Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση κτηρίου από οπλισμένο σκυρόδεμα


 

Recommended Posts

Καλό μηνα, καλο φθινόπωρο σε όλους.

Κτιριο με υπογειο-ισογειο και όροφο κάνουμε ενίσχυση 2 τοιχειων (1.00 Χ 0,25 μ το καθενα)στις σταθμες του ισογειου και του οροφου,συγκεκριμένα ντύνονται περιμετρικά με λάμα Fe360 και ντίζες Μ12/30 μαζί με emaco μεσα στο κενο λάμας μπετου ωστε να δέσει ολη η κατασκευη και με τις ντιζες μαζί. υπάρχουν φωτογραφίες για το πριν το μετά και μια με λεπτομέρειες. Επειδη μελέτη δεν εχω κάνει ποτε στατικων για πολεοδομία εχω μια σειρα ερωτησεων που θα ηθελα να υποβαλλω και αρχιζω.

1)Τί κερδίζει ο μελετητης με αυτη την ενίσχυση; Αν δεν υπηρχε αρχιτεκτονικη απαιτηση για ανοιγμα εκει και χτιζαμε τοιχο μπατικό(τουβλα) δε θα βοηθούσε περισσοτερο?

2)Σε πολυκατοικια με pilotis , μπορουμε να χτισουμε τυχαια μερικούς περιμετρικούς τοίχους και ισως μερικους εσωτερικούς ωστε να τη κλεισουμε και να μην κινδυνευουμε τόσο λόγω "μαλακου οροφου". Αν δε χτισουμε και κανουμε τη παραπανω ενίσχυση ουσιαστικά δε βοηθάμε πάλι το κτίριο.Η πολεοδομία τί ζητάει σε αυτή τη περίπτωση και έχει τις γνώσεις να σε ελεγξει;

3)(μη γελασετε) Σε ενα ξυλοτυπο υπολογιζουμε στα σημεια οπου θα κατασκευαστει τοιχος είτε μπατικος ειτε δρομικος καποιος επιπλεον οπλισμος κάμψης για τη πλάκα? Δεν αναφερομαι σε εξωτερικους τοιχους που ειναι πανω απο δοκαρια αλλα σε αρχιτεκτονικα χωρισματα στη μεση των πλακων.

Αυτα για αρχη και το link των φωτογραφιων

http://rapidshare.com/files/141647134/1.zip.html

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα ηθελα να ρωτησω προς το παρον ειναι το εξης, γιατι οι περιμετρικες λαμες ειναι τοσο λερωμενες ?? Λογικα ειναι αδειες μεχρι στιγμης. Σωληνακια εχετε αφησει στις 4 ανω γωνιες ?

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμες ειναι λερωμενες γιατι τις γεμισαμε με emaco μεχρι που υπερχειλισε και ετρεξε απ'εξω...τις εχουμε γεμισει, οχι με σωληνακια αφου φαινεται οτι μπορουσαμε με σκαφη λογω ελευθερου υψους να αδειαζουμε το emaco (τσιμεντοειδες με διογκωση 4/1000 περιπου).επισης τραβαγε το παλιο σκυροδεμα υλικο και οποιος το εχει δουλεψει το emaco ειναι πολυ ρευστο και δεν αφηνει κενα(ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

2) Δεν μπορείς να βάλεις τυχαία περιμετρικά τοιχεία γιατί δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί η κατασκευή κατά την διάρκεια του σεισμού. Πρέπει να κάνεις πειράμτα στο μοντέλο που θα προσωμειώσεις και να δεις ανάλογα τις ιδιομορφές τις καταπονήσεις που θα δέχεται η κατασκευή. Στην Καλαμάτα σε 2 κτίρια (2 οροφων όμοια) στο ένα δεν βαλάνε τοιχείο περιμετρικά αλλά σε μερικά σημεία μόνο. το ενα κτίριο με το άλλο απείχε 5 μέτρα. Ιδιο έδαφος. Το ένα έπεσε σαν τραπουλόχαρτο (εννοείται αυτό με τα τοιχεία τυχαία περιμετρικά)

3) Υπολογίζεται η πλάκα με τα πρόσθετα φορτία της τοιχοποιίας και κατασκευάζεται ενισχυμένη ζώνη σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις του κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

1)-2) Ο μελετητής ενισχύει το κατακόρυφο στοιχείο...με φυσικό επακόλουθο την αύξηση της αντοχής όλου του ΦΟ. Οι τοιχοπληρώσεις, δεν αυξάνουν τις ιδιότητες ενός μέλους αλλά βοηθούν κατά πολύ στην αύξηση της ακαμψίας όλου του φορέα και φυσικά στην καλύτερη συνέχεια κατανομής μάζας (η ασυνέχεια της οποίας προκαλέι το φαινόμενο του μαλακού ορόφου). Θα ήταν δόκιμο λοιπόν να πούμε πως οι τεχνικές ενίσχυσης μελών, είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με βλάβες σε αυτά καθώς και ανάγκες μεμονωμένης αύξησης των αντοχών τους.

