Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοναδική αυθαιρεσία το ύψος


Recommended Posts

Κατ αρχάς σε ενδιαφέρουν τα 60 εκ.

Αν κατάλαβα οι 60 αυτοί πόντοι έμειναν μπαζωμένοι, ενώ για την πρόσβαση στο ισόγειο χρειάζονται πλέον 3-4 σκαλιά (επιπλέον).

Αν πρόκειται για μία ιδιοκτησία-κτίριο πρέπει να γίνει μία δήλωση με τα μ2 της κάτοψης χωρίς ΥΔ με ΥΥ (0,6/7,50 < 20%).

 

Συμφωνω με την επισήμανση σου για τα 60 εκ.

Το θέμα μου είναι σε ποιό όροφο να βάλω την υπέρβαση ύψους δεδομένου ότι στο υπόγειο έχω αλλαγή χρήσης

άρα αφού έχω παράβαση θα είναι 0,6/7,5 <20% αλλά με συντελεστή 1,2

ενώ αν μπεί η υπέρβαση στον 1ο όροφο που δεν έχει παραβάσεις θα είναι με συντελεστή 0,20

Link to comment
Share on other sites

Ααα, έχεις υπόγειο. Δεν το χες πει!

 

Στο υπόγειο θα μπει, αφού αυξάνεται ο υπέργειος όγκος του (με συντ 1,2 αφού έχεις και αλλαγή σε ΚΧ)

Link to comment
Share on other sites

Ααα, έχεις υπόγειο. Δεν το χες πει!

 

Στο υπόγειο θα μπει, αφού αυξάνεται ο υπέργειος όγκος του (με συντ 1,2 αφού έχεις και αλλαγή σε ΚΧ)

 

Μετά από επικοινωνία και με άλλους 2 συναδέλφους κληρώνει στο υπόγειο.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα ποστ αλλα δεν βρηκα καποια απαντηση στο παρακτω θεμα.

 

Ισογεια κατοικια 120 τ.μ. βασης αδειας εγινε 125 τ.μ. , τμημα της 20 τ.μ. παραβιαζει το Δ

 

Οσον αφορα την υπερυψωση σκεφτομαι να χωρισω την κατοικια σε τρια φυλλα καταγραφης 1) 100 τ.μ. με υπερβαση υψους με συντελεστη 0,4

2) 20 τ.μ. με παραβιαση Δ και υπερβαση υψους 1,4

3) 5 τ.μ. με υπερβαση δομησης ,καλυψης και υψους 1,4

 

Ποια ειναι γνωμη σας ? Ειναι σωστο ή πρεπει το 100 τ.μ. να τα πολλαπλασιασω και αυτα με 1,4, νομιζω ειναι υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα ποστ αλλα δεν βρηκα καποια απαντηση στο παρακτω θεμα.

 

Ισογεια κατοικια 120 τ.μ. βασης αδειας εγινε 125 τ.μ. , τμημα της 20 τ.μ. παραβιαζει το Δ

 

Οσον αφορα την υπερυψωση σκεφτομαι να χωρισω την κατοικια σε τρια φυλλα καταγραφης 1) 100 τ.μ. με υπερβαση υψους με συντελεστη 0,4

2) 20 τ.μ. με παραβιαση Δ και υπερβαση υψους 1,4

3) 5 τ.μ. με υπερβαση δομησης ,καλυψης και υψους 1,4

 

Ποια ειναι γνωμη σας ? Ειναι σωστο ή πρεπει το 100 τ.μ. να τα πολλαπλασιασω και αυτα με 1,4, νομιζω ειναι υπερβολη

 

Μπορείς να γίνεις πιο κατανοητός; καλημέρα στο κιλκίς

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι στο υπόγειο έχω αλλαγή χρήσης

Εϊσαι σίγουρος συνάδελφε ότι έχεις αλλαγή χρήσης στο υπόγειο???

Αν εννοείς ότι από ΒΧ μετατράπηκε σε ΚΧ δεν αποτελεί αυτό αλλαγή χρήσης.

Κατά τα άλλα θα βάλεις όπως σου είπε και ο συνάδελφος τα m2 του υπογείου, διότι η άνοδος επιφέρει αλλαγή στον όγκο αυτού.

Link to comment
Share on other sites

diosifides

 

Αν καταλαβα καλα ποιος εισαι ,καλημερα φιλε...

 

Εχω μια κτοικια που τμημα της παραβιαζει το Δ , και ειναι λιγο μεγαλυτερο το περιγραμμα απο οτι η αδεια, η ερωτηση ειναι αν το νομιμο τμημα του κτιριου που δεν μπαινει στο Δ για την παραβιαση υψους το πολλαπλασιαζω με 0,4 και τα αλλο που μπαινει στο Δ με 1,4 για τη υπερβαση υψους

ή ολο το κτιριο με 1,4 για παραβιαση υψους...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχουν 15+ συντελεστές 1,4 στο πρόγραμμα.

Διευκρινίστε πιο καλά πιο 1,4 είναι το καθένα.

Γράψτε ΥΔ (υπέρβαση δόμησης), ΥΚ (Υπέρβαση κάληψης), Υπέρβαση Δ>20% ή <20%, ΥΥ (υπέρβαση ύψους) >20%, <20% για να καταλαβαίνουμε αμέσως για τι μιλάτε και να μην ψάχνουμε πιο 1,4 και 0,4 είναι αυτό!!!!!

Μην κάθεται τώρα ο άλλος να ψάχνει γιατί θα βαρεθεί και απάντηση δεν θα πάρετε!

Link to comment
Share on other sites

diosifides

 

Αν καταλαβα καλα ποιος εισαι ,καλημερα φιλε...

 

Εχω μια κτοικια που τμημα της παραβιαζει το Δ , και ειναι λιγο μεγαλυτερο το περιγραμμα απο οτι η αδεια, η ερωτηση ειναι αν το νομιμο τμημα του κτιριου που δεν μπαινει στο Δ για την παραβιαση υψους το πολλαπλασιαζω με 0,4 και τα αλλο που μπαινει στο Δ με 1,4 για τη υπερβαση υψους

ή ολο το κτιριο με 1,4 για παραβιαση υψους...?

 

Aν κατάλαβα καλά μιλάς για την υπέρβαση ύψους..

Σε αυτήν την περίπτωση εγώ τα σπάω σε δυο φύλλα καταγραφής

τα τ.μ που είναι με παράβαση με 1,4 και τα υπόλοιπα με 0,4 μην τρελαθούμε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

diosifides

 

Ωραια κι εγω αυτο θα κανω...αλλιως τα προστιμα ειναι αστο....

 

ilias

 

Εχεις δικιο φιλε εννοουσα για το 1,4 υπερβαση υψους >20%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.