Μετάβαση στο περιεχόμενο

τακτοποιηση καταστήματος με 4014 και Βεβαιωση Κυρίας Χρήσης


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

κατάστημα που στην Ο.Α. είναι 63,3 ενώ στα συμβόλαια είναι σπασμένο στα 2 συνεπώς λιγότερα τμ, θεωρείται αυθαίρετο και εάν ναι τότε πώς το δηλώνω ή απλά κλικάρω τη διαφορετική διαμερισμάτωση; Θέλουν βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ. Μία βεβαίωση αφού μόνο για το ένα κάνω. Το άλλο ανήκει σε άλλον. Ο πελάτης μου έχει το ένα από τα δύο.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά θέλω να επανέλθω στην αρχική μου ερώτηση-τοποθέτηση για το κατάστημα που προανέφερα γιατί δεν είχα καταλάβει ότι θα μπει και πρόστιμο 500 ευρώ!!! με το κλικ της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, επειδή τον ενιαίο χώρο των 65 τμ κατά τα σχέδια της αδείας τον έχουν χωρίσει εσωτερικά με τοίχο σε 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες 40 και 25.

 

Δηλαδή πληρώνει τώρα κάποιος ακόμα και τη διαφορά που υπάρχει ιδιοκτησιακά, ενώ δεν υπάρχει τίποτα αυθαίρετο βάσει του νόμου;

 

Τί είναι πάλι αυτό και πώς ακριβώς το λένε τώρα στον πελάτη που λόγω απεργιών, του έδωσα επειδή βιαζόταν μία ιδιόχειρη όπως προβλέπει ο νόμος σε περιόδους απεργιών για βεβαιώσεις.

 

 

Για πείτε μου τώρα που θα με στείλει από εκεί που' ρθα. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...πλέον θα πρέπει να χωριστεί το επάγγελμα σε αρχιτέκτων, πολιτικούς κτλ μηχανικούς σε αρχιτέκτων,πολιτικούς, κτλ γραφιάδες....................

 

Και λέω εγώ τώρα, εάν την προχωρήσω κανονικά και κάνω μία ενημέρωση φακέλου της άδειας ως προς την κάτοψη του ισογείου και μόνο αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού καμμία διαφορά παρά μόνο ένας τοίχος στη μέση δεν θα μπορούσα να λύσω το πρόβλημά μου αλλά και του πελάτη;

Edited by manyugs
Link to comment
Share on other sites

Σου είχα πει δυστυχώς προφητικά κάπου αλλού;

 

manyugs, Εχω την εντύπωση πως ξεκίνησες στραβά.Αφού θες να ασχοληθείς με το άθλημα (λέγε με 4014) θα πρέπει πρώτα να ρίξεις μια ματιά και στον Νόμο, αλλά και στις εγκυκλίους και στις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ

αυτά θα τα βρεις εδω:

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Φιλική συμβουλή ήτανε για να γλυτώσεις τα χειρότερα.

 

Μάλλον ήρθαν τα χειρότερα νωρίτερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Το κτίριο έχει κατασκευαστεί βάσει Ο.Α. του 54 και προβλέπει ισόγεια καταστήματα και 2 ορόφους κατοικίες.Στα σχέδια της Ο.Α. εμφαίνεται ενα κατάστημα ενώ στην πράξη υφίστανται 2 καταστήματα και 4 χωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες(στα σχέδια που συνοδεύουν το συμβόλαιο φαίνονται 4 καταστήματα)!??!?

 

Ο πελάτης μου κατέχει τη μια απο τις τέσσερις οριζόντιες,ενώ οι άλλες τρείς ανήκουν σε εναν άλλο ιδιοκτήτη,ΟΚ....περίπτωση διαμερισμάτωσης θα πείτε,πληρώνεται το 500άρι και δίνω τη βεβαίωση μεταβίβασης....ΑΜ ΔΕ!

 

Κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε οτι όλη η οικοδομή έχει μικρύνει σε πλάτος κατά 55 πόντους,λόγω εισχώρησης στο οικόπεδο του όμορου κτιρίου....τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση απ τη στιγμή που υπάρχει στην ουσία παραβίαση των ορίων του οικοπέδου και αναγκαστικά έγινε μικρότερη η οικοδομή? Απαιτείται Νομιμοποίηση όλης της οικοδομής που ανήκει σε 5-6 συνιδιοκτήτες?

 

Υπ`όψη οτι το κτίριο βρίσκεται σε πολεοδομική ενότητα κέντρου με οτι αυτό συμεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι προ του '55, γιατί πας να το βάλεις στον 4014;

 

Αυτό πάλι με την εισχώρηση στο οικόπεδο του όμορου κτιρίου είναι λίγο περίεργο, αλλά τελείως διαφορετικό θέμα.

 

Η πολεοδομική ενότητα κέντρου μεταφράζεται σε συγκεκριμένες χρήσεις που μπορεί να υπάρχουν (ή να απαγορεύονται). Έχεις εδώ τέτοιο θέμα;

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι προ του '55, γιατί πας να το βάλεις στον 4014;

 

Αυτό πάλι με την εισχώρηση στο οικόπεδο του όμορου κτιρίου είναι λίγο περίεργο, αλλά τελείως διαφορετικό θέμα.

 

Η πολεοδομική ενότητα κέντρου μεταφράζεται σε συγκεκριμένες χρήσεις που μπορεί να υπάρχουν (ή να απαγορεύονται). Έχεις εδώ τέτοιο θέμα;

 

Συνάδελφε το κτίριο έχει Ο.Α.....στα προ 55 ή καλύτερα για να γίνει πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος πρέπει να έχεις αυθαίρετο κτίσμα και οχι κτίριο με Ο.Α. και αυθαιρεσίες.

 

Η εισχώρηση του όμορου κτιρίου δεν είναι καθόλου περιέργη,καθώς μιλάμε για το 1954 όπου όλοι έκαναν οτι να ναι...

 

Όταν λέω για πολ.εν. κέντρου εννοώ οτι το κτίσμα είναι σε περιοχή με μεγάλη αξία οπότε παίζονται μεγάλα ποσά/τ.μ. λόγω αντικειμενικής αξίας της περιοχής

 

P.S.:Αυτό που σκέφτηκα είναι οτι με βάση τη λογική θεωρείται όλο το κτίριο αυθαίρετο λόγω μη τήρησης των ξυλοτύπων....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κτίριο έχει κατασκευασθει προ του 1955 (είτε με οικοδομική άδεια είτε χωρίς) είναι νομίμως υφιστάμενο.Αν και οι δαρυθμίσεις έγινα εκείνη την εποχή και αυτές είναι νόμιμες πια.Ακόμα και το μικρότερο μέγεθος του κτιρίου σε σχέση με την άδεια είναι και αυτό νομίμως υφιστάμενο.Αν όλη η οικοδομή τώρα (ή τότε) τηρεί τις πολεοδομικές διατάξεις είναι νομιμότατη αρκεί να αποδειχθεί ότι όλα έχουν γίνει πριν το 1955

 

Ν4014 Αρθρο 23

 

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

α) που υφίστανται προ του 1955 ή

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.