Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμική ισχύς κλιματιστικού τύπου ντουλάπας


margisam

Recommended Posts

θέλοντας να δώ την θερμική ισχύς σε ήδη εγκατεστημένη κλιματιστική ντουλάπα, είδα στο ταμπελάκι τις αποδόσεις σε μορφή:

Ψυκτική απόδοση (Btu/h) :48.000

Θερμική απόδοση (Btu/h) :53000 & 9200BTU

 

γιατί στην θερμική απόδοση έχει δυο νούμερα και οχι ενα (πχ 62200);

έψαξα λίγο στο net και είδα και αλλα κλιματιστικά με τις αποδόσεις σε τέτοια μορφή.Τι εκφράζει το δεύτερο νούμερο;

Θα το θεωρήσω σαν άθροισμα οσον αφορά την εγκατεστημένη θερμική ισχύς;

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο νούμερο είναι η ισχύ της ηλεκτρικής αντίστασης.

 

Το ανά ώρα στα BTU πολλές φορές λανθασμένα παραλείπεται ή υπονοείται όπως και στις θερμίδες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να κάνω μια μελέτη θερμανσης για ενα χώρο που έχει ήδη ένα κλιματιστικό με την ισχύς στην μορφή που σας προανέφερα.αφού κάνω μελετη απωλειών θέλω να δώ τι θερμικο φορτίο έχω και τι καλύπτει το υπάρον κλιματιστικό.οπότε εγώ προσθέτω και τα δύο νούμερα και τα μετράω σαν μία πηγή θερμικής ισχύς;

στο κενάκ θα πρέπει να το παρουσιάζουμε σαν 2 πηγές θέρμανσης; μια σαν αντλία θερμότητας με τον αντίστοιχο βαθμό απόδοσης και μία σαν ηλεκτρική αντίσταση με τον δικό της βαθμό απόδοσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

ένα κλιματιστικό Fujitsu DC Inverter έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

------------------------

Εσωτερική μονάδα: ASYA12LGC

Εξωτερική μονάδα: AOYR12LGC

--------------------------

Τάση εισόδου V=230V f=50Hz

-------------------------

Cooling Capacity: 3.4 kW (11600 BTU/h)

current: 4.3 A

Input Power: 0.895 kW

-----------------------------

 

Heating Capacity: 4.0 kW (13600 BTU/h)

current: 4.6 A

Input Power: 0.97 kW

---------------------------------------

Cooling Max Current: 6.5 A

Heating Max Current 9.0 A

TEST Condition IEC60335-2-40

--------------------------------------

Εγώ το έχω για θέρμανση ανοικτό κάθε μέρα πολλές ώρες

Για να βρω πόση ισχύ θα καταναλώσει σε kW

ποιο ρεύμα θα χρησιμοποιήσω στον τύπο; το Imax=9 A που δίνει στο TEST?

Αν χρησιμοποιήσω το Imax για τη χειρότερη περίπτωση

έχω P=V*I

P=230 * 9=2070 W

άρα P=2.07 kW.

Αν το αφήσω πχ 1 ώρα η μέγιστη ισχύς που θα κάψει θα είναι P=2.07 kW

και η Ηλεκτρική ενέργεια Α=P*t θα είναι 2.07 kWh

 

Είναι σωστός ο πιο πάνω υπολογισμός; ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω αντί για P=2.07 kW την ισχύ εισόδου P=0.97 kW ως ισχύ που καταναλώνεται; Τελικά πως θα ξέρω πόσες kWh έχω κάψει για να δώσω μια εκτίμηση; πχ να εκτιμήσω ότι θα ξοδέψω 2 kWh και να είμαι κοντά στην πραγματική τιμή;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω εδώ ότι το κλιματιστικό αυτό που αναφέρω δεν είναι μεγάλο ντουλάπας αλλά απλό.

και όταν λέω kWh εννοώ πόσες kWh θα πληρώσω στη ΔΕΗ και όχι πόσες θα γίνουν θερμότητα από το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά υπολογίζεις τις θερμικές απώλειες του χώρου ανά ώρα (είτε σε Kcal/h είτε σε KW, τα Kcal μετατρέπονται εύκολα σε KW).

Μεγάλη προσοχή θέλουν οι απώλειες από αερισμό. Π.χ. σε μια μικρή ψησταριά όπου υπάρχει επαγγελματικός απορροφητήρας έχεις περισσότερες ανανεώσεις από έναν σπίτι με το ίδιο εμβαδό.

 

Από αυτές αφαιρείς τα "κέρδη" από άλλες συσκευές. Αυτές μπορεί να είναι είτε ηλεκτρικές (φώτα, παραγωγικός εξοπλισμός) είτε θερμικές (π.χ. ψησταριά).

 

Στην συνέχεια υπολογίζεις πόσες ώρες την μέρα θα λειτουργήσει ο χώρος , πόσες μέρες τον μήνα και πολλαπλασιάζεις με τα KW.

 

Κατά 99% θα πέσεις έξω επειδή θα έχεις κάνει την μελέτη με τις θεωρητικές τιμές (20° τον χειμώνα, 22° το καλοκαίρι) ενώ ο ιδιοκτήτης θα το λειτουργεί στο τέρμα, θα έχει μερικές φορές τις πόρτες ανοιχτές για να μπαίνουν πιο εύκολα οι πελάτες ή αν υπάρχουν καπνιστές στον χώρο, κτλ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να υπολογίσεις την κατανάλωση γιατί η ισχύς εισόδου (και εξόδου) του κλιματιστικού είναι μεταβλητή, τα 895/970W που γράφεις είναι τα ονομαστικά και αναφέρονται σε συγκεκριμένες συνθήκες για σύγκριση με άλλα μηχανήματα. Τα πραγματικά watt εξαρτώνται από τις εξωτερικές/εσωτερικές συνθήκες και τον τρόπο τοποθέτησης, στο συγκεκριμένο κυμαίνονται από 250/250W εως 1400/1990W ενώ όταν ικανοποιηθεί η ρύθμιση θερμοκρασίας σχεδόν μηδενίζονται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τοποθετήσεις ένα μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας και να την μετράς

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ειναι απλο (οχι ινβερτερ) ειναι και πιο απλα τα πραγματα αλλα.. γραφει στο ενθετο.. Επιτρεπομενη πλεοναζουσα πιεση- 3,8Mpa για εκτονωση - 1,2Mpa για αναρροφηση και.. Μεγιστη επιτρεπομενη πιεση 5,8Mpa. Μπορω να το πειραξω να ανεβασει ισχυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.