνουμε να το τακτοποιήσει;Σαν να είναι χωρίς άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει άδεια τότε είναι νόμιμο, αν έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με την άδεια. Τα 3 στρέμματα του διπλανού που αναφέρεις δεν είναι δικά του; Πάντως μαζί τα δύο τεμάχια έχουν αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η πολεοδομία του "έβγαλε" την άδεια

με ψευδά στοιχεία τοπογραφικού.

Με υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη (αφού στο τοπογραφικό υπέδειξε τα ψευδή όρια)

θα έπρεπε η πολεοδομία (αν το ανακάλυπτε) να ανακαλούσε την άδεια.

 

Αυθαίρετη είναι ολόκληρη η άδεια!

 

Ακόμα αυθαίρετη θα είναι και τυχόν μαντρότοιχος στο πραγματικό όριο του γηπέδου του (που διαφέρει από αυτό του τοπογραφικού της αδείας)

 

Δεν θα υπήρχε πρόβλημα (και έχει συμβεί πολλές φορές) αν και τα δύο αγροτεμάχια ήταν δικά του.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Τα διπλανά 3 στρέμματα δεν είναι δικά του.Ο μηχανικός που του έβγαλε άδεια έδειξε ότι όλο είναι δικό του.Δεν του το υπέδειξε ο ιδιοκτήτης.Ναι όντος η άδειά του είναι άκυρη ουσιαστικά.Τώρα όμως τι κάνουμε;Το δηλώνουμε και πληρώνει κανονικά πρόστιμο αυθαιρέτου;Κι αν ναι τότε πως το δηλώνουμε;Σαν να μην έχει καθόλου άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και βρίσκατε καμιά καλύτερη λύση κοιτώντας τα γύρω μεταξύ των οποίων και αυτό που έδειξαν τότε?

 

Στον προηγούμενο μηχανικό τα όρια του τα έδειξε ή "έδειξε" ο ιδιοκτήτης γιατί πολύ απλά πάνω στο τοπογραφικό της άδειας πρέπει να υπάρχει δήλωση ιδιοκτήτη. Αλλά και πλαστή να είναι η υπογραφή όταν πήρε την άδεια στα χέρια του ο ιδιοκτήτης ήταν καλά και τώρα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, να κάνω και εγω μια ερώτηση?

Διώροφη κατοικία της οποίας το ισόγειο έχει εμβαδό 74 τ.μ. και έχει άδεια απο το 62 για τα 50 τ.μ.

Το 80 βγήκε άδεια για επέκταση καθ'ύψος η οποία αναφέρει οτι έχει εκδοθεί σύμφωνα

με την άδεια του 62 και την αίτηση νομιμοποίησης που έγινε το 80.

την αίτηση νομιμοποίησης τη βρήκα, απόφαση Νομάρχη όμως για εξαίρεση απο κατεδάφιση δεν βρήκα,

η νομιμότητα του ορόφου είναι αδιαμφισβήτητη αφού υπάρχει άδεια, με το ισόγειο τι γίνεται?

Μου είπε ενας συνάδελφος ότι αποκλείεται να έδιναν άδεια αν δεν είχε εξασφαλισθεί η νομιμότητα του ισογείου και ότι μάλλον τα πρόστιμα πληρώθηκαν κατα τη διαδικασία έκδοσης της αδείας του 80. Ιδιοκτήτες δεν θυμούνται τπτ.

Οι φάκελοι αδείας του 62 έχουν καταστραφεί.

Οποία η θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος σου έχει δίκιο. Τι πρόκειται να κάνεις?? Για έκδοση νομιμότητας ενδιαφέρεσαι ή για άδεια προσθήκης??

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να μπει στο εξοικονομώ και ΄ζητάει το πρόγραμμα τις οικοδομικές άδειες. Εμένα με ρώτησε επειδή φοβήθηκε μηπως του πουν οτι έχει αυθαίρετο.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Στο ''εξ''οικονομώ'' δεν τσεκάρουν για αυθαίρετα.

Ούτως ή άλλως θεωρώ ότι είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.