Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΖΑΜΟΠΟΡΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ


PILOT47

Recommended Posts

Γεια σας. Η απορία μου είναι η εξής: Θέλω να τοποθετήσω μια αυτόματη συρόμενη πόρτα στο καταστημά μου. Επειδή έχω τοποθετήσει ενεργειακά τζάμια στις βιτρίνες μου, το τζάμι της πόρτας μου θα πρέπει να είναι και αυτό ενεργειακό?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το καταστημα κατασκευαζεται απο αρχής με τον νεο γοκ που περιλλαμβάνει ενεργειακά τζάμια στις προσόψεις - βιτρινες. Μιλάμε για 6χλ τζάμι,κενό 4+4χλ τζάμια.

εκεί είμαι οκ. το ερώτημα είναι αν πρέπει και η πόρτα εισόδου που την κανω αυτοματη , πρέπει να είναι με τις ιδιες προδιαγραφες?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην βιτρίνα εχεις διπλό υαλοστασιο, όχι τριπλεξ.

 

Γενικώς οι αυτόματες πόρτες έχουν απώλειες. Προσωπικά δεν έχω δει κάτι σε 'ενεργειακό'.

Ένας τρόπος να μειώσεις τις απώλειες είναι να βάλεις πάνω από την πόρτα αεροκουρτίνα ή να κάνεις ανεμοφράκτη , να έχεις 2 πόρτες σε απόσταση με προθάλαμο (που είναι πανάκριβο).

Εκτός από συρόμενες αυτόματες πόρτες, υπάρχουν και τύπου bus, που και πάλι είναι πιο ακριβες.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί, όμως γενικώς όταν ανοιγοκλέινει συνέχεια μια πόρτα (ενεργειακή ή όχι) δημιουργεί ενεργεακά προβλήματα, οπότε δώρον-άδωρο το ενεργειακό της πόρτας, που πρέπει να λυθεί με άλλους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Μετά από τόσα χρόνια η ερώτηση παραμένει, υπάρχουν πόρτες με πιστοποίηση U; Έρχεται πρόγραμμα εξοικονόμησης για εταιρείες και πολλές έχουν αυτόματες πόρτες. Υπάρχουν πιστοποιημένες; Αλλιώς στο Β ΠΕΑ θα σκάσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.