Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή συνεργασίας για έκδοση ΠΕΑ


katrmp

Recommended Posts

Συνάδελφοι 1.επειδή πολλοί λογιστές, μεσίτες κλπ μάς πλευρίζουν να συνεργαστούμε πόσο θεωρείτε το λογικό ποσό ή που αν ξέρετε οτι έχει καθιερωθεί; Ουσιαστικά κάποιοι βγάζουν λεφτά με αέρα κοπανιστό .

2. πόσο είναι το λογικό όταν φωνάζουμε κάποιον συνάδελφο να κάνει για κάποιο δικό μας ακίνητο ή συγγενή μας που δεν μπορούμε να εκδώσουμε λόγω ασυμβιβάστου;

Edited by katrmp
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Φτάνει πια με τους μεσίτες-λογιστές....Μην τους δίνεται τίποτα απολύτως..... Αν κρατήσουμε όλοι αυτή την στάση δεν θα καθιερωθεί τίποτα απολύτως.... Οι δικηγόροι τους δίνουν προμήθεια????.... βρίσκουν και τα κάνουν.... ας μην ξεφτιλιζόμαστε μόνοι μας....

Μεσιτικά παίρνουν πιθανότατα και από τους 2 συμβαλόμενους.....

2. Αν την κάνεις εσύ την επιθεώρηση και απλώς υπογράψει αυτός τουλάχιστον το 50% (23% ΦΠΑ και 20-30% φόρος που θα χρεωθεί)

Αν κάνει όλη την δουλειά αυτός τον πληρώνεις κανονικά και "πατσίζεται" σε αντίστοιχη δική του περίπτωση.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι με ζήτησε μεσίτης για λογαριασμό πελάτη του, ήθελε ΠΕΑ. Στη συνάντηση μου λέει, ξέρεις θέλω 20%. Γιατί του λέω θα βγάλεις από το συμβόλαιο. Οχι, 20% δικός μου είναι ο πελάτης. Οκ, θα χάσω 200 ευρώ και συ κάποια χιλιάρικα από την πώληση, βρες άλλον.....Το απόγευμα, κλαμένος με ξαναπήρε να κάνω την δουλειά γιατί θα έχανε τον πελάτη του....

Παιδιά οι μεσίτες είναι σαν τις γάτες, αν τους ρίξεις τροφή θα ξανάρθουν να φάνε. Μην τους καλομαθαίνετε, το ποσοστό τους το βγάζουν από τα συμβόλαια, ε όχι και από τα ΠΕΑ πάει πολύ. Για δικηγόρους, συμβολαιογράφους δεν χρειάζεται να αναφέρω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.