Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα ή Σκέτη κεραμοσκεπή?


kostispame

Recommended Posts

Έχω τον εξής προβληματισμό

Πάνω σε μονοκατοικία που έχει τη δυνατότητα ανέγερσης ενός ορόφου ακόμα ίσως και σοφίτας ( ανήκει στα χαμηλά κτίσματα), θέλω να σηκώσω νέο όροφο/σπίτι. Έχω την εξής σκέψη: να ρίξω πλάκα στο μισό (φανταστείτε το σπίτι περίπου σαν σπιρτόκουτο στο μισό του οποίου είναι τα υπνοδωμάτια και τα μπάνια και στο άλλο μισό σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα) σε αυτό που είναι τα υπνοδωμάτιο και στο άλλο απευθείας επικλινή σκεπή με εσωτερική επένδυση ξύλου ( και με την προοπτική ίσως εσωτερικής σκάλας και μικρής σοφίτας πάνω στο μισό που θα είναι πλάκα.

 

Για να μην κουράζω θα ήθελα γνώμες με τη σκέψη του μεγαλύτερου όγκου αέρα αφού δεν θα υπάρχει πλάκα αν θα έχω μεγαλύτερες θερμικές απώλειες ή δυσκολίες στα να ζεστάνω το κομμάτι αυτό του σπιτιού

και αν δηλαδή μπορώ να επιτύχω την ίδια στεγανότητα και θερμομόνωση με αυτή της πλάκας

και γενικά σε κόστος τι μου βγαίνει περισσότερο.

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα

(ναι μιλάω με μηχανικό είμαι ακόμα στο στάδιο των συμβολαίων της γονικής παροχής απλά θα ήθελα για ευνόητους λόγους να έχω μια ιδέα πριν κάνω τις συγκεκριμένες κουβέντες μαζί του)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές

Edited by kostispame
Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές και σε εσένα!

Όπως καταλαβαίνεις ειναι αδύνατοννα απαντήσουμε διαδικατυακα σε ένα τέτοιο θέμα.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.