Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για μεταβίβαση οικοπέδου υπό κατασκευή


Recommended Posts

Σε περίπτωση οικοπέδου που έχει βγει άδεια, αλλά δεν έχει γίνει καμία εργασία ακόμα, τι βεβαίωση δίνουμε για να προχωρήσει σε σύσταση οριζοντίου ο συμβολαιογράφος;

Επίσης σε περίπτωση κατασκευής που δεν έχει αποπερατωθεί πλήρως (π.χ. γίνονται ακόμα εργασίες περ. χώρου) η είναι υπό ανέγερση σε τι πράγμα δίνουμε βεβαίωση;

Έχει δοθεί κάποια διευκρίνηση για αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει γινει ακομα συσταση οριζοντιου, ο συμβολαιογραφος ζηταει βεβαιωση νομιμοτητας για ολο το ακινητο, απο τη στιγμη που ολο θεωρειται μια ιδιοκτησια.....

Απο κει και υστερα, καθε ιδιοκτησια θελει τη δικια της βεβαιωση.

Το θεμα δημιουργειται οταν ακομα η κατασκευη ειναι στα μπετα η δεν εχει ξεκινησει καθολου και ο εργολαβος θελει να πουλησει, οποτε θελει και τη βεβαιωση νομιμοτητας.

Εκει δεν μπορει να χορηγηθει....

 

Γινεται η πωληση με προσυμφωνο και οριστικοποιειται μετα την αποπερατωση της κατασκευης, οποτε και θα μπορεσεις να δωσεις βεβαιωση....

Link to comment
Share on other sites

 

Γινεται η πωληση με προσυμφωνο και οριστικοποιειται μετα την αποπερατωση της κατασκευης, οποτε και θα μπορεσεις να δωσεις βεβαιωση....

 

Αυτο είναι πρακτικά δύσκολο. Κανένα πιστωτικό ίδρυμα δεν θα χορηγήσει δόση δανείου χωρίς οριστικό συμβόλαιο με αποτέλεσμα οι κατασκευαστές ή ιδιώτες να μην μπορούν να χρηματοδοτηθούν πριν την αποπεράτωση η οποία όμως συνήθως προυποθετει την ρευστότητα. Προσωπικά ελυσα το πρόβλημα χορηγωντας βεβαίωση που όμως στα σχόλια της αναγράφει το στάδιο εργασιών και πως η βεβαίωση νομιμότητας αφορά την οικοδομή μέχρι εκείνο το στάδιο πχ σκυροδετησης. Το δέχτηκαν κανονικά απο το ταμειο παρακαταθηκων και δανείων που είναι και το δύσκολο. Βέβαια είμαι ταυτόχρονα επιβλεπων και κατασκευαστής οπότε και δεν έχω αγωνία για το αν θα γίνει παρανομία στο τέλος...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτοι δεν εχουν λογο να μην το δεχθουν....

Εγω δε θα το εκανα αυτο ομως... Να βεβαιωσω τι? Οτι δεν υπαρχουν αθαιρεσιες στην οριζοντια ιδιοκτησια? Μα επι της ουσιας οριζοντια ιδιοκτησια δεν υφισταται...Οποτε τι θα βεβαιωσω? Οτι μπηκαν τα μπετα στις προβλεπομενες θεσεις και οτι καπου εδω θα μπει και η τοιχοποιια?

Και αν στην πορεια υπαρχει παρεκκλιση απο τα εγκεκριμενα σχεδια? Βρισκεσαι εκτεθειμενος εσυ η οχι?

Σου λεγω εγω οτι τα εγκεκριμενα δειχνουν 2 διαμερισματα 2ΔΣΚΜπ εκαστο στον οροφο και στην πραγματικοτητα κατασκευαζεται ενα με 1ΔΣΚΜπ και ενα με 3ΔΣΚΜπ....

Εκτιθεσαι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω δηλωσει εγγράφως ότι η βεβαίωση αφορά την σκυροδετηση, οχι δεν εκτιθεμαι. Εκτός αν μετα τη βεβαίωση κατεδαφιστεί τμήμα του σκελετου. Στο κάτω κάτω, κοτσαρουμε και 2 φωτογραφίες και ξεμπερδευουμε. Δεν λύνεται αλλιώς το ζήτημα εκτός αν αλλάξει κάτι στη νομοθεσία. Παρεπιπτοντως, οριζόντια ιδιοκτησία υπάρχει επι της ουσίας ακόμα κι απο την εκσκαφή. Ειδικά όμως για τη σκυροδετηση, βεβαιωνεις ουσιαστικα ότι το περίγραμμα της ιδιοκτησίας (που ορίζεται απο τα υποστυλωματα) είναι νόμιμο. Αυτο και μόνο. Τα υπόλοιπα στ μέλλον, όταν κατασκευαστόυν...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

εγώ έδωσα σε ημιτελές, δεν βλέπω τον λόγο να μήν δίνουμε μετρώντας αυτά που έχουν υλοποιηθεί, και ανέφερα λεπτομερώς στην τεχνικη περιγραφή την φάση του έργου, την οποία τεχνική περιγραφή τύπωσα, σφράγισα και παρέδωσα επίσης στον συμβολαιογράφο απαιτώντας να επισυναφθεί στο επικείμενο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα βεβαιωνεις οτι δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν καλυψη, δομηση και υψος της ιδιοκτησιας...

Πως ειναι δυνατον αυτο απο τη στιγμη που δεν ξερεις τα ορια της ιδιοκτησιας σου....

Τι ακριβως βεβαιωσες εν προκειμενω δεν καταλαβα...

Anyway, ειναι και η ωρα περασμενη, οποτε καληνυχτω εγω!

Link to comment
Share on other sites

Περίγραμμα που ορίζεται απο τα υποστυλωματα, ύψος που ορίζεται απο τις πλάκες, κάλυψη που ορίζεται επίσης απο πλάκες και υποστυλωματα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

στη βεβαίωση που είπα παραπάνω εχει ολοκληρωθεί ο σκελετός και τα τούβλα-σοβάδες... το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου και πάει για σύσταση οριζοντίου μεταξύ 2 κατοικιών... άδεια και τοπογραφικά υπάρχουν να τσεκάρω... πού βλέπεις το πρόβλημα?

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν οριζεται με αυτον τον τροπο η οριζοντια ιδιοκτησια.... Ετσι οριζεις τα ορια του κτισματος ολοκληρου και οχι της ιδιοκτησιας σου, για την οποια δεν ξερεις τελικως πως θα κατασκευαστει.

 

Τελος παντων, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε, αναλολαμβανουμε και τις ευθυνες αυτων που υπογραφουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.