Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση περιγράμματος προ '83


Recommended Posts

Σε στάσιμο οικισμό μου πρόκειται να καταθέσω φάκελο για πιστοποίηση περιγράμματος προ '83, επειδή δε μου έχει ξανατύχει, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν διαφέρει η διαδικασία απο αυτή των προ '55. Τα δικαιλογητικά είναι ίδια, υπάρχει μήπως κάποιο πρόστιμο ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό (δεν είμαι και παντογνώστης βέβαια). Έχει άδεια; Είναι αυθαίρετο; Είναι δηλωμένο με τον ν 1337/83;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το εχω ξαναδει αυτο. Για νομιμο περιγραμμα για τα προ 55 γνωρίζω. Υπαλληλος της πολεοδομιας στο ζήτησε? Αν ναι για ποιο λόγο

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φόρα το ακούω, αλλά ισχύει:

 

Σύμφωνα με τον 1337/83 http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wGFk_abAsP7xndtvSoClrL8Yu9oWyR4rBbtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6hq6ZkZV96FIiaB5aCBKTLZD4miVOBVN3edIiW1rO8aDBONiZjY7T0w. άρθρο 21, εξαιρούνται απο τη δήλωση τα ακίνητα που βρίσκονται σε στάσιμους οικισμούς http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wGFk_abAsP7xndtvSoClrL8VPBDtIYo-N55MXD0LzQTLQj_FBr1Ak1c8knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx9hLslJUqeiQRdh68xglsM3yJn79Kp9q0HOI-NWbw334i9BYBNpyJMQ. .

 

Όμως πρέπει να γίνει μια διαδικασία η οποία είναι ίδια με τα προ '55. Το θέμα είναι αν εξετάζουν Δ, ρέματα κλπ, κάτι το οποίο δε θέλω να ρωτήσω στη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή συνάδελφε μια κατοικία που οικοδομήθηκε αυθαίρετα εντος στασίμου οικισμού και είναι στον αντίστοιχο πίνακα των (λιστα 51 πινάκων) αυτοδίκαια δεν εξαιρείται απο τη δήλωση του Ν. 1337/83?

Στο άρθρο 21 αναφέρεται ότι δεν απαιτείται να υποβληθούν δηλώσεις. Η διαδικασία για "πιστοποιήση περιγράμματος προ 83" όπως αναφέρεις μέσω ποιας διαδικασίας σου ζητηθηκε να την κάνεις; Στο ζήτησε υπάλληλος πολεοδομίας;Αν υπάρχει κάτι τέτοιο ενημέρωσε μας σχετικά και με βάση ποιο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος γίνεται στα κτίρια προ '55 και σε κτίρια που δηλώθηκαν και εξαιρέθηκαν (ΓΟΚ άρθρο 23 και εγκύκλιος 55/00). Τα κτίρια που υπάγονται στο άρθρο 21 του ν.1337/83 δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης και θεωρείται ότι έχουν δηλωθεί. Δεν έχουν όμως εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, απλά η κατεδάφισή τους έχει ανασταλλεί. Συνεπώς δεν προβλέπεται για αυτά η διαδικασία πιστοποίησης του τυχόν νομίμου περιγράμματός τους.

Αυτά μπορούν να νομιμοποιηθούν (αν τηρούν όλες τις προϋποθέσεις) με άδεια νομιμοποίησης ή μπορούν να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά (αν είναι εντός σχεδίου) ώστε να κριθούν και να εξαιρεθούν οριστικά από την κατεδάφιση (δικαιολογητικά που περιλάμβανε η β΄ δήλωση) και κατόπιν να χορηγηθεί νόμιμο περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή συνάδελφε μια κατοικία που οικοδομήθηκε αυθαίρετα εντος στασίμου οικισμού και είναι στον αντίστοιχο πίνακα των (λιστα 51 πινάκων) αυτοδίκαια δεν εξαιρείται απο τη δήλωση του Ν. 1337/83?