3) Το πιό σωστό κατασκευαστικά, είναι να κάνεις ενισχυμένες ζώνες. Αλλά αυτό είναι εφικτό πάντα; Εγώ προτιμώ να δώσω αύξηση πάχους πλάκας κατά ενα-δυό πόντους, να οπλίσω Φ8/15 αντί για Φ8/20 και να ικανοποιείται το κριτήριο ευαίσθητων διαχωριστικών, παρά να κάνω ΕΖ...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή και τοποθέτηση του τρόπου ενίσχυσης είναι εμπειρική ή έχει μελετηθεί απο κάποιον? Πχ οι διατμηττκες δυνάμεις που μεταβιβάζονται από το παλαιό στοιχείο στο καινούργιο παραλαμβάνονται από τις ντίζες? γιατί το emaco με τις λάμες πρόσφυση δεν έχει. Ακόμα εάν είχες απαίτηση σε περίσφιγξη το ποιο πιθανό είναι να μην έχεις το αποτέλεσμα που περιμένεις γιατί το κατακόρυφο φορτίο είχε ήδη παραληφθεί από τα υπάρχοντα τοιχεία.

Εκτίμησή μου είναι ότι θα μπορούσες να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με τοποθέτηση FRP.

Όλα τα ερωτήματα που κάνεις μπορούν να απαντηθούν για οποιοδήποτε κτήριο άν γίνει πλήρης προσομοίωση του . Σίγουρα η τποθέτηση καλά σφηνωμένων τοιχοποιων προσδίδει υπεραντοχές στο κτήριο. Η θέση όμως και ο τρόπος τοποθέτησης παίζουν σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή και τοποθέτηση του τρόπου ενίσχυσης είναι εμπειρική ή έχει μελετηθεί απο κάποιον? Πχ οι διατμηττκες δυνάμεις που μεταβιβάζονται από το παλαιό στοιχείο στο καινούργιο παραλαμβάνονται από τις ντίζες? γιατί το emaco με τις λάμες πρόσφυση δεν έχει. Ακόμα εάν είχες απαίτηση σε περίσφιγξη το ποιο πιθανό είναι να μην έχεις το αποτέλεσμα που περιμένεις γιατί το κατακόρυφο φορτίο είχε ήδη παραληφθεί από τα υπάρχοντα τοιχεία.

Εκτίμησή μου είναι ότι θα μπορούσες να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με τοποθέτηση FRP.

 

Μιας και είναι αντικείμενο με το οποίο έχω ασχοληθεί αρκετά φέτος θα πω και εγώ με τη σειρά μου τα εξής:

Οι διατμητικές δυνάμεις μεταβιβάζονται από τα βλήτρα εφόσον αυτά έχουν το απαιτούμενο πάχος και τη σωστή δύναμη προέντασης.

Βέβαια το μεγαλύτερο κέρδος που έχεις από αυτή την ενίσχυση είναι η μεγάλη αύξηση της διατμητικής αντοχής και κατόπιν η αύξηση της περίσφιγξης.

Η χρήση ινοπλισμένων πολυμερών θα είχε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που έχεις τώρα μόνο που θα είχες αυξημένο κόστος.

 

Μπορώ να υποθέσω όμως ότι αν ανάμεσα στο έλασμα και το κατακόρυφο στοιχείο υπήρχε περιμετρικά τσιμεντοκονίαμα πάχους περίπου 4-5 εκ. η πρόσφυση θα ήταν πολύ καλύτερη, ίσως δε να μη χρειάζονταν τα βλήτρα.

 

Πρέπει να ευχαριστήσω δε το συνάδελφο kostassid για τις καταπληκτικές και μεστές φωτογραφίες του και τώρα θα επιχειρήσω να πω τη γνώμη μου στα ερωτήματά του:

1. Το αν θα βοηθούσε τοίχος στη θέση εκείνη εξαρτάται από την ενίσχυση που απαιτείται στο κτίριο.

2. Τυχαία ΟΧΙ. Υπολογίζοντας όμως τη σεισμική δύναμη που μπορεί να παραλάβει το κάθε τοποθετούμενο τοιχείο στη συγκεκριμένη θέση τότε είναι πολύ καλή λύση ενίσχυσης pilotis φροντίζοντας βέβαια να μη γίνει μεταφορά του μαλακού ορόφου στον υπερκείμενο όροφο.

3. Μία ενισχυμένη ζώνη είναι ότι πρέπει για σιγουριά. Αν και δεν χρειάζεται αφού το αν υπάρχει από πάνω τοίχος η όχι έχει ληφθεί υπόψην στον υπολογισμο του πάχους της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Τη μελετη δεν την εκανα εγω, απλα την εφαρμοζω.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, απο Πεμπτη θα ανεβασω και κλωβους ενισχυσης υποστυλωματων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.