Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενισχύσεις υποστηλωμάτων που δεν έγιναν


Recommended Posts

Εισαι σε θέση και προπάντων, σε πληρώνουν να το μελετήσεις ? Να τρέξεις δηλ. την κατασκευασθείσα κατάσταση στο κομπιούτερ για έλεγχο ? Αν σου βγάινει γιατί να μη το ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω την σπουδαιότητα των ενισχύσεων.

Αλλά δεν απαξιώνω εγώ το επάγγελμα όταν ο ίδιος ο νόμος τακτοποιεί κτίρια χωρίς άδεια.

Κ επειδή όλα γίνονται για τα λεφτά, δηλ οι ενισχύσεις είναι ακριβές, η άδεια είναι ακριβή κ κυρίως το ίδιο το κράτος το κάνει

για τα λεφτά άρα κ ο άλλος γιατί να μην κάνει το σπιτι του (που δεν έχει κάνει τις ενισχύσεις);;;;;;;;;;;; Οπταν ξαναλέω ο άλλος έχει κανει

ολόκληρη οικοδομή χωρίς άδεια;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι μια περίπτωση που πρέπει να πάρουμε πολλές συνισταμένες υπόψη. Πάντως με κάποιο τρόπο

πρέπει να θέτουμε στον ιδιοκτήτη τη σημασία του ελέγχου της στατικής επάρκειας κι ας χρειαστεί

να ξοδέψει κάτι παραπάνω. Νομίζω θα καταλάβει ότι αξίζει το κόπο. Βέβαια μιλάμε για περιπτώσεις

πελατών που δεν ειχαν κανένα πρόβλημα να ¨σηκώσουν έναν όροφο παραπάνω¨ χωρίς άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Κανονική ρευματοδότηση δεν μπορεί να πάρει γιατί ο επιβλέπων έχει παραιτηθεί άρα ότι έχει κατασκευαστεί έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο.

Άρα θέλει τακτοποίηση όλης της κατασκευής.

Στο δελτίο δωμικής τρωτότητας θα αναφέρεις (όταν βέβαια μάθουμε πως θα γίνει αυτό) τα συμπεράσματά σου.

Μετά θα μπορέσει να ρευματοδοτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν απαξιώνω εγώ το επάγγελμα όταν ο ίδιος ο νόμος τακτοποιεί κτίρια χωρίς άδεια.

Κ επειδή όλα γίνονται για τα λεφτά...

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ

όλα για τα λεφτά γίνονται.

 

Γι' αυτό θα θεωρήθει εξ ολοκλήρου ως αυθαίρετο

και θα πληρώσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το πρόστιμο (Εμβαδό προσθήκης Χ συντελεστές)

Δεν είπε κανείς πως δεν τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Faethon, τι θα μπορούσαμε να γράψουμε σαν συμπέρασμα, σε μια προσθήκη που δεν υπάρχει στατική επάρκεια

για τον παράνομο όροφο ή επειδή δεν έγιναν οι ενισχύσεις; Θα μπορούσαμε να πούμε ότι διαπιστώθηκε στατική

ανεπάρκεια, αλλά επειδή ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να προβεί στις απαραίτητες ενισχύσεις κι εφόσον ο νόμος

δεν το απαιτεί, γίνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική άδεια έχει γίνει με πρόβλεψη ΄Β ορόφου αλλά αργότερα ο κανονισμός

άλλαξε οπότε η προσθήκη έβγαλε ενισχύσεις

 

εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει. είχε πρόβλεψη? είχε. πως προέκυψε το θέμα του κανονισμού και στη συνέχεια αυτό των ενισχύσεων? και σε ποιο έγγαφο το έγραφε ότι χρειάζόταν ενισχύσεις?

Link to comment
Share on other sites

Faethon, τι θα μπορούσαμε να γράψουμε σαν συμπέρασμα, σε μια προσθήκη που δεν υπάρχει στατική επάρκεια

 

Για να καταλήξεις σε τέτοιο συμπέρασμα

απαιτείται πολύ δουλειά (αποτύπωση Φ.Ο., ανίχνευση οπλισμού, λήψη δοκιμίων, εξέταση της γήρανσης της κατασκευής, επίλυση του μοντέλου κλπ)

Η στατική επάρκεια ή ανεπάρκεια απαιτεί μία σειρά εργασιών αρκετών χιλιάδων ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Βγη´κε άδεια προσθήκης η οποία έβγαλε ενισχύσεις στο ισόγειο. (sovataou)

 

Δεν ξέρω να πω την αληθεια πως θα το γράψω στο δελτίο τρωτότητας.

Αυτό που ξ´ερω όμως είναι οτι (λογικά) πελει με το 13

 

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό ρωτάω. πως η μελέτη της προσθήκης έβγαλε ενισχύσεις την στιγμή που η άδεια την προέβλεπε? και γιατί εμπλέκεται η αλλαγή κανονισμού? πότε ήταν η αρχική άδεια? γιατί αν ήταν μετά το 85, προφανώς κάποιος έχει κάνει την μαλακία του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.