Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί λυγισμού ημιζυγώματος - γενικότερα...


 

Recommended Posts

δεν έκανα καθόλου την πάπια. εγώ το νομογράφημα στην 290σελ. http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1508743&prid=763070&deid=0 χρησιμοποιώ . αν θες όμως μία τιμή, 0.90 και πολύ του είναι.

Link to comment
Share on other sites

sovatzou:

1.Ο φορέας του σκαριφήματος είναι μικτός,τόσο κατασκευαστικώς όσο και στατικώς.Το πάνω πέλμα(αμείβοντας)ξύλινο,το κάτω πέλμα(ελκυστήρας)χάλυβας πού φέρει φορτία πατώματος.Ενδιαμέσως απλές ξύλινες δεσμικές ράβδοι.Η οριζόντια ξύλινη ράβδος στον κορφιά λειτουργεί ως θλιπτήρας.

2.Το διάγραμμα ροπών είναι σωστό και το ερώτημα μου αφορά λυγισμό εντός επιπέδου.

3.Αν κατάλαβα καλά τον προηγούμενο διάλογο,μιά άποψη είναι ότι ως μήκος λυγισμού μπορεί να ληφθεί η απόσταση των σημείων μηδενισμού των ροπών.Την άποψη του AlexisPap δεν κατάφερα να αποσαφηνίσω.

4.Εν πάσει περιπτώσει για το συγκεκριμένο παράδειγμα,λογικό μου φαίνεται ως μήκος λυγισμού να εξεταστεί η απόσταση από την στήριξη έως τον θλιπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή μου, θα την βρεις στο #22 με σχήμα. Αλλά την επαναλαμβάνω αναλυτικότερα:

 

post-33892-0-84514400-1326976390_thumb.gif

 

Στο πάνω σχήμα βλέπουμε την μορφή λυγισμού όταν θεωρήσουμε τον κόμβο ζυγώματος - στύλου άρθρωση. Είναι προφανές ότι το μήκος λυγισμού είναι 2 φορές το μήκος ημιζυγώματος.

 

Στο κάτω σχήμα βλέπουμε την μορφή λυγισμού όταν θεωρήσουμε τον κόμβο ζυγώματος - στύλου πάκτωση. Είναι προφανές ότι το μήκος λυγισμού είναι το 0,5 του διπλάσιου του μήκους του ημιζυγώματος. Είναι δηλαδή ίσο με το μήκος ημιζυγώματος.

 

Στην ενδιάμεση περίπτωση που δεν έχουμε ούτε πάκτωση, ούτε άρθρωση, όλοι ξέρουμε να υπολογίζουμε βάσει των δυσκαμψιών των στύλων το "Β".

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Alexis καταρχάς για την απάντηση.

Ίσως ο φορέας δεν έγινε κατανοητός από το σκαρίφημα,αλλά θεώρησε ότι το διάγραμμα είναι σωστό(εξάλλου μικρή σημασία έχει αυτό στον προβληματισμό μας).

Αντιλαμβάνομαι ότι η μεταθετότητα του κορφιά(στο άλλο άκρο ο αμείβοντας στηρίζεται στο σενάζ)τροποποιεί τα μήκη λυγισμού.

Η ένσταση μου(και ανησυχία μου) είναι μήπως τα προτεινόμενα μήκη είναι υπερβολικά.

Το ημιζύγωμα δεν είναι ελεύθερος φορέας,τόσο στο επίπεδο του όσο και εγκαρσίως συνδέεται με πλήθος ράβδων.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι, άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη... Αν κάνω λάθος, ας πει κάποιος που βρίσκεται αυτό το λάθος...

Φοβάμαι όμως ότι -όπως αποδεικνύεται μέχρι τώρα- δεν κάνω λάθος.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπέθεσα AlexisPap ότι κάνεις λάθος.Ίσα ίσα η γνώμη σου μου δημιούργησε θετικό προβληματισμό.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για την επίλυση και διαστασιολόγηση ξύλινων ζευκτών,έχει την παραδοχή μήκους λυγισμού την απόσταση των κόμβων.Επαναλαμβάνω ότι η μεταθετότητα των κόμβων μου δίνει την εντύπωση πως το πραγματικό μήκος είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι η μεταθετότητα των κόμβων μου δίνει την εντύπωση πως το πραγματικό μήκος είναι μεγαλύτερο

στην κολώνα σίγουρα είναι αν είναι μεταθετό το πλαίσιο. στο ζύγωμα γιατί να είναι μεγαλύτερο? εξαρτάται και αυτό από την μεταθετότητα

 

ακόμη και στο γνωστό παράδειγμα του εμπ που επικαλέστηκαν κάποιοι δίνει 2 buckling modes.

 

ξεχνάει βέβαια στο παράδειγμα να πει ότι η μία είναι μεταθετού και η άλλη αμετάθετου πλαισίου.

 

δεν συζητώ βέβαια ότι αγνοεί τελείως τις ενισχύσεις των άκρων λαμβάνοντας όλο το μήκος, σαν μήκος λυγισμού

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

Δεν εξετάζω το θέμα της μεταθετότητας (και της εξ αυτής μείωσης της δυσκαμψίας)...

Εξετάζω μόνο το ότι ο κορφιάς είναι εσωτερικός κόμβος του αυτού στοιχείου.

Οι βαθμοί ελευθερίας του δεσμεύονται αποκλειστικά από τα δύο ημιζυγώματα.

 

Μόνο αν καταργηθεί η κύλιση στην κάτω δεξιά (και αριστερή) στήριξη,

ας πούμε αν εδράζεται στο έδαφος, ή αν υπάρχει ελκυστήρας,

μόνο τότε ο κόμβος του κορφιά εξασφαλίζεται ως προς του μεταφορικούς βαθμούς ελευθερίας.

 

Όλα ξεκινάνε από το ισοδύναμο μοντέλο. Αν το ισοδύναμο μοντέλο είναι αυτό που απεικονίζω,

τότε το Β κυμαίνεται μεταξύ 1 και 2.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το διάγραμμα παραμορφώσεων του ημιζυγώματος και τις μετακινήσεις του κορφιά(είναι σωστά και προσέχω τι ανεβάζω στο φόρουμ).

Πιστεύω να βοηθήσει τον διάλογό μας.

post-52214-0-44774200-1327051229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με απέβαλλε ο αλεξπακ και πάγωσε το θέμα. βλέπω ότι δεν έχουμε καταλήξει κάπου εδώ. τελοσπάντων εν συντομία γιατί το ανέλυσα αλλού το θέμα, η μεταθετότητα παίζει το ρόλο της. λόγω αυτής η θεώρηση ότι το άκρο του ημιζυγώματος κατεβαίνει πάντα και άρα το μήκος λυγισμού (και ποιο μήκος? μαζί με τις ενισχύσεις των άκρων?) αυξάνει πάντα δεν είναι σωστή γιατί αυτό δεν συμβαίνει πάντα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.