Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα αυθαίρετης κατασκευής βγαίνει εκτός Ο.Γ. και Ρ.Γ.


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Μου έτυχε μία περίπτωση τακτοποίησης αυθαίρετης κατασκευής (2 ξεχωριστοί χώροι) σε Δώμα, περίπου 60μ² στο σύνολο.

Τα ~26μ² είναι κατασκευής προ '83 και τα ~34μ² είναι κατασκευής μετά το '83 και πριν το 2004.

 

Υπάρχει όμως ένα τμήμα του αυθαιρέτου των 34μ², το οποίο βγαίνει εκτός Ο.Γ. και Ρ.Γ. (συμπίπτουν) για 40 εκατοστά επί 4,5 μέτρα φάτσας...

 

Πλάτος δρόμου έχω 8.00 μέτρα (αν παίζει ρόλο σε κάτι...).

 

α) Κάνω 1 φύλλο καταγραφής με τα 26μ² και συντελεστή παλαιότητας 0,15 και άλλο 1 φύλλο καταγραφής για τα 34μ² - 1,8μ² που βγαίνουν εκτός Ρ.Γ., με συντελεστή 0,80;

β) Με τα 1,8μ² που δεν γίνεται να τακτοποιηθούν τι ακριβώς γίνεται; Το γράφω στην τεχνική έκθεση; Έχει κάποιες κυρώσεις ο ιδιοκτήτης; Είναι υποχρεωμένος να το γκρεμίσει; Ελέγχεται από κάποιον αν δεν το κάνει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτή είναι μια απορία που την έχω κι εγώ...

εμένα όμως μου είπαν πως δεν μπορεί να τακτοποιηθεί εάν είναι μέρος του εκτός ρυμοτομικής γραμμής

 

δηλαδή μπορούμε να τακτοποιήσουμε αυτό που είναι μέσα από αυτή και το εκτός να πάει με πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι μια απορία που την έχω κι εγώ...

εμένα όμως μου είπαν πως δεν μπορεί να τακτοποιηθεί εάν είναι μέρος του εκτός ρυμοτομικής γραμμής

 

δηλαδή μπορούμε να τακτοποιήσουμε αυτό που είναι μέσα από αυτή και το εκτός να πάει με πρόστιμα?

 

δεν μπορει να τακτοποιηθει κτισμα το οποιο βρισκεται εκτος ρυμοτομικης, γιατι εκτος ρυμοτομικης ο χωρος ειναι κοινοχρηστος... εγω σε αντιστοιχη περιπτωση με αυθαιρετο κτισμα 50τ.μ το οποιο ηταν 2 τ.μ. εκτος ρυμοτομικης δεν το εκανα, ειπα στον πελατη οτι δεν γινετε, κ τελικα αργοτερα εμαθα οτι συναδελφος αλλαξε το τοπογραφικο εδειξε ψευδως οτι το κτισμα ακουμπαει στην ρυμοτομικη. κ το τακτοποιησε....τα σχολια δικα σας ....χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά έπραξες. Ο άλλος μηχανικός θα έχει και τις κυρώσεις του Νόμου.

Το ερώτημα είναι αν το τμήμα που είναι πίσω απο την Ρ.Γ μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση αν είναι αυθαίρετο; Από την άλλη βέβαια ακόμα και αν γίνεται, το υπόλοιπο (έξω από την ΡΓ) θα παραμένει αυθαίρετο που ίσως να μπορέσει να εξαιρεθεί στο μέλλον απο την κατεδάφιση για λόγους στατικής επαρκειας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα που είναι μέσα από Ρ.Γ. μπορεί να τακτοποιηθεί και το τμήμα που είναι εκτός πρέπει να κατεδαφισθεί.

Τέτοια θέματα είχε και ο 1337/83

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι αν θα πληρωθεί πρόστιμο και για το τμήμα εκτός Ρ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τον 1512 υπήρχε περίπτωση να εξαιρεθεί απο κατεδάφιση για λόγους στατικής επάρκειας στη περίπτωση ενιαίου κτίσματος πληρώνοντας πρόστιμο, όταν η υπόλοιπη κατασκευή ήταν νόμιμη. Αν σε κάποιον συνάδελφο έχει τύχει ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα. Κ εγώ έχω παρόμοια περίπτωση που ένα τμήμα του λουτρού βγαίνει εκτός Ρ.Γ! Σ'αυτήν την περίπτωση μπορώ να δώσω βεβαίωση μηχανικού ?? Αφού δεν μπορεί να τακτοποιηθεί το τμήμα εκείνο πως θα υπογράψω ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία στο οικόπεδο????

Link to comment
Share on other sites

Γοργόνα: Το τμήμα που βγαίνει εκτός Ρ.Γ. είναι αυθαίρετο κτίσμα ή είναι σύμφωνα με την Ο.Α. αλλά αποτέλεσμα μεταγενέστερης ρυμοτόμησης του σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην κοινότητα.....έχω κ εγώ παρόμοια περίπτωση .....

οικοδομή χτίστηκε το 1975 κ ήταν τότε εκτός σχεδίου (χωρίς άδεια) αργότερα μετά από χρόνια εντάσσεται στο σχέδιο πόλεως κ ρυμοτομείται 1,5m περίπου...... 1,5μ επί 10,00μ η πρόσοψη είναι 15τμ που ρυμοτομούνται ..... αυτό το κομματι δε τακτοποιείται θεωρείται κοινόχρηστος χώρος πόλεως...το κομμάτι που ειναι πίσω από τη ρυμοτομική γραμμή τακτοποιείται με το Ν4014 ? γιατί αυτό που καίει τον πελάτη μου είναι η σύνδεση με τη ΔΕΗ..... οπότε τακτοποιείται το κομματι και μπορεί με τη σειρά του να σθνδεθεί στα δίκτυα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.