Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

έχω μια περίπτωση όπου εντός σχεδίου έχει γίνει αλλαγή χρήσης ολόκληρης της ισόγειας νόμιμης κατοικίας-διαμερίσματος 55μ2 (περίπτωση : άλλη κατοικία) σε κατάστημα. Επιλέγω στο φύλλο καταγραφής την αλλαγή χρήσης και βάζω όλη την επιφάνεια των 55μ2 στην υπέρβαση δόμησης??? Με ΤΖ=1250€ μου βγαίνει πρόστιμο κοντά στα 7000€. Είναι λογικό???

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

σε τι κτίσμα αναφέρεσαι? πολυκατοικία -διώροφο....πες μας 1) παλαιότητα 2) τη συνολική επιφάνεια της αδείας για να δούμε ποσοστό υπέρβασης δόμησης 3) έχει άδεια

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις υπέρβαση δόμησης? Μόνο αλλαγή χρήσης... και δες αν μπορεί να πάει και για νομιμοποίηση με άρθρο 22.

Στο 22 θέλω να το εντάξω, αλλά στο φύλλο καταγραφής στα μ2 θα βάλω τιμή 0? Με αυτόν τον τρόπο βγαίνει πρόστιμο 0€ και άρα παράβολο 0€!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις υπέρβαση δόμησης? Μόνο αλλαγή χρήσης... και δες αν μπορεί να πάει και για νομιμοποίηση με άρθρο 22.

είναι προ ΄55 , την άδεια δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου . Είναι διώροφο προσφυγικό στην Αθήνα με διαμερίσματα και καταστήματα. Έχει νόημα η υπέρβαση δόμησης? Μόνο αλλαγή χρήσης έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει και εσύ να περιμένεις να δούμε πως θα δηλώσουμε όσα θα πάνε με άρθρο 22. Γιατί υπέρβαση δόμησης δεν είναι.

Δηλαδή όσα είναι για το 22 , δεν μπορούμε να πάμε άμμεσα για νέα άδεια αφού πληρωθεί το παράβολο ? Ο πελάτης που βιάζεται , τί κάνει???

Edited by ar
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα πως θα τακτοποιηθεί το πρόστιμο που θα φαίνεται να εκκρεμεί. Και αν δεν πληρώσεις κάποιες δόσεις και βρεθείς εκτός ρύθμισης? Άντε να εξηγήσεις μετά στο σύστημα οτι εσύ ήσουν εμπρόθεσμος.

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Απλά σου επισημαίνω που μπορεί να σκοντάψεις αργότερα. Γιατί βλέπεις με τι ρυθμούς ενημερώνετε το σύστημα...

 

Επίσης, νομίζω οτι είναι λάθος να το βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς (όχι εσύ, γενικά) να πας με άρθρο 22, θα χρεωθεί αυτό το τεράστιο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα πως θα τακτοποιηθεί το πρόστιμο που θα φαίνεται να εκκρεμεί. Και αν δεν πληρώσεις κάποιες δόσεις και βρεθείς εκτός ρύθμισης? Άντε να εξηγήσεις μετά στο σύστημα οτι εσύ ήσουν εμπρόθεσμος.

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Απλά σου επισημαίνω που μπορεί να σκοντάψεις αργότερα. Γιατί βλέπεις με τι ρυθμούς ενημερώνετε το σύστημα...

 

Επίσης, νομίζω οτι είναι λάθος να το βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς (όχι εσύ, γενικά) να πας με άρθρο 22, θα χρεωθεί αυτό το τεράστιο πρόστιμο?

Μα αν δεν βάλω σε κάποιο πεδίο τα 55μ2 και επιλέξω μόνο την αλλαγή χρήσης , το πρόστιμο θα είναι 0€! Το πρόστιμο των 7000€ βγαίνει όταν τα 55μ2 τα θέσω ως υπέρβαση δόμησης...

Η anka προηγουμένως ανέφερε ότι θα τα βάλω ως υπέρβαση δόμησης και θα πληρώσει μόνο το παράβολο... Μάλλον δεν συμφωνείς μαζί της,ε? ( ε ρε πού μπλέξαμε χρονιάρες μέρες...)

Edited by ar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.