Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα αυθαίρετης κατασκευής βγαίνει εκτός Ο.Γ. και Ρ.Γ.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giwrgos1919: Ας υποθέσουμε ότι τακτοποιήθηκε ο χώρος. Θα δωθεί βεβαίωση για την επιφάνεια του χώρου πίσω απο τη Ρ.Γ., αλλά ο χώρος είναι ενιαίος λειτουργικά, πως η δεη θα δώσει ρεύμα; Μπέρδεμα. Μήπως να περιμένει μήπως βγεί κάποια ενημέρωση από το ΥΠΕΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο όντως είναι μεγάλο πρόβλημα ...το συγκεκριμένο ζητημα......

ξέρω ότι η ΔΕΗ για να δώσει ρεύμα πρέπει να είναι ενιαίος χώρος.... οπότε εδώ υπάρχει θέμα.... λέω να περιμένω ή το πολυ πολυ να στείλω καμιάερώτηση κάτω στο υπεκα.....πάντως το θέμα είναι πως τώρα έχουν όλο το σπίτι αυθαίρετο ... κ κάτι θέλουν να κάνουν ...αλλά δεν ξέρω τι μπορούμε να δηλώσουμε σε αυτή τη περίπτωση...

 

και δεν ξέρουμε ακόμη θα δώσουν παράταση να περιμένω...... ?

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου αίσθηση είναι ότι ο νόμος θα πάρει πολλές παρατάσεις ακόμα.Απλά δεν το λένε για να μαζευτούν χρήματα μέχρι το τέλος του 2011 όπως έχουν δεσμευτεί με τα μέτρα.Τονίζω είναι προσωπική μου γνώμη και ΟΧΙ ενημέρωση από κάπου. Όσο αφορά στην υπόθεσή σου θα είναι χειρότερο να ενταχθούν στη ρύθμιση και μετά να μην μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους. Οπότε στείλε ερώτημα και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δώσω βεβαίωση μηχανικού σένα οικόπεδο που ένα τμήμα του κτίσματος είναι εκτός Ρ.Γ ;;;; έμενα με ενδιαφέρει μόνο ότι υπάρχει μέσα στο οικόπεδο, με βάσει το ΟΤ θα δώσω τη βεβαιώσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τμήμα κτιρίου που είναι αυθαίρετο και ταυτόχρονα ρυμοτομείται πως θα δώσεις βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Σε περίπτωση που έχει γίνει πράξη εφαρμογής (πριν 20 χρόνια) έχει κριθεί το μέρος του κτηρίου που είναι εκτός Ο.Γ και Ρ.Γ. κατεδαφιστέο αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η διάνοιξη της οδού από τον Δήμο ??? Τι κάνουμε ?? ο πελάτης θέλει να τακτοποίηση το υπόλοιπο κτήριο που είναι εντός !!! Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι θέμα του πελάτη πλέον είναι θέμα του Δήμου.. να έρθει να κάνει την διάνοιξη.. και να κατεδαφίσει το τμήμα που είναι εκτός..

 

Εσείς τι γνώμη έχετε να προχωρήσω??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου ετυχε περιπτωση κατοικιας με υπερβαση δομησης επιπλεον οροφου με ο.α το 1992, το τοπογραφικο της αδειας εχει καθορισμενη την οικοδομικη γραμμη απο πολεοδομια κ εχει φατσα το οικοπεδο κ το κτιριο 14μ. το 1993 εγινε πραξη εφαρμογης στην περιοχη κ με την καινουρια ο.γ/ρ.γ. 1.5μ απο την φατσα του κτιριου φαινεται οτι ειναι εκτος ρυμοτομικης.

Απο την στιγμη που εχει βγει αδεια το 1992 με καθορισμενη ο.γ/ρ.γ απο την πολεοδομια,δεν ειναι λαθος του μελετητη της πραξης εφαρμογης που ρυμοτομει μερος κτιριου το οποιο εχει νομιμη αδεια του 1992? θα ηθελα να ακουσω γνωμες.... :confused:

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Λάθος έτσι απλά δεν μπορείς να το πεις, γιατί πρέπει να δεις και τι έχει συμβεί στα άλλα κτίσματα (αν υπήρχαν).

Πάντως στην τακτοποίηση δεν θα έκανα έλεγχο με τη σημερινή Ρ.Γ. αλλά με την τότε.

 

 

υ.γ. Εχώ αναφέρει σε άλλο τόπικ για δρόμο που πέρασε ο μελετητής μέσα από νόμιμο κτίσμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.