Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικα με το Ν. 4014


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι.

Είμαι σχετικά νέος με το σύστημα του site και συγχωρέστε μου ανα κατί δε κάνω σωστά.

 

Εχω μερικές απορίες σχετικα με θέματα που μου έχουν προκύψει σχετικα με τα αυθαιρετα

 

1) Εχω ένα η/χ σε καινουρια άδεια 18 μ2 σε διαμέρισμα 60 μ2. Το σύστημα μου υπολογίζει 2000€ πρόστιμο αλλά δεν είναι στην

περίπτωση αυτή αφου ο η/χ είναι μεγαλύτερος του 20% της οριζ. ιδιοκτησίας.

Το θέμα είναι οτι θέλω να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαη και πιέζομαι από τον κατασκευαστεί που δεν θέλω και να τον χάσω.

Ποια η γνώμη σας να προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή πληρώνονοντας 1500 € ακόμά ενώ το πραγματικό πρόστιμο είναι 2105€ με την έκπτωση;

 

2) Εχω εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με τρεις ιδιοκτήτες εκ των οποίων οι δυο έχουν κατοικία με στεγασμένες πέργολες και μάντρες και ο τρίτος τίποτα.

Από ότι εχω καταλάβει θέλει μια αίτηση και από τους τρείς με συναίνεση. Είναι σωστό αυτό;

Το θέμα είναι πως ο ένας θα πληρώσει εφαπαξ και ο άλλος σε δόσεις. Αρα τι να κάνω.

Παρακαλώ μια συμβουλή γιατί εχω πελαγώσει και με πιεζουν και οι δυο ιδιοκτήτες.

Παρακαλω εαν έχετε και καποιο εγγραφο για τη συναινεση θα μου ήταν χρήσιμο να μου το στείλετε.

 

3) Τελικά για αυθαίρετο στο δώμα η απόληξη του κλιμακόστασίου θα πρέπει να δηλωθεί ως κύριος χώρος που μετρα στο Σ.Δ:

 

4) Τα σχέδια που θα υποβάλλουμε στα εντός σχεδίου πρεπει να είναι θεωρημένα από Πολεοδομία ή και από το φάκελο του ιδιοκτήτη με τιε σφραγίδες της Πολεοδομίας.

Μήπως χρειάζονται νέα σχέδια από αρχής; Οι τομές που είναι 1:50 θα πρέπει να τις ξανασχεδιάσουμε σε 1:100;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς ήρθες,

αρχικά θα σου πρότεινα να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να διαβάσεις τις οδηγίες πάνω δεξιά.

Αυτά που ρωτάς έχουν σχεδόν συζητηθεί όλα και σε κάποια πιστεύω ότι έχουμε καταλήξει κάπου.

 

Επειδή βιάζεσαι θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.

 

Για το (1)συζήτησέ το με τον πελάτη σου και άσε να αποφασίσει αυτός αφού ακόμα δεν έχει διορθωθεί στο ΤΕΕ το θέμα επιλογής της συμφερότερης λύσης.

 

Για το (2) δες στο topic Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται; Ίσως εκεί βρεις τις απαντήσεις που θες. Πάντως γνώμη μου είναι στα εξ’ αδιαιρέτου αναφορικά με τον τρόπο που θα συντάξεις την συναίνεση συμβουλέψου κάποιον συμβολαιογράφο για να μην σου μεταφερθούν αργότερα θέματα-προβλήματα-διενέξεις από τους ιδιοκτήτες.

 

Για το (3) δες στις ερωτοαπαντήσεις το Β14, ακόμα σε εισήγηση της Λεμπέση:

"ΔΩΜΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΧΩΡΟ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΗΞΗ: Είναι υπέρβαση ύψους και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου. (Β΄14)

Δώμα που έχει ενταχθεί στο Ν.3843/10, εφόσον έχει υπέρβαση ύψους, δηλώνεται με το Ν.4014/11 ως υπέρβαση ύψους (Β΄1) Εάν υπάρχει οριζόντια συνιδιοκτησία και δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης η αίτηση γίνεται από τον ιδιοκτήτη της αποκλειστικής, χωρίς συναίνεση των υπολοίπων."

Για το (4) πιστεύω ότι εφόσον τα σχέδια του ιδιοκτήτη είναι της πολεοδομίας και είσαι σίγουρος ότι αυτά είναι τα τελευταία της αδείας μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όταν ανοίξει το σύστημα του ΤΕΕ. Προς το παρόν περιμένουμε για αυτό.

 

Γενικά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις από τα downloads στα αυθαίρετα τα αρχεία που υπάρχουν εκεί. Έχω ανεβάσει τρία zip αρχεία με πολλά θέματα-ημερίδες-κλπ.

 

Και πάλι καλως ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.