Στο άρθρο 21 αναφέρεται ότι δεν απαιτείται να υποβληθούν δηλώσεις. Η διαδικασία για "πιστοποιήση περιγράμματος προ 83" όπως αναφέρεις μέσω ποιας διαδικασίας σου ζητηθηκε να την κάνεις; Στο ζήτησε υπάλληλος πολεοδομίας;Αν υπάρχει κάτι τέτοιο ενημέρωσε μας σχετικά και με βάση ποιο νόμο.

 

Το δεν που έχω κάνει με bold με μπερδεύει, αν θέλεις επαναδιατύπωσε την ερώτηση σου.

Η διαδικασία για προ '83 αναφέρεται και στο http://www.poleodomi....aspx?tabid=62. Στη δική μου περίπτωση μου ζήτησε πελάτης να νομιμοποιήσει αυθαιρεσίες που έχει στο σπίτι του το οποίο έχει μια κοινωτική άδεια 50τμ αλλά τελικά έγινε...120τμ. Σε συζήτηση με συνάδελφο αλλά και υπάλληλο της αρμόδιας πολεοδομίας μου προτάθηκε η λύση της πιστοποίησης προ '83.

 

 

 

Πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος γίνεται στα κτίρια προ '55 και σε κτίρια που δηλώθηκαν και εξαιρέθηκαν (ΓΟΚ άρθρο 23 και εγκύκλιος 55/00). Τα κτίρια που υπάγονται στο άρθρο 21 του ν.1337/83 δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης και θεωρείται ότι έχουν δηλωθεί. Δεν έχουν όμως εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, απλά η κατεδάφισή τους έχει ανασταλλεί. Συνεπώς δεν προβλέπεται για αυτά η διαδικασία πιστοποίησης του τυχόν νομίμου περιγράμματός τους.

Αυτά μπορούν να νομιμοποιηθούν (αν τηρούν όλες τις προϋποθέσεις) με άδεια νομιμοποίησης ή μπορούν να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά (αν είναι εντός σχεδίου) ώστε να κριθούν και να εξαιρεθούν οριστικά από την κατεδάφιση (δικαιολογητικά που περιλάμβανε η β΄ δήλωση) και κατόπιν να χορηγηθεί νόμιμο περίγραμμα.

 

Η πιστοποίηση περιγράμματος προ '83 σε ποιά κτίρια αναφέρεται; Πέτυχα και μια πιστοποίηση προ 83 στο διαύγεια http://et.diavgeia.gov.gr/f/dhmoskilkis/ada/4%CE%911%CE%91%CE%A9%CE%95%CE%A7-5 .

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πιο πάνω, πιστοποίηση προβλέπεται στα προ 83 κτίρια που έχουν εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση και στα προ του '55.

 

Όσο για το λινκ που παραθέτεις, δεν νομίζω να υπάρχει άλλη πολεοδομία που να ακολουθεί αυτή την διαδικασία για αυθαίρετα σε οικισμούς που δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης αυθαιρέτου.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου που πιθανόν να είναι και σωστά, η πολεοδομία που μου πρότεινε τη πιστοποίηση προ '83 δεν είναι του Κιλκίς, οπότε σίγουρα δύο πολεοδομίες δέχονται τη συγκεκριμένη διαδικασία.

 

Η ερώτησή μου βέβαια έχει να κάνει για το αν ελέγχεται το Δ, η απόσταση από ρέμα κλπ σε αυτές τις περιπτώσεις. Ποιά είναι η γνώμη σου;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Ελέγχονται όλοι οι όροι δόμησης (σημερινοί ή του επακριβούς χρόνου κατασκευής)

 

Πάντως επιμένω, αφού η περίπτωσή σου ΔΕΝ αναφέρεται στο άρθρο 23 παρ.1 του ΓΟΚ, δεν είναι ορθή η διαδικασία. Το κτίριο ΔΕΝ γίνεται να βαπτιστεί νόμιμο (= νόμιμο περίγραμμα), ενώ τελεί υπό αναστολή κατεδάφισης....

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.