Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κολώνες σε εξοχική παραθαλάσσια κατοικία


 
RTouris

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλό μήνα να έχουμε.

 

Σε εξοχική παραθαλάσσια κατοικία κατά το διάστημα των διακοπών, διαπίστωσα μεγάλο πρόβλημα σε μια από τις κολώνες των μπαλκονιών, όπως φαίνεται στις επισυνημμένες φωτογραφίες. Η οικοδομή είναι 20ετίας, 2όροφη (ισόγειο και όροφος με κεραμοσκεπή), σε 3 επίπεδα (3 παρόμοιες 2όροφες κατοικίες τοποθετημένες δίπλα η μία στην άλλη στο ίδιο κτίριο με υψομετρική διαφορά πλάκας περίπου 50εκ. στην εκάστοτε περίπτωση και από ότι μου είπαν κατά καιρούς εμφανίζονται ρηγματώσεις ακόμα και στα επιχρίσματα των δοκαριών των μπαλκονιών. Το κτίριο απέχει περίπου 500μ. από την θάλασσα και κατά την ανέγερσή του ενδέχεται να έγινε χρήση άμμου θαλάσσης στην σκυροδέτηση με μπετονιέρες...(φάουλ).

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα μπορούσα να χειριστώ το θέμα της επισκευής / ενίσχυσης των διατομών αυτών, καθότι πρόκειται για τις κολώνες του 2ου ορόφου και δέχονται προφανώς μόνο βάρη της πλάκας και της κεραμοσκεπής άνωθεν.

 

Έχω κρατήσει μερικά από τα αποκολλημένα τμήματα του μπετόν, το οποίο σπάει με χαρακτηριστική ευκολία σε διάτμηση, αλλά ακόμα και σε θλίψη...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-1297-131887205901_thumb.jpg

post-1297-131887205914_thumb.jpg

post-1297-131887205926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως το πρόβλημα είναι τοπικό, μόνο στον δεύτερο όροφο; Δεν νομίζω... Απλά αυτή η κολώνα που δείχνεις είναι για εμένα ένα απο τα πιό απροστάτευτα στοιχεία του σπιτιού. εξ' ού και η εμφάνιση των βλαβών. Αν όπως λες χρησιμοποίησας άμμο απο την θάλασσα, λυπάμαι αλλά το παιχνίδι για εμένα είναι χαμένο...

Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυση με μανδύα οπλισμένου σκυροδέματος (ή μανδύες σύνθετων υλικών).

Το γιατί εξηγώ όπως βλέπω από την photo ότι επειδή πρόκειται για παλιά κατασκευή (κανονισμός του 1985 με πρόσθετες διατάξεις) δεν είχαμε πύκνωση συνδετήρων αλλά και ακόμα αυτοί που υπήρχαν ήταν κατηγορίας S220 (τότε St I). Επειδή ο κύριος οπλισμόε έχει σημαντικά διαβρωθεί και κατά συνέπεια μειώθηκε και η νατοχή του. Επειδή σε περίπτωση σεισμού δεν θα αναπτυχθεί καθόλου πλάστιμη συμπεριφόρα αλλά ψαθυρή (λόγω της μεγαλης διάβρωσης που υπέστη) είναι μια καλύ λύση η κατασκευή μανδύα.

Επίσης πρέπει να παρθούν καρότα για την ποιότητα του σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

για την επέμβαση που θα κάνεις, εφόσον δεν πας πολεοδομία, θα συνυπολογίσεις τα:

1)Λεπτομερής έλεγχος κτιρίου

2)Χρήση κτιρίου (εξοχικό η κατοικία

3)Διαθέσιμα χρήματα

3)Φορτία κολώνας

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο Pappos και προσεχε την επικαλυψη να ειναι 3 cm Τουλαχιστον και 2-3 ποντοι σοβατισμα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι...ευχαριστώ για τις προτάσεις. Προς μανδύα προσανατολιζόμουν και εγώ προτού ακόμα ανεβάσω τις φωτογραφίες και το είχα ψιλοσυζητήσει με φίλο μηχανικό επίσης, αλλά τα ερωτήματα προκύπτουν αναφορικά με τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες στα σημεία των κόμβων δοκού επί δοκό, αγκυρώσεις των κολονών στις πλάκες, αλλά και τo ποιοτικό assesment κάποιων εκ των δοκαριών που εμφανίζουν συμπτώματα (τριχοειδείς ρηγματώσεις στα μέσα του ανοίγματος κάτω όπου έχουμε τις μέγιστες ροπές κάμψης)...

 

Χρειάζεται εξειδικευμένη γνώμη εδώ και δυστυχώς αν και θεωρητικά μπορώ να πω πως υπάρχει κάποια κατανόηση του θεωρητικού μοντέλου από την πλευρά μου δε νομίζω πως θα μπορούσα να δώσω εμπεριστατωμένη πρόταση επισκευής...

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια "εταιρία" η κάποιος μηχανικός που θα μπορούσε να συμμετέχει στον ευρύτερο χώρο της Θεσσαλονίκης / Χαλκιδικής με τον οποίο θα μπορούσα να έρθω σε επικοινωνία...Θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα και με PM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.