Μετάβαση στο περιεχόμενο

KENAK και "ενημέρωση" της υφιστάμενης άδειας


yaniayani

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα να με βοηθήσει, όποιος γνωρίζει γιά το αν χρειάζεται ΜΕΑ η κατοικία:

 

Έχω βγάλει οικοδομική άδεια πρίν από ένα έτος, πρίν την υποχρεωτική ένταξη στον ΚΕΝΑΚ.

Τώρα θέλω να "ενημερώσω" την υφιστάμενη άδεια για κάποιες μετατροπές που σκοπεύω να κάνω.

Δεν πρόκειται για "αναθεώρηση" ή "παράταση" της υφιστάμενης άδειας, θα πρέπει να ενταχθώ στον ΚΕΝΑΚ;

 

Δεν έχω ξεκινήσει το έργο... Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄4 Εγκ. 1603/4-1-2010 ΥΠΕΚΑ: "Στην περίπτωση αναθεώρησης υφιστάμενης οικοδομικής άδειας για παράταση ισχύος και

εφόσον δεν έχει γίνει καμία οικοδομική εργασία απαιτείται η υποβολή Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης. '

Σύμφωνα με το παραπάνω νομίζω ότι εαν οι μετατροπές σου εγκριθούν ως ενημέρωση της άδειας σύμφωνα με το ΠΔ 8/13-7-93 άρθρο 3 παρ. 4 α,β δεν προκύπτει υποχρέωση υποβολής ΜΕΑ. Για σίγουρα όμως ρώτησε στην πολεοδομία.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κανένα νέο απο τα παραπάνω? Θέλω να κάνω αναθεώρηση της άδειας που έχω βγάλει με τις προισχύουσες διατάξεις.

 

Εαν πχ έχω κάνει τις τοιχοποιίες και κάνω αναθεώρηση επειδή έχω Σ.Δ. και θέλω να κλείσω νόμιμα ένα ΗΧ θα με υποχρεώσει η πολεοδομία να κάνω ΜΕΑ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση:

Οι άδειες που λήγουν το 2014, 2015 μέχρι 29/2/2016 έχουν πάρει παράταση τριών χρόνων, όσες έχουν βγεί πρίν την υποχρεωτική ένταξη στον ΚΕΝΑΚ θα διατηρήσουν αυτή την ιδιαιτερότητα τους και στα τρία χρόνια της παράτασης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.