Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή παραβόλου και ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής

Ρύθμιση υπογείου με 3843 έβγαλε ένα μεγάλο ποσό το οποίο εξοφλεί ο πελάτης μου σε δόσεις (4.000ευρώ).

Με τον 4014 το πρόστιμο βγαίνει πολύ μικρότερο (λόγω κατασκευής προ 1983) (1300ευρώ)

Το εμβαδόν του χώρου είναι μεγαλύτερο των 50μ² άρα θέλει παράβολο 1000 ευρώ.

Οι δόσεις που έχει πληρώσει με τον 3843 υπερκαλύπτουν το πρόστιμο (2.800ευρώ)

Τα 1000 ευρω παράβολο της ένταξης στον 4014 μπορεί να τα γλιτώσει ή να τα συμψηφίσει;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Τι κρίμα που επίσης είναι ''παράνομο'' να δείξω αρχικά λιγότερα των 50μ² και να διορθώσω μετά την υπαγωγή

To μόνο που μπορείς να "κερδίσεις" είναι το να βάλεις λιγότερα τ.μ. και να πληρώσεις παράβολο 500 ευρώ.

Όλα όσα έχεις πληρώσει παραπάνω με τον 3843 δεν επιστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιάσωνα νομίζω πως έχεις δίκιο απλά αναρωτιέμαι μήπως μπορεί κανείς να ακολουθήσει τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων σε τετοιες περιπτώσεις που κάποιο αυθαίρετο είχε πάει με τον 3843 και τωρα θέλει να ενταχθεί στον 4014.

 

Αν και η γνώμη μου είναι πως το φεκ 1878/2012 δεν εμπλέκει τους δύο νόμους. Εχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει ότι, παραπάνω καταβληθέντα ποσά με "άλλες ρυθμίσεις" δεν επιστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει ότι, παραπάνω καταβληθέντα ποσά με "άλλες ρυθμίσεις" δεν επιστρέφονται.

ναι αλλα αυτο εδω λεει αλλα : www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=WAfn%2fLoWYy4%3d&tabid=777&language=el-GR . Οποτε ? Εγω για παραδειγμα εχω περιπτωση πελατη που τακτοποιησε σε μια δηλωση Ισογειο και υπογειο αλλα οταν πηγε να κανει συμβολαια του ειπε ο συμβολαιογραφος οτι εχει και το υπογειο συσταση δικη του οποτε πρεπει να κανει ξεχωριστη δηλωση για το υπογειο. Οκ μεχρι εδω. Συμφωνει ο πελατης να κανει και νεα δηλωση για το υπογειο. Ομως στην αρχικη δηλωση ειχε πληρωσει παραβολο 2000 € χωρις να υπαρχει αλλο ποσο προστιμου. Αν πηγαινε με 2 αιτησεις θα ειχε 1000 € παραβολο και καποιο προστιμο ακομα 250 € ενω για την αλλη δηλωση παραβολο 1000 € και τελος. Εγω εκανα αιτηση για να ερθει η αιτηση του σε προσορινη υπαγωγη και να μπορεσω να του αφαιρεσω τα επιπλεον τετραγωνικα του υπογειου και να του κανω και νεα δηώση μονο για το υπογειο. Τωρα με τα λεφτα που εχει δωσει για το παραβολο και τις διαφορες που προκυπτουν ξερει κανεις τι γινεται ; Τα εχουν κανει τα πραγματα σαν τα μουτρα τους..... Και σε τελικη αναλυση εμεις εχουμε να αντιμετωπισουε τον καθε πελατη που εχει απηυδησει και γινομαστε οι κακοι . Edited by spat1980
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Αντιμετωπίζω ένα θέμα. Συνεργάτης μου πολιτικός μηχανικός ανέλαβε την έκδοση βεβαίωσης μη ύπαρξης αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα ενός πολίτη. Εκ παραδρομής - η οποία οφείλεται και σε δικό μας λάθος που δεν διασταυρώσαμε όσο έπρεπε τα στοιχεία που μας δώθηκαν από την πολεοδομία αλλά και σε λάθος της αρμόδιας πολεοδομίας που σε πρώτη φάση δεν μας έδωσε το τελικό σχέδιο- προχωρήσαμε σε διαδικασίες τακτοποίησης διαμερισματοποίησης ορόφου. Ο πελάτης κατέβαλλε κανονικά το παράβολο των 500 ευρώ. Ομως διαπιστώσαμε ότι τελικά υπήρχε μέσα στο φάκελο για τον συγκεκριμένο όροφο ενημέρωση με το σωστό σχέδιο. Ενημερώσαμε αμέσως τον πελάτη και προχωρήσαμε πλέον κανονικά σε έκδοση της βεβαίωσης . Το θέμα είναι τι γίνεται με το παράβολο των 500 ευρώ...?

Εκανα μια αναζήτηση στο Internet και διαπίστωσα ότι υπάρχει dύμφωνα με την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ- Πρασινο Ταμείο και η οποία αναφέρεται στον σύνδεσμο http://www.prasinota...rioi-afthaireta


  1. στην περίπτωση που ένας πολίτης κατέβαλε από λάθος μεγαλύτερο ποσό από αυτό που όφειλε δικαιούται της επιστροφής του επιπλέον ποσού. Ειδικότερα δε όπως αναφέρει και η σχετική οδηγία σε περίπτωση ολικής επιστροφής, αυτή γίνεται αυτόματα από το ΤΕΕ.

Εντούτοις απεύθυνα δύο ερωτήματα μέσω email στο ΤΕΕ. Μου απάντησαν μετά το δεύτερο και μου ανέφεραν ότι ακόμα δεν υπάρχει καμία παρόμοια πρόβλεψη. Υπάρχει μήπως κάποια ιδέα για το πως θα αντιμετωπίσουμε την συγκεκριμένη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, έχεις πολλές πιθανότητες να πάρεις πίσω τα χρήματα του παραβόλου!

Όταν "ανοίξει" η διαδικασία, κάνε την αίτηση και θα δεις τι θα σου απαντήσουν.

Πάντως σε "άλλες περιπτώσεις" στηριζόμενος, χρήματα από παράβολο δεν επιστρέφονται!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου, δεν πρόκειται για παράβολο αλλά για το πρόστιμο των 500 ευρώ που καταβάλλεται σε περιπτώσεις διαμερισματοποίησης. Εντούτοις, υπάρχει κάποια πληροφορία για το πότε ανοίγει η διαδικασία...;

 

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε για τη διαδικασία...

Το πιθανότερο είναι μετά τις εξαγγελίες για 31.1.2013...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.