Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός σε κτίριο τριτογενή τομέα


zio7

Recommended Posts

Κατεβάζοντας την παροχή κάτω από το όριο του ΚΕΝΑΚ στα 6000 m3/h και β.α. εναλλακτη 0.5, η κατανάλωση του Κ.Α. μένει ίδια φυσικά και του κτιρίου πέφτει 582,4 KWh/m2, κατηγορία Β+

.......

Ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος στο πρόγραμμα.

 

Σε κάθε περίπτωση η παροχή αερισμού πρέπει να είναι 9632m3/h. Οπότε εκτός από τα 6000m3/h, πρέπει να προσθέσεις ένα ακόμα σύστημα με παροχή 3632m3/h, χωρίς εναλλάκτη. Έτσι ορίζουν οι ΤΟΤΕΕ. Το έγραψα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάθε περίπτωση η παροχή αερισμού πρέπει να είναι 9632m3/h. Οπότε εκτός από τα 6000m3/h, πρέπει να προσθέσεις ένα ακόμα σύστημα με παροχή 3632m3/h, χωρίς εναλλάκτη. Έτσι ορίζουν οι ΤΟΤΕΕ. Το έγραψα και παραπάνω.

 

Το άρθρο 8 αναφέρει

δ) Κάθε κεντρική κλιματιστική μονάδα (ΚΚΜ) που εγκαθίσταται στο κτίριο με παροχή νωπού αέρα > 60%, επιτυγχάνει ανάκτηση θερμότητας σε ποσοστό τουλάχιστον 50%.

 

αρα, και απο την στιγμη που εγω δεν εχω ανακυκλοφορία, πρέπει όλο το σύστημα εξαερισμού να γίνει με εναλλάκτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να πω αυτό.

 

Στο xml πρέπει να δείξεις υποχρεωτικά παροχή 9632m3/h, με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω. Το σύστημα των 3632m3/h δεν το κατασκευάζεις, είναι υποθετικό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

 

Στο xml πρέπει να δείξεις υποχρεωτικά παροχή 9632m3/h, με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω. Το σύστημα των 3632m3/h δεν το κατασκευάζεις, είναι υποθετικό.

 

Δηλαδή μπορώ να βάλω τους δύο εναλλάκτες συνολικής παροχής 7000m3/h στο κυρίως χώρο ( πολλά είναι?) και τα υπόλοιπα απλά να τα δηλώσω χωρις εναλλάκτη και να μην γίνει κατασκευή?

Ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν θα πρέπει να τα δεί ότα νκάνει τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Τι πρόβλημα να έχει ο επιθεωρητής? Είναι η προβλεπόμενη διαδικασία.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Στη μελέτη ακολουθείς την 4.6 της ΤΟΤΕΕ1. Δηλαδή, όπως λέει και ο Μίλτος, ΠΡΕΠΕΙ να ορίσεις το σύστημά σου στην καρτέλλα της ΚΚΜ και αν είναι λιγότερος ο νωπός από αυτόν του πιν. 2.3, το υπόλοιπο θα το ορίσεις όπως περιγράφεται στην 4.6.1 της ΤΟΤΕΕ1 (β.α. εναλ.=0, ειδική ηλ. ισχύς=1).

 

Το πρόγραμμα για κάποιο λόγο δεν το κάνει μόνο του. Αλλά όπως διαπίστωσες zio7, αν δεν βάλεις το υποθετικό, σου ανεβάζει κατηγορίες, πράγμα που δεν έπρεπε να συμβαίνει έτσι απλά.

 

Από την άλλη, ο επιθεωρητής, ΠΡΕΠΕΙ να ορίσει το υποθετικό σύστημα για όση παροχή υπολλείπεται.

Δηλαδή, αν εγώ <<ξεχάσω>> στην μελέτη να ορίσω το υποθετικό σύστημα, μπορεί να βγάλω το κτήριο ως και Α+. Στην επιθεώρηση όμως θα χαρακτηριστεί το κτήριο ως και π.χ. Δ.

