Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια REW Solar


dkyr

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε εμπειρεια με τα συγκεκριμενα πανελ.

 

Κανοντας συγκριση με ALEO και Sanyo hiT χρησιμοποιωντας το SUNNY DESIGN (χρησιμοποιωντας τις ιδιες παραμετρους και στις 3 περιπτωσεις) δινουν 8-10% περισσοτερη αποδοση. Εχοντας ακουσει οτι ALEO και Sanyo ειναι απο τα καλυτερα εχω προβληματιστει στο τι να επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει οικονομικό πρόβλημα βάλε σάνυο!!!

είναι σαν να πίνουν ρεντ μπουλ κάθε μέρα.

 

για τα αλεο δεν μπορω να τα συγκρίνω γιατί

δεν έχω ίδιες παραμέτρους.

 

ενδεικτικά αναφέρω ότι σήμερα σύστημά μου με sanyo και solar edge

σε υψόμετρο 800μ και με κλίση 40 μοιρών έγραψε 45kWh

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνονται τα Aleo & Sanyo ούτε στη τιμή, ούτε στην απόδοση... Sanyo...αν έχει χρήματα... γιατί όσο κάνει το έργο τελειωμένο, κάνουν τα πανέλα!

Link to comment
Share on other sites

sergiON τι ειναι το συστημα σου?10αρι?Τι καλωδια εχεις χρησιμοποιησει?Το να λες απλα 45 Kwh εμενα δεν μου φτανει και μαλιστα για μια μερα.Πες μας ετησια παραγωγη ανα εγκατεστημενο Kw.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! οι 45 kwh την μερα ειναι ενα καλο αποτελεσμα για 10αρι αλλα δεν ειναι κορυφαια αποδοση γι αυτην την εποχη..απο οτι γραφεις πανελ και inverter που εχεις ειναι κορυφαια προιοντα ,η κλιση επισης οτι καλυτερο για σταθερο συστημα για χειμωνα και το υψομετρο πιστευω οτι βοηθαει πολυ την αποδοση γενικα..αρα εισαι ιδανικος σε ολα και σε μια ηλιολουστη μερα πιστευω οτι επρεπε να γραφεις κοντα στις 50 kwh αυτη την εποχη..,εγω παντως εκει θα ημουν ευχαριστημενος..θα σου πω οτι παρκο 80kw δικο μου με tracker διπλου αξονα πιανει αυτη την εποχη ,χθες π.χ με ηλιο ολη μερα 565 kwh..αν το διαιρεσεις με το 8 ειναι 70kwh σε 10kw..ειναι μεγαλη διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

για τα schott τι γνωμη εχετε ?εχω ακουσει οτι ειναι εξίσου καλα με τα aleo και τα sanyo..γνωρίζει κανείς απο τιμες τις διαφορές??

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τυχαια στο sunnyportal και παραθετω συστημα 9.66kw στα Χανια την μερα που λες οτι επιασες 45kw αυτο εβγαλε 46kw..εβαλα Χανια γιατι ξερω οτι εκεινη την μερα ειχε και εδω ηλιοφανεια ολη μερα.. το συστημα γραφει οτι ειναι με πανελ aleo...

 

http://www.sunnyport...ae&splang=el-GR

 

 

ολα αυτα βεβαια ειναι ενδεικτικα..δεν μπορουν να γινουν αμεσες συγκρισεις σε τοσο διαφορετικες περιοχες..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! οι 45 kwh την μερα ειναι ενα καλο αποτελεσμα για 10αρι αλλα δεν ειναι κορυφαια αποδοση γι αυτην την εποχη..απο οτι γραφεις πανελ και inverter που εχεις ειναι κορυφαια προιοντα ,η κλιση επισης οτι καλυτερο για σταθερο συστημα για χειμωνα και το υψομετρο πιστευω οτι βοηθαει πολυ την αποδοση γενικα..αρα εισαι ιδανικος σε ολα και σε μια ηλιολουστη μερα πιστευω οτι επρεπε να γραφεις κοντα στις 50 kwh αυτη την εποχη..,εγω παντως εκει θα ημουν ευχαριστημενος..θα σου πω οτι παρκο 80kw δικο μου με tracker διπλου αξονα πιανει αυτη την εποχη ,χθες π.χ με ηλιο ολη μερα 565 kwh..αν το διαιρεσεις με το 8 ειναι 70kwh σε 10kw..ειναι μεγαλη διαφορα..

 

μη συγκρίνεις το 2αξονικό με το σταθερό!!!

σε σύνολο έχω 41 πάνελ απο 240 βατ.

εκ των οποίων τα 2 ειναι στην ανατολή και τα 5 στην δύση.

 

αν ήταν όλα νότο θα περνούσε την 50αρα

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τυχαια στο sunnyportal και παραθετω συστημα 9.66kw στα Χανια την μερα που λες οτι επιασες 45kw αυτο εβγαλε 46kw..εβαλα Χανια γιατι ξερω οτι εκεινη την μερα ειχε και εδω ηλιοφανεια ολη μερα.. το συστημα γραφει οτι ειναι με πανελ aleo...

 

http://www.sunnyport...ae&splang=el-GR

 

 

ολα αυτα βεβαια ειναι ενδεικτικα..δεν μπορουν να γινουν αμεσες συγκρισεις σε τοσο διαφορετικες περιοχες..

 

 

Δεν συγκρίνουμε ηλιοφάνεια Χανιά με Γρεβενά!!!! έλεος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! οτι δεν ειναι ολα τα πανελ νοτο δεν το ειπες...σιγουρα θα εχεις καποιες απωλειες με αυτα που ειναι ανατολη και δυση..ετσι εξηγητε ο solar edge (πιστευω περιττος (λογω τιμης) σε συστηματα χωρις σκιασεις και νοτιο προσανατολισμο)

 

ναι πιστευω και εγω θα εφτανες κοντα στις 50kwh αν ηταν ολα νοτο..

 

οσον αφορα την ηλιοφανεια σε επιπεδο ΧΡΟΝΟΥ σιγουρα εχουμε περισσοτερες ωρες ηλιου εδω..

 

απλα σε επιπεδο ημερας μπορει να εχει ηλιοφανεια χωρις συννεφα εδω και εκει αλλα να ειναι πιο δυνατη η ηλιακη ακτινοβολια εκει( Γρεβενα) η και εδω(Χανια) γιατι ο ουρανος ειναι πιο καθαρος σε ενα απο τα δυο μερη πραγμα που δεν φαινετε με το ματι..

 

οσον αφορα το tracker ενδεικτικα αναφερα τις διαφορες για να γινει συγκριση αν αφαιρουσαμε το ποσοστο που αποδιδει το tracker παραπανω..αλλα ηταν οντως ατυχες το παραδειγμα, γιατι ειναι λιγο δυσκολο να γινει αυτος ο υπολογισμος..

 

γι αυτο αναφερα παρακατω το σταθερο που βρηκα στο sunnyportal..φιλικα Γιαννης!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.