Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις - συμβουλές για ενεργειακή εστία


Barovios83

Recommended Posts

@nkx

με πολυ απλα λογια προσπαθησες με μια απλη τοποθετηση τζαμιου και εισαγωγη αερα απο το εξωτερικο περιβαλλον να μετατρεψεις το τζακι σε ενεργειακο...............

 

δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες αλλα ενα παλιο φθηνο αυτοκινητο αν το βαλεις τουρμπινα στην παλια μηχανη του και τοποθετησεις και ενα σποιλερ δεν εισαι ετοιμος για αγωνες.........μαλλον το αντιθετο............

 

 

 

αν αντι να μπεις σε αυτην την διαδικασια ,αγοραζες μια εστω φθηνη ελληνικη ενεργιακη εστια θα ειχες ικανοποιητικο αποτελεσμα και ενα ασφαλες τζακι............

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δέν το έκανα εγώ. Εγώ καλούμαι να βγάλω το φίδι απο τιην τρύπα. Ούτε φτηνή ήταν ή κατασκευή. 500 ευρώ δώσενε οι άνθρωποι. Με ρωτάνε τα αίτια του σπασίματος του τζαμιου (εύκολο) και γιατί έπεσε τόσο η απόδοση του τζακιού (δεν μπορώ να δώσω ξεκάθαρή απάντηση γιατί δεν ασχολούμαι με τζάκια). Γιατί "κόπηκε" δηλαδή η θέρμανση με ακτινοβολία τόσο πολύ.

Εκτός απο τα παραδείγματα με τα αυτοκίνητο τα οποία φαντάζομαι ότι απευθύνεις για το ευρύ κοινο που μας διαβάζει, έχεις κάποια εξήγηση για τη μείωση της εκπεμπόμενης θερμότητας; Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι το όλο σύστημα λειτούργησε ως "ανλία" και έσπρωχνε όλη τη θερμότητα στην καμινάδα αντί να έχει "επιβραδυντές και να μένει η θέρμανση μέσα στην εστία για να την πυρώνει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

την απαντηση στο ερωτημα σου , στην εδωσε ο Στελιος ..........

 

το παραδειγμα του αυτοκινητου δεν ηταν εξυπναδα , ηταν ακριβως αντιστοιχο της καταστασης..........υπερτροφοδοτησατε με αερα εστια που δεν ειχε την υποδομη να το εκμεταλευτει......τοποθετησατε και τζαμι ......

 

ο μονος σοβαρος τροπος αυξησης αποδοσης , ασφαλειας αλλα και οικονομιας πρωτης υλης ειναι η τοποθετηση νεας εστιας.......αυτη θα ειναι κατασκευασμενη απο υλικο που θα συγκρατει την θερμοτητα, θα εχει τζαμι το οποιο συμβαλει στην αυξηση της θερμοκρασιας στην εστια και δεν αφηνει καπνους στο εσωτερικο ενω το σημαντικοτερο η εστια θα εχει αεραγωγους ωστε να διοχετευει στο δωματιο την θερμοτητα..............

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ΄ όμορφα. Επαλήθευσα τις υποψίες μου οπότε ξέρω τί να πώ στους πελάτες για να διεκδικήσουν πίσω απο τον τεχνίτη εστιών, τα 500 ευρώ που τους κόστισε η τρύπα στο νερό.

Όσο για το παράδειγμα το ξέρω ότι δεν ήταν εξυπνάδα. Απλά ζητούσα κάτι πιό τεχνικο. Συμπερασματικά λοιπόν μερικές φορές καλύτερα με τετραπετάλουδο ατμοσφαιρικό, για να πώ και εγώ κάτι περι αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα διεκδικησουν και γιατι?? Πληρωθηκε ο ανθρωπος αυτο που εκανε και συμφωνηθηκε και τιποτε αλλο, δε το βρισκω κ τοσο ηθικο αυτο. Οπως και ο πελατης και εσυ πιστευε οτι ειναι το σωστο..

Οσο για την μειωση ακτινοβολιας με το τζαμι ειναι γεγονος και μαλιστα περιεργο, ο ηλιος πως περναει μια χαρα κ ωραια? Ισως η αποσταση που ειναι μικρη η η συχνοτητα, ενας φυσικος θα μας ελεγε τι ακριβως μπορει να συμβαινει. Η ο δαιμονιος Alexis, αν δει το θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμη φορά σας λέω ότι ΔΕΝ ερωτήθηκα ούτε γνωμοδότησα για την κατασκευή. Ο τεχνίτης εστιων πρότεινε την ιδιοκατασκευή και υποσχέθηκε αύξηση απόδοσης. Η απόδοση υποβιβάστηκε και το τζάμι που τοποθετήθηκε δεν ηταν καταάλληλο για αυτήν τη χρήση. Σε εμένα απευθήνθηκαν για να λάβουν γνώμη του τί πήγε τόσο στραβά.

Πόσο ηθκικό είναι να τάζεις αύξηση της απόδοσης και να προκαλείσ μείωση;

Να βάζεις υαλοπίνακα που σπάει το πρώτο βράδυ;

Να πληρώνεσαι 500 ευρώ για τα παραπάνω και να μήν αναγνωρίζεις ουτεν κάν τον λάθος υαλοπινακα;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εχεις δικιο, την αποψη σου θα πεις μονο, εγω καταλαβα λαθος. Το τζαμι αν ηταν ασφαλειας (ψημενο δηλαδη) γινεται ''ρυζι'' και ισως να εσπασε και απο θερμοκρασια, αν ηταν κεραμικο (αντεχει 700 αυτο και σπαει σε μεγαλα κομματια) αποκλειεται να ηταν απ την μεγαλη θερμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγόρασα πριν ένα χρόνο ένα τζάκι ενεργειακό αερόθερμο ελληνικό. Από το τζάμι του δεν βγάζει ζέστη. Στα 10 εκατοστά μπροστά να πας από την εστία δεν νιώθεις ζέστη. Ηθελα να ρωτήσω για την διαφορά πυρίμαχου και κεραμικού γυαλιού, Με αφορμή αυτό το άρθρο παραπάνω πήρα τηλ την εταιρεία από όπου το πήρα και μου έιπαν ότι έτσι δουλεύουν αυτά. Ένας φίλος μου που έχει ενεργειακό και αυτός από άλλη εταιρεία όμως, δεν μπορείς να πλησιάσεις κοντά νιώθεις έντονα την φλόγα. Θέλω να το άλλαξω το τζάμι. Καλά θα κάνω και πόσο είναι το κόστος για δύο κομματια που αποτελείται 78,5χ44,5 19 χ 44,5; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.