 

Τώρα, από όσα ξέρουμε ως σήμερα και αν δεν αλλάξει κάτι με καμιά διευκρινιστική από ΥΠΕΚΑ, ο επιθεωρητής δεν έχει κάποιο λόγο (ούτε τρόπο) να σου επιβάλλει <<ποινή>> για το πόσα κυβικά νωπού περνάς από εναλλάκτη. Ούτε και για άλλα πράγματα όπως π.χ. αν δεν έβαλες inverter κυκλοφορητή ενώ έπρεπε, αν δεν έβαλες τα φωτιστικά που έπρεπε κ.λ.π. Απλά καταγράφει την υφιστάμενη κατάσταση. Καλό θα είναι να έχεις εξασφαλίσει από την μελέτη σου και την επίβλεψή σου ότι δεν θα υπάρχουν εκπλήξεις στην κατάταξη του ΠΕΑ.

 

Υποθέτω ότι στο μέλλον, τον λόγο για παρόμοιους ελέγχους εφαρμογής των απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ θα αναλάβουν οι ελεγκτές δόμησης. Υποθέτω....

 

Zio7 να σου πω, αν θέλεις, για τα άλλα την άποψή μου

 

Λίγο πρόσεξε τον φωτισμό σου. Το 1,4 KW νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλο για το εστιατόριό σου. Αν θέλεις, επέλεξε στην φωτοτεχνική, φωτιστικά σώματα που σου δίνουν με λιγότερο αριθμό τα 200 lux. Προσπάθησε να βγάλεις την κατανάλωση κοντά σ' αυτήν του κτιρίου αναφοράς. Τώρα νομίζω ότι έχεις μια διαφορά περίπου 50 KWh/m2.

 

Επίσης προτείνω να προσπαθήσεις να πείσεις τον πελάτη σου, να αφήσει την μανία του με τις ντουλάπες και να βάλει ένα σύστημα με ΚΚΜ. Μήπως το τελικό κόστος της εγκατάστασής του, με τόσους εναλλάκτες και ντουλάπες, είναι συγκρίσιμο με αυτό της λύσης με ΚΚΜ; (Που κάνει και πιο σωστή δουλειά).

 

Ο εξαερισμός της κουζίνας, όπως τον περιγράφεις, είναι όπως και του υπόλοιπου χώρου. Οπότε πέρνα το από (άλλο ένα) εναλλάκτη. Τον εξαερισμό W.C. άστον.

 

Γενικά πάντως, σε τέτοια κτήρια, με τέτοιους αερισμούς, οι καταναλώσεις είναι εντυπωσιακές!!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στη μελέτη ακολουθείς την 4.6 της ΤΟΤΕΕ1. Δηλαδή, όπως λέει και ο Μίλτος, ΠΡΕΠΕΙ να ορίσεις το σύστημά σου στην καρτέλλα της ΚΚΜ και αν είναι λιγότερος ο νωπός από αυτόν του πιν. 2.3, το υπόλοιπο θα το ορίσεις όπως περιγράφεται στην 4.6.1 της ΤΟΤΕΕ1 (β.α. εναλ.=0, ειδική ηλ. ισχύς=1).

 

Δηλ. ο πιν. 2.3 και γενικά όλοι οι παρόμοιοι πίνακες ( π.χ. για ζεστό νερό ) δεν είναι υποχρεωτικοί? Που αναφέρει ότι δεν είναι υποχρεωτικοί και μπορούμε για την περίπτωση του αερισμού να βάλουμε υποθετικό σύστημα με β.α. εναλλακτη 0?

 

Απλά καταγράφει την υφιστάμενη κατάσταση. Καλό θα είναι να έχεις εξασφαλίσει από την μελέτη σου και την επίβλεψή σου ότι δεν θα υπάρχουν εκπλήξεις στην κατάταξη του ΠΕΑ.

 

Συγκρίνει δηλ. την υφιστάμενη κατάσταση με την ενεργειακή μελέτη (χωρίς να τον νοιάζει π.χ. ο νωπός αέρας και ο εναλλακτης) και απλά πρέπει η κατηγορία του κτιρίου να είναι τουλάχιστον Β?

