Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια με πυραμιδοειδές γυαλί


θανο80

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Χρειάζομαι βοήθεια. Διάβασα πολλά για Φ/Β μονάδεσ και κάθε κατασκευαστήσ λεεί τα δικά του. Θέλω οπωσδήποτε γερμανικό προϊόν!!!!!!!! (και στο αμάξι άλο η BMW άλο ηToyota/Peugeot)

Έχω ακουστά ότι υπάρχουν μονάδεσ με γυαλί πυραμιδοειδέσ. Ξέρει κανείσ εάν πραγματικά σου φέρνει κάποιο ώφελοσ ; Και ποιέσ εταιρείεσ το κατασκευάζουν;

 

Παρακαλώ, φροντίστε να δίνετε περιγραφικούς τίτλους στα θέματα που αναρτάτε, ώστε να διευκολύνετε την οργάνωση του forum. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ποσ επηρεάζει την ακτινοβολία (σπάει το φώσ στην επιφάνεια) και μαυτό αυξάνετε το φώσ που πέφτει πάνο στισ κυψέλεσ...

 

 

 

Ποσ να το περιγράψω,... δεν είναι λεία επιφάνεια. ειναι μικρα πυραμιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ζητας κάτι εξεζητημένο και φυσικά πολύ ακριβό. Αν θες κοίτα για συγκεντρωτές καλύτερα, αλλά διάβασε και για το πως επιρρεάζουν το χρόνο ζωής των πλαισίων...

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις όμως γιατί στο πυραμοειδές, όπως το αναφέρεις, πιθανώς να έχουμε επικάθιση σκόνης κ.τ.λ. που μας οδηγεί σε διαφορετικά αποτελέσματα από τα επιθυμητά.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον εννοείς albarino glass (έτσι λέγεται αν θυμάμαι καλά).Κάποιες εταιρείες το παρέχουν ώς επιλογή αλλά δεν είναι κ τόσο διαδεδομένο.Υπόσχεται ένα +5% επιπλέον απόδοση(αν ισχύει) αν θυμάμαι καλά ,αλλά νομίζω και εγώ πως θα έχεις προβλήματα με επικαθίσεις σκόνης/ρύπανση κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου τάσο

 

αυτό νόμιζα και εγώ.

αλλά μου έχουν δείξει μελέτες στις οποίες η μονάδα καθαρίζετε ακόμα καλύτερα. έχω τα φυλλάδια στο σπίτι.

Η επιφάνεια είναι πιό λεία σε διαφορά με "λείο" γυαλί, και ότι αρκεί η βροχή και ο ανέμοσ.

 

Είναι αλήθεια ότι η κανονική ενότητες είναι ελαφρώς τραχιά, και δεν είναι εντελώς λεία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης οτι το κόστος που θα δώσεις για μια τέτοια επένδυση δεν θα γίνει η απόσβεση του ανάλογα του χρόνου

Δλδ αν όπως λέει δίνει 5% απόδοση, ονομαστική δλδ σε ιδανικές συνθήκες (θερμοκρασία, γωνία, φορά κτλ ) κατι που είναι σχεδόν απίθανο να το πετύχεις θα σου δώσει πχ ενα 3% παραπάνω απο ότι τα υπόλοιπα. Το κόστος αν είναι 10% πάνω καταλαβαίνεις οτι δεν συνφέρει

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα έχω δουλέψει και δεν νομίζω να το κάνω καθώς είμαι της άποψης πως από την στιγμή που δεν υπάρχει ευρεία εφαρμογή του από πολλούς κατασκευαστές κάτι ύποπτο συμβαίνει όπως με όλες τις εφαρμογές που υπόσχονται μαγικές αυξήσεις αποδόσεων.Μέχρι τώρα το έχω δει μόνο σε μία εταιρεία η οποία κατασκευάζει στη Ινδία και περιλαμβάνει την επιλογή πάνελ με εφαρμογή albarino glass με ένα premium τιμής 5-10% (δεν θυμάμαι καλά,πάει και καιρός)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.