Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορουν η δεν μπρουν οι Τεχνολογοι να υπογραγουν τοπογραφικα?


Recommended Posts

Να σου κάνω εγώ μερικές ερωτήσεις;

To TEE τι είναι και το αναφέρεις; Ti σχέση έχει με τους Τεχνολόγους; το πτυχίο σου τι γράφει πάνω Τεχνολόγος;

Και γιατί έχει κόλημα με τα εκτός σχεδίου;

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Τι ερώτηση είναι αυτή αν διαβάσεις τον νόμο με τα δικαιώματα

(5. Τοπογραφικών εργασιών, αφορωσών εις τα, κατά τας

προηγουμένας παραγράφους μελετώμενα υπό των περί ων το παρόν

άρθρον πολιτικών υπομηχανικών, έργα ως και απλών τοπογραφικών

αποτυπώσεων Πόλεων μέχρις εκτάσεως εκατόν πεντήκοντα (150)

στρεμμάτων και απλών επίσης τοπογραφικών αποτυπώσεων υπαίθρου

μέχρις εκτάσεως χιλίων πεντακοσίων (1500) στρεμμάτων, εξαιρέσει

των περιπτώσεων, καθ' ας απαιτείται αυτοτελής τριγωνισμός ή

διορθώσεις σφαλμάτων δια της μεθόδου των ελαχίστων τετραγώνων.

Εις τους αυτούς επί των Δημοσίων 'Εργων και Εθνικής

Παιδείας και Θρησκευμάτων Υπουργούς, ανατίθεμεν την δημοσίευσιν

και εκτέλεσιν του παρόντος Βασ. Διατάγματος.

Εν Αθήναις τη 8 Δεκεμβρίου 1972 )

δεν νομοθετεί το ΤΕΕ φίλε μου αλλά η πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

Ο PANOSF ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΕΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΓΚΑΘΙΣΤΟΥΣΑ ΔΙΚΤΥΟ. ΟΜΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ ΚΤΥΠΑΩ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΓΣΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΘΟΔΟ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΡΑ ΚΑΝΩ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ Η ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχουμε ξανά αναφερθεί και σε παλιότερα ποστ στο εξής θεμα, μπορούμε και καλόμπορούμε να κανουμε εξαρτημένα τοπογραφικά με την προϋπόθεση οτι την εξάρτηση την κανουμε με το gps( ή ΗΕPOS). H νομοθεσία έχει ένα κενό πάνω σε αυτό το θάμα διοτι αναφερει για αυτοτελή τριγωνισμό με ΜΕΤ παλαιότερα που δεν υπήρχε η λύση του γαιωδαιτικου gps οι συνορθωσεις γινόταν με την παραπάνω μέθοδο. Τώρα εάν βγει κάποια νέα νομοθεσία τότε και μόνο θα μπορεσει να μας απαγόρευση τα εξαρτημένα έως τότε δουλεύουμε νομιμοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συμφωνω απολυτα απλως για να ξερουν οτι δεν χρειαζεται ΜΕΤ ΟΤΑΝ ΕΞΑΡΤΑς ΕΝΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΟΜΟ 4030/11 ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΕΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή από το σύστημα ακόμα όταν θα το φτιάξουν τοτε βλέπουμε. Παντως θα γίνει το έλα να δεις με αυτα που θα στέλνουν. Αυτο που πρέπει να μας απασχολεί όλους είναι η ακρίβεια. Όλοι γνωρίζουμε ότι για κάθε ακίνητο υπάρχει μια απόλυτη θέση στο χάρτη αλλα έχουμε να δούμε επικαλύψεις που θα πάει σύννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειμαι τεχνολογος τιμη μου και καμαρι μου ..παιδια σας υποσχομαι να βαλω φωτια στο ΤΕΕ της χαλκιδας ...θα ειμαι ο πρωτος μαρτυρας που λενε ..απο τους τεχνολογους αν τυχον εχω καποιο προβλημα με την σφαγιδα μου στο μελον ...μπηκα στο ΤΕΙ με καποιες προυποθεσεις και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να με υποβιβασει σαν επαγγελματια ...στο τελος τελος οσοι μπηκαν ΤΕΙ δεν τελειωσαν ολοι ...συζητουσα με εναν συμβολαιογραφο και μου αναιφερε πως απο Απριλη και μετα ισως να μην εχω δυνατοτητα να υπογραφω τοπογραφικα στα εκτος σχεδιου ...σχετικα τωρα με το ΤΕΕ ..μονο και μονο που τα αυθερετα τα υποβαλουμε μεσω σελιδας ΤΕΕ αυτο τα λεει ολα ..συγνωμη για το υφος μου αλλα η κατασταση δεν παει αλλο χθες πληρωσα 480 ΤΕΒΕ ειμαι νεος μηχανικος και μεταδυσκολιας κοπων και βασανων κραταω το ρημαδι το γραφειο ..ελεος! .

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός όρος του αυτοπροσδιορισμού σου είναι πτυχιούχος Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαιδευσης, το Τεχνολόγος είναι λίγο άστοχο

Το επάγγελμα σου-μας υποβιβάζεται μέρα με την ημέρα...από μόνο του, τώρα για να κρατήσεις το γραφείο σου θέλει μεγάλο αγώνα...

Και μην ακούς το ΤΕΕ γιατί τότε είναι που θα το κλείσεις πιο γρήγορα.... :smile:

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

 

Ο σωστός όρος του αυτοπροσδιορισμού σου είναι πτυχιούχος Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαιδευσης, το Τεχνολόγος είναι λίγο άστοχο

Το επάγγελμα σου-μας υποβιβάζεται μέρα με την ημέρα...από μόνο του, τώρα για να κρατήσεις το γραφείο σου θέλει μεγάλο αγώνα...

Και μην ακούς το ΤΕΕ γιατί τότε είναι που θα το κλείσεις πιο γρήγορα.... :smile:

 

δυστιχως στην κουβεντα υπαρχουν και μελη που δεν προσφερουν τπτ απολυτος ...κυριως φλυαρια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.