Μετάβαση στο περιεχόμενο

κοινόχρηστα σε πολυκατοικία


bromiaris

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω ένα ερώτημα σχετικά με τα κοινόχρηστα σε πολυκατοικία…

Δηλαδή… πολύ καλός μου φίλος ζει σε πολυκατοικία χωρίς καταστατικό…

πριν 2 χρόνια έβαλε 200 ευρώ για πετρέλαιο.. τα οποία ποτέ δεν χρησιμοποίησε γιατί έχει νομίζω θερμοπομπούς… τεσπα το θέμα είναι ότι δεν κατανάλωσε ούτε για 1 λεπτό πετρέλαιο και σκεπτικε να ζητήσει να συμψηφίσει τα χρήματα που είχε δώσει με το ενοίκιο καθώς ο σπιτονοικοκύρης ζει στο κτήριο.. του αρνήθηκε λέγοντας του ότι τα χρήματα να τα ξεχάσει γιατί θα πρέπει κάθε χρόνο να συνεισφέρει στην συντήρηση του λέβητα άσχετα με το αν δεν έχει χρησιμοποιήσει το καλοριφέρ…

Και ζητάμε τα φώτα σας πόσο σωστό η όχι είναι αυτό που λέει…

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι σπάνιο φαινόμενο μια πολυκατοικία να μην έχει κανονισμό λειτουργίας, αλλά όχι και απίθανο, εάν όλη η οικοδομή ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη.

Ο φίλος σου είναι συνιδιοκτήτης ή ενοικιαστής;

Εάν είναι συνιδιοκτήτης, πρέπει να υπάρχει κανονισμός και πίνακας χιλιοστών.

Γεννιέται, βέβαια, το ερώτημα, γιατί κατέβαλε τα 200 ευρώ πριν 2 χρόνια αφού δεν θερμαίνεται το διαμέρισμα με το πετρέλαιο.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να τα έδωσε ως αποθεματικό αλλά όλα αυτά χρειάζονται ξεκάθαρες απαντήσεις πριν από κάθε κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Από την έκφραση σπιτονοικοκύρης , μάλλον εννοείς ότι ο φίλος σου νοικιάζει το διαμέρισμα από αυτόν .

 

Στην περίπτωση αυτή οι ενοικιαστές δεν δίνουν αποθεματικό , αφού αυτό αφορά τους ιδιοκτήτες .

 

Από την άλλη όμως ο σπιτονοικοκύρης έχει δίκιο να ζητάει συμμετοχή στην συντήρηση του λέβητα , αφού αυτή αποτελεί κοινόχρηστη δαπάνη και μάλιστα δαπάνη λειτουργίας και όχι παγίου την οποία επιβαρύνονται και οι ενοικιαστές .

 

Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν σώματα καλοριφέρ στο διαμέρισμα του φίλου σου και ότι υπάρχει δυνατότητα θέρμανσης με αυτά και ότι θερμάνθηκε με θερμοπομπούς ήταν απλά επιλογή του .

 

Ετσι θα συμμετέχει στην συντήρηση ανάλογα με το ποσοστό του , που βέβαια γιά 2 χρόνια θα είναι λιγότερο από 200 € .

 

Χρειαζόμαστε λοιπόν περισσότερες διευκρινίσεις γιά το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Ναι η τετραώροφη πολυκατοικία είναι ιδιοκτησία του σπιτονοικοκύρη όπου κατοικεί και εκείνος… όλοι οι υπόλοιποι είναι ενοικιαστές

Ναι έδωσε τα 200 ευρώ για αγορά πετρελαίου αλά πριν ξεκινήσει να χρησιμοποιήσει την κεντρική θέρμανση επέλεξε να χρησιμοποιήσει θερμοπομπούς…

Κατοικεί σε μια μικρή γκαρσονιέρα 30 τετραγωνικών μέτρων

Link to comment
Share on other sites

Με τις απαντήσεις αυτές δίνεις την εικόνα ότι δεν υπάρχει κανονισμός και οριζόντιες διοκτησίες και, επομένως, αναλογία χιλιοστών για τις κοινόχρηστες δαπάνες.

Αφού δεν θερμαίνεται το διαμέρισμά σου, αλλά και τα υπόλοιπα, από την κεντρική θέρμανση, δεν νομιμοποιείται να σου κρατάει το ποσό που σου ζήτησε, για το σκοπό αυτό.