 

 

Λίγο πρόσεξε τον φωτισμό σου. Το 1,4 KW νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλο για το εστιατόριό σου.

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει και κάποιο ιδιαίτερο φωτισμό γι αυτό ξεφεύγει λίγο η ισχύς των φωτιστικών. Αν βγαίνει το κτίριο Β θέλει να αφήσω αυτό τον φωτισμό.

 

 

Επίσης προτείνω να προσπαθήσεις να πείσεις τον πελάτη σου, να αφήσει την μανία του με τις ντουλάπες και να βάλει ένα σύστημα με ΚΚΜ.

 

Ισχυρίζεται ότι θα τις πάρει πολύ οικονομικά τις ντουλάπες και δυστυχώς δεν αλλάζει άποψη. Πιστεύω ότι οι ντουλάπες δεν θα προσφέρουν τις κατάλληλες συνθήκες άνεσης στον χώρο αλλά…

 

Ο εξαερισμός της κουζίνας, όπως τον περιγράφεις, είναι όπως και του υπόλοιπου χώρου. Οπότε πέρνα το από (άλλο ένα) εναλλάκτη.

 

Εσείς τι θα προτείνατε σαν σύστημα εξαερισμού για το παραπάνω κτίριο? Παροχή αέρα, προσαγωγή και απαγωγή, τρόπος εξαερισμού ανά χώρο κλπ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας…

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

1. Το τι είναι υποχρεωτικό στο λέει ξεκάθαρα ο ΚΕΝΑΚ, με τις εγκυκλίους του και οι ΤΟΤΕΕ (εδώ ο Μίλτος θα διαφωνήσει). Τα υπόλοιπα μπορεί να μην είναι υποχρεωτικά, όπως π.χ. οι τιμές του πιν.2.4, αλλά δεν σε παίρνει να μην τις πάρεις σοβαρά υπ' όψιν σου. Στην παρ. 2.4.3 της ΤΟΤΕΕ1 γράφει <<Αυτές οι τιμές λαμβάνονται για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίου>>. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τις πάρεις. Αλλά μπορεί αυτό να το <<πληρώσεις>> στην κατάταξη. Σε κάθε περίπτωση όμως, η εκπόνηση μιας μελέτης βασίζεται σε ορισμένες προδιαγραφές, τεχνικές οδηγίες και πρότυπα. Δεν μπορείς π.χ. να πάρεις αυθαίρετα την ημερήσια κατανάλωση ζνχ ανά άτομο σε κατοικία όσα λίτρα θέλεις. Και θα πρέπει, σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ να εξασφαλίζεις ετήσια το 60% από ηλιακά.

 

Ο εναλλάκτης είναι υποχρεωτικός σε εξαερισμό (δες 1η εγκύκλιο, Β.3.ii.). Μη βάλεις εσύ την ποσότητα νωπού του πιν.2.4. Επέλεξε από την ΤΟΤΕΕ 2425/86 μια διαφορετική, μικρότερη. Σύμφωνα με την παρ. 4.6 της ΤΟΤΕΕ1 ΠΡΕΠΕΙ να ορίσεις το υποθετικό σύστημα (... Σε περίπτωση που το σύστημα μηχανικού εξαερισμού του κτηρίου παρέχει λιγότερο νωπό αέρα από τον απαιτούμενο (πίνακας 2.3), τότε στους υπολογισμούς θεωρείται ότι στο υπό μελέτη ή προς επιθεώρηση κτήριο υπάρχει και επιπλέον μηχανικό σύστημα προσαγωγής νωπού αέρα με παροχή αέρα ίση με το υπολειπόμενο ποσό από το απαιτούμενο και χωρίς ανάκτηση θερμότητας/ψύξης ....κλπ). Θα σου βγει Β στην κατάταξη το κτήριο;

 

