Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΔΕ για αρδευτικο


yaldabaoth

Recommended Posts

Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη και να ξεμπερδεύω.

 

Ο ΚΕΗΕ στο άρθρο 259 βέβαια όρίζει

<<Ως εγκαταστάσεις υπαίθρου θεωρούνται αι εγκαταστάσεις αι εξυπηρετούσαι ασκεπείς χώρους ων οι αγωγοί και τα εξαρτήµατα είναι εκτεθειµένα εις τας καιρικάς συνθήκας και την εξωτερικήν θερµοκρασίαν..>>

 

Απο τη στιγμή που η συγκεκριμένη εγκατάσταση είναι εντός κτιρίου (αντλιοστάσιο) και δεν είναι εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες και την εξωτερική θερμοκρασία νομίζω ότι πιο σωστό είναι να το εντάξω ως "κλειστός επαγγελματικός χώρος χωρίς εύφλεκτα υλικά" και επανέλεγχος κάθε 7 χρόνια.

 

Προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσωπικά πιστεύω ότι 7 χρόνια για αρδευτικό είναι πολύ μεγάλο διάστημα.

Νομίζω επανέλεγχος κάθε 3 χρόνια είναι πιο ρεαλιστικό για αυτού του είδους τις εγκαταστάσεις.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως τοποθετήθηκε καινούριο υποβρύχιο, πίνακας και γραμμές οπότε θα του δώσω το μέγιστο διάστημα επανελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Το αρδευτικό εχει πολλες ιδιαιτερότητες γιατι είναι εκτεθειμένο σε δυσκολες συνθήκες.

Τα εχω βρει πολλες φορες πλημμυρισμένα λογο βροχοπτώσεων και γεματα με τα χωματα

του χωραφιού.

Τοις γειωσεις (τρίγωνα)τα εχω βρει κομμένα χωρις να εχει παρει είδηση ο χρηστης και να δούλευαν τα μοτέρ χωρις να είναι γειωμενα.Τελος λογο οτι ειναι στον κάμπο χωρις μονιμη επιβλέψει ειναι σημαντικο γιατι γινονται κλοπες χαλκού και καταστρεφουν γειωσεις και αντικευρανικη.Γι'αυτό και θεωρώ οτι ο μικροτερος χρονος επανελενχου για την συγκεκριμένη εγκατασταση πρεπει να ειναι 1 χρόνος και οχι μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.