 

Επειδή το ποσό είναι σχετικά μικρό, σε σχέση με πιθανές νομικές εμπλοκές, νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο για τις κινήσεις που πρέπει να κάνεις, συνεκτιμώντας και τα υπόλοιπα πραγματικά δεδομένα (σχέση με τον ιδιοκτήτη, βούληση να κοντραριστείς ή όχι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία, σε πολυκατοικίες οικογενειακές ή ενός ιδιοκτήτη, δεν έχει γίνει ποτέ μελ΄τεη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης. Ο κάθε ιδιοκτήτης ζητάει ένα ποσό όσα του λείπουν. Πρέπει ο νοικάρης να απαιτήσει να του δείξει αυτή τη μελέτη ή αν μη τι άλλο, τα κοινόχρηστα να βγαίνουν από εταιρεία κοινοχρήστων, η οποία ξέρει να ελέγξει αν υπάρχει τέτοια μελέτη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κύριοι και καλή χρονιά

Επανέρχομαι με μια σχετική ερώτηση… ο φίλος μου θα ζητήσει από τον σπιτονοικοκύρη να του δήξει αναλογία χιλιοστών για τις κοινόχρηστες δαπάνες… άρα και για την συντήρηση λέβητα… και ότι του αναλογεί να το πληρώσει

Και για να του την «σπάσει» λίγο παραπάνω σκέφτηκε κάτι και θέλει την γνώμη – συμβουλή σας…

Το 2009 με τα 200 ευρώ αγόρασε πχ 400 λίτρα πετρέλαιο αν είχε αυτό 50 λεπτά το λίτρο … τα οποία μπήκαν στην δεξαμενή και μέχρι σήμερα δεν καταναλώθηκαν…

Σήμερα το πετρέλαιο έχει διπλάσια τιμή.. αλά τα λίτρα (400) παραμένουν στην διάθεση του… αξίζοντας περισσότερα φυσικά… Να τον συμβουλέψω να τα καταναλώσει μέχρι τελευταίου λίτρου και να το πει στον σπιτονοικοκύρη για να τον πειράξει…?

Link to comment
Share on other sites

@bromiaris

H σκέψη του φίλου σου αγαπητέ είναι σε λάθος βάση,όπως σε λάθος βάση ήταν και η ζήτηση των 200€ από τον ιδιοκτήτη του

ως αποθεματικό,όπως ήδη σου έχουν εξηγήσει οι προλαλήσαντες.

Με τα χρήματα αυτά (200€)ο φίλος σου,δεν έχει ''αγοράσει'' τυπικά αλλά και ούτε καν θεωρητικά τίποτε απολύτως,πόσο μάλλον πετρέλαιο.

Καλό θα είναι λοιπόν να μείνει στην αρχική του σκέψη μόνο,δηλαδή να ζητήσει να πληρώσει (τώρα αλλά και μελλοντικά) τις δαπάνες

που του αναλογούν βάσει πίνακα χιλιοστών.

Εάν δεν υπάρχει αυτός ο πίνακας (πράγμα πολύ πιθανό λόγω της ιδιοκτησιακής κατάστασης) ας βρουν μία λογική και δίκαιη

φόρμουλα καταλογισμού των δαπανών του εν λόγω διαμερίσματος,αντί να έρθουν σε φιλονικία και διαξιφισμούς.

Εγώ τουλάχιστον σε κάποιο δικό μου φίλο αυτό θα συμβούλευα και θ' απέφευγα να ρίξω λάδι στη φωτιά.

Ας ξεφύγουμε πιά από τη νεοελληνική νοοτροπία που μας κατατρέχει,του τύπου '' -Μ΄έριξες στη συμφωνία,αλλά εγώ τώρα θα σου δείξω,

θα στη σπάσω,θα σε φτιάξω,θα,θα,θα,.....''.

Έχουμε μυαλό και ευφυία ώστε να λύνουμε τις διαφορές μας πολιτισμένα και στην περίπτωση που δεν συμβάλλει η άλλη

πλευρά προς αυτή την κατεύθυνση,υπάρχουν οι νόμοι και τα πεδία εφαρμογής τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.