Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα


Recommended Posts

πιθανή άλλη λύση είναι να δηλώσεις 1 λοιπή παράβαση (κατηγορία 13) για να σου βγάλει μόνο παράβολο και όχι δόσεις ώστε να σου εκκρεμούν και στην τεχνική έκθεση να αναφέρεις ότι θα το πας με το 22

 

η αλήθεια είναι, και είναι τελείως τρελό, ότι αν έχεις αλλαγή χρήσης σε νόμιμη κατασκευή σου βγαίνει υπέρογκο πρόστιμο σε σχέση με τον αν η κατασκευή σου ήταν τελείως αυθαίρετη......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταθέσει δήλωση σε πελατη βιαστικό δηλώνοντας όλα τα τετραγωνικά έργου για να βγει σωστο το παράβολο και στο φύλλο καταγραφής έγραψα επιφανεία η οποία θα νομιμοποιήθει σε 3 χρόνια με το αρ.22, και το ίδιο ανέφερα στασχόλια και στην τεχνική περιγραφή, πως σύμφωνα με την τάδε ερωτοαπάντηση, δεν οφείλει άλλο πρόστιμο και το ποσό που υπολογίζεται σήμερα θα διορθωθεί μόλις ενημερωθεί το σύστημα. Και είπα στον βιαστικό παρόλα αυτά να περιμένει και να μην πληρώσει ακόμα το παράβολο

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο βιαστικός τελικά μπορεί να περιμένει δεν ήταν φαίνεται και πολύ βιαστικός :smile:

 

ar γενικά πάντως αν δε βάλεις υπέρβαση δόμησης πάνω από 50% που αυξάνει ο συντελεστής, τότε πρακτικά δεν έχεις παράβαση υπέρβασης δόμησης γιατί ο συντελεστής είναι μονάδα.Δηλ τα τετραγωνικά του χώρου που αλλάζουν χρήση δηλώνονται υποχρεωτικά αλλά με συντελεστή 1 που σημαίνει ότι δεν τιμωρούνται σαν υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

αφού πληρώσεις το παράβολο σβήσε το φύλλο καταγραφής και ολοκλήρωσε την υπαγωγή, τύπωσε το πήγαινε και πρωτοκόλλα άδεια στην πολεοδομία, μετά πές μα κι εμάς τί έγινε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταθέσει δήλωση σε πελατη βιαστικό δηλώνοντας όλα τα τετραγωνικά έργου για να βγει σωστο το παράβολο και στο φύλλο καταγραφής έγραψα επιφανεία η οποία θα νομιμοποιήθει σε 3 χρόνια με το αρ.22, και το ίδιο ανέφερα στασχόλια και στην τεχνική περιγραφή, πως σύμφωνα με την τάδε ερωτοαπάντηση, δεν οφείλει άλλο πρόστιμο και το ποσό που υπολογίζεται σήμερα θα διορθωθεί μόλις ενημερωθεί το σύστημα. Και είπα στον βιαστικό παρόλα αυτά να περιμένει και να μην πληρώσει ακόμα το παράβολο

τί έργο ήταν? πες λεπτομέρειες για να καταλάβω , αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Έργο που πάει το ένα τμήμα με 4014/11 και το άλλο με νομιμοποίηση με το άρ. 22

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.