2. Ακριβώς. Αφού ελέγξει δελτία αποστολής στα υλικά που πρέπει (μονώσεις, κουφώματα..) και διαπιστώσει ότι αυτά έχουν CE ή είναι πιστοποιημένα και συνεπώς τα λ τους είναι αξιόπιστα, ελέγξει ότι η ΜΕΑ δεν είναι για τον γάιδαρο καβάλα και συνεπώς δεν ζητήσει να την ξανακάνει ο μελετητής, αποτυπώνει την υφιστάμενη κατάσταση. Στην περίπτωση αερισμού τα κυβικά αέρα προσαγωγής, τον β.α. εναλλάκτη και την ειδική ηλεκ. ισχύ. Τα υπόλοιπα κυβικά αέρα με το virual σύστημα. Να θυμάσαι πάντως ότι όσο αποκλίνεις από το κτήριο αναφοράς τόσο αποκλίνεις από το Β στην κατάταξη.

 

3. Για τα φωτιστικά αυτά, που θέλει ο ιδιοκτήτης, μπορείς να βρεις τύπους με καλύτερες καμπύλες φωτεινότητας;

 

4. Τίποτα κινέζικα της πλάκας θα βρήκε. Θα το πληρώσει από την πελατεία.

 

5. Προσωπικά θεωρώ ότι η λύση ΚΚΜ είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

1. Το τι είναι υποχρεωτικό στο λέει ξεκάθαρα ο ΚΕΝΑΚ, με τις εγκυκλίους του και οι ΤΟΤΕΕ (εδώ ο Μίλτος θα διαφωνήσει).

 

Ναι, ναι, θα διαφωνήσω. :) Τα ξαναείπαμε για το άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ. Οι ΤΟΤΕΕ ορίζουν μόνο τα της διαδικασίας εκπόνησης της ΜΕΑ και δεν αφορούν την κατασκευή μας (και ΠΕΑ). Προκύπτει ξεκάθαρα κοιτάζοντας διάφορα σημεία της νομοθεσίας.

 

ελέγξει ότι η ΜΕΑ δεν είναι για τον γάιδαρο καβάλα και συνεπώς δεν ζητήσει να την ξανακάνει ο μελετητής

 

Ηλία μου, και εδώ θα διαφωνήσω. Ποιος δίνει το δικαιώμα στον επιθεωρητή να ζητήσει να ξαναγίνει η ΜΕΑ?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2425/86 για εστιατόριο έχω 75 άτομα ανά 100τ.μ και παροχή αέρα ανά άτομο από 17 έως 34 m3/h, αντίστοιχα για καφετέρια είναι 110 άτομα ανά 100τ.μ και παροχή αέρα ανά άτομο από 51 έως 60 m3/h και για την κουζίνα 20 άτομα ανά 100τ.μ και παροχή αέρα ανά άτομο από 17 έως 34 m3/h

 

 

Το κτίριο μου είναι κέντρο αναψυχής και εστιάσεως και έχω 142 τ.μ. κυρίως χώρος και 18 τ.μ. κουζίνα. Αν το πάω σαν εστιατόριο με κουζίνα θέλω

 

Εστιατόριο : 142 * (75/100) = 107 άτομα * 30 m3/h = 3210 m3/h

Κουζίνα : 18 * (20/100) = 1 άτομα * 60 m3/h = 60 m3/h ( λίγο δεν είναι??? )

 

Αν θεωρήσω το κτίριο καφετέρια τότε τα νούμερα μου είναι

 

Καφετέρια : 142 * (110/100) = 156 άτομα * 60 m3/h = 9360 m3/h

 

Άρα συνολική απαίτηση σε νωπό αέρα ( μαζί με την κουζίνα ) 9420 m3/h, οπότε βάζω ένα εναλλάκτη 9500 m3/h με β.α. 50% και για το υπόλοιπο που θέλω για την ενεργειακή απόδοση 9632 – 9500 = 132 m3/h βάζω στο πρόγραμμα υποτιθέμενο σύστημα αερισμού με ανακυκλοφορια μηδέν και χωρίς εναλλακτη

 

Πως κρίνεται όλα τα παραπάνω? Τι προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.