Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμένος Φάκελος


topo85

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι και καλή χρονιά σε όλους.

Συγγνώμη αν δεν έπρεπε να ρωτήσω το συγκεκριμένο θέμα εδώ αλλά από πελάτη για βεβαίωση του Ν.4014 μου προέυψε.

Ο πελάτης θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου.Στην πολεοδομία όμως ο φάκελος δεν υπάρχει (δεν τον βρίσκουν ακριβέστερα).

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Πρέπει να δημιουργηθεί καινούριος φάκελος και αν ναι με ποιανού ευθύνη και κόστος βέβαια;

Αν πρέπει να δημιουργηθεί καινούριος φάκελος τι συμβαίνει με το ακίνητο; Απαλλάσεται από αυθαιρεσίες;(δεν ξέρουμε αν έχει από τη στιγμή που δεν έχουμε το φάκελο της άδειας).

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει στελεχος αδειας, νομιζω πως κατι μπορεις να κανεις... αν δεν εχεις ΤΙΠΟΤΑ, πας για ανασυσταση φακελου, δηλωνεις τα παντα κι αν δεν προκυπτει αυθαιρεσια εκδιδεις βεβαιωση, διαφορετικα πας για τακτοποιηση... χρονοβορα διαδικασια, δαπανηρη για τον ιδιοκτητη, οποτε θα μπλεξεις σε παζαρια, γκρινια κλπ κλπ.

δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι αλλο, π.χ. υπευθηνη δηλωση ιδιοκτητη, να βρεις επισημα εγγραφα κλπ, αν ξερει κατι καποιος αλλος ας βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις οπωσδήποτε το στέλεχος της άδειας (αυτά συνήθως δεν χάνονται στις πολεοδομίες - τηρούνται ξεχωριστά από τους φακέλλους).

Ψάχνεις παντού (π.χ. συμβόλαια, συνιδιοκτήτες κ.λπ. - μπορεί να βρεις τοπογραφικό, κατόψεις κ.λπ.).

Χρειάζεται οπωσδήποτε "Άδεια ανασύστασης φακέλου" από την οικεία πολεοδομία (αν είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία ίσως τα καταφέρεις με μερική ανασύσταση φακέλου - του ορόφου).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως για οριζοντιες ιδιοκτησιες δε θα σου ζητησουν τιποτα παραπανω απο μερικη ανασυσταση ως προς την κατοψη του οροφου....

Μετρας και το καθαρο υψος, το αναγραφεις στην κατοψη και καθαριζεις - αν κινηθεις για αποτυπωση και δε βρεις τιποτα αλλο....

 

Εμενα μου ετυχε το εξης κουλο των κουλων στην Πολεοδομια ΝΑΘ

Χαθηκε ο φακελος, εψαξα στο ιστορικο αιτησεων για αυτον τον φακελο (μηπως ηταν μεσα σε αυτους που πολτοποιηθηκαν πριν λιγο καιρο) και βρηκα οτι τελη Οκτωβρη ειχε κανει καποιος ΕΕΜΚ για ενα διαμερισμα

Ανετρεξα στο αρχειο των ΕΕΜΚ και βρηκα το φακελο.

Βρισκω επικυρωμενο αντιγραφο κατοψης, εκ των πρωτοτυπων και παω στο αρχειο να ενημερωσω

 

Και μου λενε οτι ΔΕΝ το δεχονται και ΔΕΝ μπορουν να μου το επικυρωσουνε γιατι ειναι ηδη επικυρωμενο και ΔΕΝ μπορουν να κανουν επικυρωση πανω στην επικυρωση!!!

 

Και με παραπεμψανε σε ανασυσταση φακελου...

 

Ρε παμε καλα?????????????

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... αν το σκαναρω και το βαλω στο photoshop να σβησω την αρχικη επικυρωση και του το δωσω δηλαδη θα μου το επικυρωσει?

Σε δουλεια να βρισκομαστε ρε συ Μανωλη...

Δεν εχουμε με τι να ασχολουμαστε, χανουμε το χρονο μας με τους βλακες τους γραφειοκρατες...

Δε φτανει που χανεται ο φακελος εξαιτιας τους, δε φτανει που τρεχω εντος της υπηρεσιας με δικη μου πρωτοβουλια να βρω αντιγραφο απο αλλη πηγη, δεν μου το δεχονται κιολας....

Ημαρτον Παναγια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω πως είναι ευκολότερη τώρα η μερική ανασύσταση αφού θα έχεις ένα επικυρωμένο σχέδιο αδείας να "αντιγράψεις" και αυτοί δεν θα μπορούν να αρνηθούν ότι είναι αυτό αφού θα τους το συγκρίνεις με το δικό τους επικυρωμένο.Δες το από τη θετική του πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δες και την αρνητικη πλευρα ομως....

Μεχρι να υπογραφει οριστικα η ανασυσταση θελει κανα διμηνο τουλαχιστον...

Κουρακης βλεπεις...

Οι Θεσσαλονικεις με πιανουν...

Και αν ο πελατης καιγεται, δυσκολα τα πραματα...

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται με τον πελάτη;Που πρέπει να χρεωθεί έξτρα πράγματα;Ποιος ακούει τη γκρίνια του;Και πως να του δώσεις να καταλάβει ότι παρόλο που δεν είναι δικό του το λάθος αυτός πρέπει να πληρώσει για να γίνει η ανασύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα θα ηταν πολυ ωραια να συνεβαιναν σε μια αλλη εποχη...

 

Ουτε εκπτωσεις επι των νομιμων θα καναμε καν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.