Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάγιες Δ και υποχώρηση από το όριο.


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση που κτίριο ενώ έπρεπε να είναι στο όριο δεξιά κι αριστερά στο οικόπεδο, στη μία πλευρά χτίστηκε με υποχώρηση 1μ.

 

Δεν υπάρχει καμία άλλη παρανομία, απλά ένα κομμάτι της οικοδομής δεν χτίστηκε για να μείνει ο διάδρομος (11 τετραγωνικά είναι).

 

Πώς δηλώνεται αυτό στο σύστημα; Ποια "κουτάκια" συμπληρώνω δηλαδή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί κάτι παρόμοιο στο φόρουμ και δεν είχαμε βγάλει άκρη, σε ερώτησή μου στα τηλέφωνα του ΤΕΕ μου είπαν ότι : "για τμήματα κτιρίων που δεν υλοποιήθηκαν δεν απαιτείται δήλωση υπέρβασης σε αυτό τον Νόμο, μας ενδιαφέρουν μόνο οι υπερβάσεις..." Μήπως όμως, στην συγκεκριμένη περίπτωση, χρειάζεται να βγάλεις πρόστιμο για το νόμιμο κτισμένο τμήμα λόγω Δ...???? σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

 

αν κατάλαβα καλά, ενώ η οικοδομή σου, έπρεπε σύμφωνα με την ο.α να κολλάει απο δεξιά και αριστερά στα όρια,

στην πράξη δεν κολλάει, γιατί κτίστηκε μικρότερη κατά 1 μ.

 

Μα σ' αυτήν την περίπτωση έχεις παράβαση πλαγίων αποστάσεων.

επομένως δηλώνεις στο Υ.Δ + τσεκάρισμα <50% της επιτρ δόμησης (κουτάκι 5α) τα τμ της οικοδομής σου που βρίσκονται μέσα στο Δ*χ (βάθος) αφαιρώντας απ αυτά τα τμ 1.0μ*χ (βάθος)

 

επιπλέον τσεκάρεις και Υ.πλ αποστ >20% της Δ (κουτάκι 8β)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και προφανώς αυτό το 1μ. είναι προσμετρημένο στη δόμηση, εγώ θα υπολόγιζα την παράβαση με αναλυτικό (αυτό το 1μ. πλάτος κτιρίου που λείπει).

Link to comment
Share on other sites

μα συνάδελφε δεν είναι υποχρεωτικό να συνυπάρχουν και οι δύο παραβάσεις μαζί

δηλ και Υ.Δ και Π.ΑΠ

 

Εξ' άλλου όλοι μας συμφωνούμε, ότι παράβαση, υπάρχει

(και όχι ντε και καλά -όπως λεν στο χωριό μου- και υπέρβαση Σ.Δ)

 

όσο για τον αναλυτικό υπολογισμό, προσωπικά δεν συμφωνώ

 

ο σωστός τρόπος νομίζω είναι αυτός που ανάφερα ήδη και με τον οποίο

υπολογίζεις μόνο την υπέρβαση Π.ΑΠ (χωρίς συνάμα και Υ.Δ)

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι η οικοδομή έπρεπε να κολλάει στο όριο, στην άδεια του κτιρίου δεν υπάρχει καν η έννοια του Δ. Αυτό που έγινε, αν το αντιλήφθηκα σωστά, είναι ότι το κτίριο κατασκευάστηκε μικρότερο κατά 1μ πλάτος. Δεν μου φαίνεται λογικό να πω ότι είναι αυθαίρετο ό,τι βρίσκεται μέσα στο (Δ-1), δηλαδή εμ (που λένε στο δικό μου χωριό :smile: ) είναι μικρότερο το κτίριο, εμ του βγάζω και (Δ-1)*βάθος*τόσους ορόφους τμ αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, ποιο λογικός μου φαίνεται ο υπολογισμός της Υ.Δ. με το ισχύον Δ, από την στιγμή που δεν κόλλησε στο όριο. Από την άλλη όμως, αυτή η extra δόμηση είναι "¨πληρωμένη" στις άδειες, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάπως ένα ελαφρυντικό;

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω διαφορετικά.

Αν για οποιοδήποτε λόγο οι ιδιοκτήτες ήταν υποχρεωμένοι να ... αποκαταστήσουν τη νομιμότητα στο κτίριό τους, τι θα ήταν πιο λογικό να γίνει; Να γκρεμίσουν (Δ-1) βάθος κτιρίου ή να κλείσουν π.χ. με τσιμεντοσανίδα αυτό το 1μ;

Αν τους χρέωνε πρόστιμο η πολεοδομία, άραγε τι θα τους χρέωνε; (μας διαβάζει κανείς από τμήμα ελέγχου κατασκευών;). :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.